Anasayfa / Güncel / Dört bir yandan ‘Barış’ için koştular

Dört bir yandan ‘Barış’ için koştular

1

İkincisi düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu’nda dünyanın birçok yerinden gelen koşucular ‘Barış’ için koştular. Maraton, Yarı Maraton ve Halk Koşusu olarak üç ayrı kategoride gerçekleştirilen koşu, renkli görüntülere sahne oldu. Gerçekleştirilen 42 Km’lik Maraton’un birincisi ise Eskişehir’den katılan Etiyopyalı koşucu Keyfalew Deja Buruse oldu.

Gelibolu Yarımadası, Şehitlik bölgesi, Morto Koyu’da gerçekleştirilen Barış Koşusu için katılımcı olarak gelen 6 Bin kişi sabah saatlerinde bir araya geldi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Kardelen, ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile Kurum ve Kuruluş Temsilcileri katılım gösterdi.

ESMERSOY’A İLGİ BÜYÜKTÜyy

Koşu için İstanbul’dan katılan spor programları sunucusu Burcu Esmersoy’a katılımcıların ilgisi ise yoğun oldu. Hayranları ile selfie çektirmeyi ihmal etmeyen Esmersoy; “Halk koşusuna katılacağım. Sağ dizim biraz sakat, buna denk geldi ama burada olmak çok güzel. Koşuya katılan insanlar ile birlikte olmak ve bu heyecanı yaşamak ayrıca güzel. Tarihi bir yarımadadayız bu da ayrı heyecan verici bir şey” diye konuştu.

TEMA İLE 10 FİDAN DİKİLDİ

İlk olarak TEMA Vakfı için 10 Bin ağaç dikiminin gerçekleştirilmesi üzerine Maraton alanında temsili olarak fidan dikim töreni yapıldı. Törenin ardından ilk olarak 42 kilometrelik Maraton kategorisinde yarışacak kişiler start çizgisindeki yerlerini aldılar. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın start kornasıyla başlayan Maraton kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Bu yarışın başlamasının hemen ardından ise 21 kilometrelik ‘Yarı maraton’ kategorisine geçildi. Burada da yine çok sayıda yarışmacı, adımlarını ‘barış’ için attı. Üçüncü sırada 10 kilometrelik yarışma için start verildi.

HALK KOŞUSU RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

Son olarak ise Halk Koşusu için bir araya gelen vatandaşların startı renkli görüntüler oluşturdu. Vali Tavlı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri, 24’üncü Dönem Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir de yerini alırken, aynı zamanda startın en önünde yer alan engelli çocuklar ellerindeki dövizler ile mesaj verdiler. Çocukları ve bebekleri ile katılan katılımcıların yanı sıra Halk koşusunun en yaşlısı ise 89 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu.

MARATON BİRİNCİSİ KEFYALEW DEJA BURUSE

42 kilometrelik parkurun bitiş çizgisine erkeklerde Eskişehir’den katılan Etiyopya vatandaşı Kefyalew Deja Buruse, kadınlarda da Şirin Mine Kılıç ulaştı. Yarı maratonda ise erkeklerde Aydın Çeken, kadınlarda ise Raluca Apostol’un birinci oldular. 10 kilometrelik koşuda erkeklerde Ahmet Tek bitişi birinci olarak tamamlarken, kadınlarda ise Amal Mohammed’e birinci oldu. Yarışma kategorilerinin tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi. Burada konuşma yapan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, “Önümüzdeki yıldan itibaren bu yarışı giderek büyüterek uluslararası boyutta dünya çağında bir organizasyon olma yolunda emin adımlar ile yürüyor çünkü bu bölge bunu hak ediyor” dedi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise “Ben ümit ediyorum ki Gelibolu Maratonu ileriki yıllarda 10-15 bin sayılarına ulaşacak ve dünyada da herkesin, her sporcunun, sporseverin gelip bir kere yarışmak isteyeceği bir yer olacak. Burası bir doğa harikası” diyerek bölgeyi övdü. Ödül töreninde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya Afşin Eshab-ı Kehf plaketi verildi.  (Eren Aşnaz)

  

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif