Anasayfa / Manşet / Dünya Barış Koşusu Baş Direktörü Wilson: “Çanakkale ‘Barış’ için lider olabilir”

Dünya Barış Koşusu Baş Direktörü Wilson: “Çanakkale ‘Barış’ için lider olabilir”

4

Dünya Barış Koşusu kapsamında barış için kilometrelerce koşan ekibi ile birlikte Gelibolu Maratonu öncesi Çanakkale’ye gelen Baş Direktör Avustralyalı Salil Wilson, ülke ülke gezerek küçük büyük herkese barışı yaydıkları kutsal yolculuklarını gazetemize anlattı.

Avustralyalı Salil Wilson, dünya barışına kendini adamış bir isim… Dünya genelinde barış koşularına katılacak grupları organize ediyor ve koşulara bizzat katılarak barış programlarında yer alıyor. Her cümlesinde barışın önemine ve devamlılığına vurgu yapan Wilson, koşu öncesi konuştuğu gazetemize birbirinden değerli bilgiler aktardı.

Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik ve Ziya Artam tarafından geçtiğimiz yıl Çanakkale’de bir kültür başlatıldı. Bu yıl bu kültüre çok daha geniş kapsamlı bir katılım söz konusu oldu. Bu anlamlı koşuya katılanlar arasında en değerlileri Sri Chinmoy Oneness-Home Peace RunDünya Barış Koşusu ekibidir.  Resmi sitelerinde “Geçmişte kahramanlıkların ve savaşlarının şehri olarak anılan Çanakkale toprakları, bugün tüm dünyaya barışı haykırmaktadır.” diyen ekibin Gökçeadalı Metametik Öğretmeni Gülenay Tekin gibi Türkiye’den de destekçileri oldukça fazla…

Dünya Barış Koşusu Baş Direktörü (Executive Director) Salil Wilson, bu yıl ‘Barış İçin Koşuyoruz’ temasıyla düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu’nun ikincisine katılmak üzere ekibiyle birlikte geçen hafta kentimize geldi. Maratondan günler öncesinde programlarına Gökçeada’dan başlayan Wilson ve barış elçileri, bir düşünceyi, felsefeyi en iyi benimseyecek kesime yani miniklere yönelerek Çanakkale’deki pek çok okulda program düzenledi. Elçiler, gittikleri her okulda 40 dakikalık program düzenlerken, miniklere Barış’ın önemini anlattıktan sonra program sonunda miniklerle koştular. Sporun güçlü bir ara olduğunu düşünen ekip, barış meşalesi ellerinde ülke ülke, şehir şehir gezerek barışın değerini anlatıyor…

HERKES DÜNYA BARIŞI İÇİN BİR ŞEYLER YAPABİLİR

Türkçe’de oldukça başarılı Ondrej Mocny’nin desteğiyle sohbet gerçekleştirdiğimiz Baş Direktör Wilson, yola çıkış amaçlarını şöyle anlattı: “Barış Koşusu, Sri Chinmoy tarafından 1987’de New York’ta başlatıldı. Koşunun ana mesajı; ‘herkes dünya barışı için bir şeyler yapabilir. Her çocuk ve her anne…’ Dünya barışını sadece liderler yapmaz. Her insan yapabilir. Dinlerimiz, dillerimiz ve renklerimiz farklı olabilir ama hepimiz insanız.

Sri Chinmoy, insanlara barışın onlar için ne ifade ettiğini görme şansı verebilmek için bu koşuyu başlattı. Bence O, hepimizin içinde olan barışı, hissederek kurdu. Herkesin içinde, barış için bir anlayışın mevcut olduğuna inanıyoruz. Her insan barışa anlayış göstermeli. Bu yolculuğumuzda farklı farklı ülkelerden gelen barış takımlarımız var. Bir plan yapıyoruz, rota belirliyoruz. Barış koşumuzda bize katılmak isteyenler de Web sitemizden iletişime geçerek bizimle koşabiliyorlar.”

BARIŞI ASIL GÖRENLER ÇOCUKLARDIR

Wilson, konuşmasına kutsal yolculukları hakkında bilgi vererek devam etti:

“Bu yıl 140’tan fazla ülkeyi ziyaret ediyoruz. Bizimle de sınırlı değil, dünyanın her yerinde bu koşuya destek olan insanlar var. Avrupa koşumuz 8 Ekim’de Roma’da bitecek. Şubat ayında Portekiz’de yeniden başlıyor ve 49 ülkeyi ziyaret edeceğiz. Toplam bu yıl 25 bin kilometre koştular ama bu tabii bir bayrak yarışıdır, hep birlikte koşuldu. Kuzey Amerika’da 4 ay boyunca 16 bin kilometre koştular.

Asya’da, Pasifik Okyanusunda ülkelere özgü yerel etkinlikler de yapıyoruz. Genellikle gittiğimiz ülkelerde bu işi çocuklarla yapıyoruz. Okullara gidiyoruz, şarkılarla resimlerle barışı anlatan bir program gerçekleştiriyoruz. Çünkü barışı asıl görenler çocuklar. Bundan önce Rusya’yı ziyaret ettik. Oradaki çocuklar, bizimle birlikte 20 kilometre yakın koştular. Biz, şehirden şehre, okuldan okula koşuyoruz. Okullarda da 40 dakikalık programılar yapıyoruz.

Okul programlarında miniklere seslenecek kadar Türkçe’ye hakim olan aslen Avustralyalı Ondrej Mocny, Wilson’un sözlerine destek verdi. Mocny, “Bazı şehirler kendi koşucularını planlıyor ve rotamıza 1 kilometre kala getiriyorlar. Şehrin içinden koşarak geçerken bize katılıyorlar. Okullara gidiyoruz ve sonrasında devam ediyoruz. Her şehirde bu farklı olabiliyor. Çanakkale’de de şimdilik 5 okula gittik. Maraton için geldik ama bu hafta Türkiye’deki şehirleri gezerek barış programımızı anlatacağız.” diye konuştu.

BURADA OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR

Çanakkale’nin kendisi için ne ifade ettiğini sorduğumuz Avustralyalı Salil Wilson şöyle konuştu: “Buraya gelmek büyük bir tecrübeydi. Daha önce savaşta olan iki ülkenin insanlarının şimdi bu derece barış sever olması çok güzel. Burada olmak benim için büyük bir onur.”

Wilson, Maraton öncesi fuar alanında düzenlenen bir törende ‘Barışın çiçeği’ ile ödüllendirilen Çanakkale için, zamanında büyük kahramanlık örneği gösterildiğini, bugün ise aynı şekilde barışın sağlanması için her şeyin yapıldığını vurguladı. Wilson konuşmasına son verirken, “Çanakkale barış için neler yapılabileceğini göstermek için bir lider şehir olabilir. Daha önce savaşta olan ülkelerdik fakat şimdi biz davet ediyoruz ülkemize geliyorsunuz, siz davet ediyorsunuz biz buraya geliyoruz. Bugün gördük ki Çanakkale kahramanlıkla bağlı ve Çanakkale lider olarak gösterebilir. Biz birlikte barış içerisinde yaşayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

DÜNYA BARIŞ KOŞUSU NEDİR?

Dünya Barış Koşusu, 1987 yılında Sri Chinmoy tarafından, dünyanın barış ve birliği için insanlığın duyduğu derin ihtiyaca dinamik bir ifade vermek için kurulmuştur. Sri Chinmoy yaşamı boyunca, daha tatmin edici bir dünya için çeşitli kültürlerden insanları birleştirerek yaptığı sayısız girişimleriyle uluslararası alanda tanındı. Her zaman, küresel barışı teşvik etmek için sporu güçlü bir araç olarak kullanmayı savundu. Bir atlet, filozof, sanatçı ve şair olan Sri Chimnoy, hayatını dünya birliği ve barışı fikri üstüne adamıştır. Dünya Barış Koşusu daha sonra Sri Chinmoy’un daha barışçıl bir dünya vizyonundan esinlenen gönüllülerin kurduğu uluslararası bir ağ tarafından organize edilmiştir. Başta yerel ve ulusal kurumlar olmak üzere çeşitli okullar, sivil toplum kuruluşları, spor organizasyonları ile ortak çalışan koordinatörleriyle bu ağ, uluslararası dostluk ve anlayışı bu koşu organizasyonuyla güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu koşuyu, uluslararası platformda topluma barış getiren başarılı bir program haline dönüştüren, çeşitli devlet başkanlarının, politik liderlerin, öğretmenlerin, spor kulüplerinin, çocukların gönüllü katılımı ve coşkusudur. Dünya Barış Koşusu, zamanını ve enerjisini bu küresel organizasyona harcamaktan çekinmeyen, her ülkeden, her meslekten katılan gönüllü koşucular tarafından organize edilir.

(RÖPORTAJ: EYLEM GÖZELDERE)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif