Anasayfa / Güncel / Kim cevap verecek?

Kim cevap verecek?

question-mark-on-a-circular-black-background_318-41916

Çanakkale’de çiftçinin ve hayvancılık ile uğraşan köylünün sorunlarına yönelik bilgilendirme almak üzere Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne sorular yöneltilirken, kentin tarım ve hayvancılık hususunda yaşadığı sorunlara ilişkin fikir ve önerilerini sorduğumuz Müdürlük, topu T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına attı.

Geçtiğimiz haftalarda konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Ziraat Odası Şube Başkanı İsmail Kaya, domateste tuta zararlısına karşı önlem alınamadığı için üreticinin büyük zararlara uğradığını ifade etti. Kaya, “Biyolojik mücadele ve kimyasal mücadele ile üreticimiz tam anlamıyla net bir çözüm bulunamadığından, deneme yanılma yöntemiyle çare arıyor” demişti. Çanakkale 92 bin tonluk domates üretimi ile ülke birinciliğini elinde bulundururken,  bir türlü önlem alınamayan tuta zararlısı 15-20 tonluk üretimi 5-6 tona düşürdü. Üretim ve hasat aşamasında belli bir maliyete giren çiftçi bu yıl mağdur oldu.

Cuma Pazarında esnaf ve tüketici ile yapılan röportajlarda ise üreticiler, “Biz hiçbir şey kazanamıyoruz,  ilaçlar, mazotlar, girdiler çok pahalı. Biz çok ucuza satıyoruz ama sattığımız ürünlerin pazar fiyatları çok yüksek, gittikçe daha zor duruma düşüyoruz” dedi.

Büyükbaş hayvan yetiştiricileri ise sütlerinin ellerinde kaldığını, bazı küçük mandıralara ancak çok ucuz fiyatlara sütlerini satabildiklerini dile getirdiler. Yine köylülerden edinilen bir bilgiye göre bu yıl oğlakların telef olduğu öğrenildi. Tüm bu konulardaki bilgi, öneri ve önlemlerini sorduğumuz Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, önce sorularımıza yazılı bir cevap verebileceğini söyledi. Daha sonra konuyla ilgili açıklama yapamayacağını, yetkininin T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olduğunu bildirdi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif