Anasayfa / Güncel / Doktorlar istifa etti Hastalar mağdur

Doktorlar istifa etti Hastalar mağdur

1

Aylarca hatta yıllarca umutla organ nakli bekleyen hastalara uygun donörlerin bulunmasına rağmen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaklaşık 1 aydır nakil operasyonu yapılamıyor. Nedeni ise oldukça ilginç; nakli gerçekleştirecek hocaların istifa etmesi…

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın üstün uğraş vererek açılışını yaptığı ÇOMÜ Organ Bağışı Ünitesi’nde (Transplantasyon Ünitesi), ünite açılışında da yer alan doktorların istifa etmesi nedeniyle nakil merkezi, şimdilerde sadece donör merkezi olarak faaliyet gösteriyor. ‘Doktor yoksa nakil de yok’ mantığı ile yeni birini görevlendirmeyen yetkililer nedeniyle, olan umutla hayata tutunmayı bekleyen hastalara oldu.

Birkaç ay önce ÇOMÜ bünyesinde açılan Transplantasyon Ünitesinde kısa sürede başarılı ameliyatlar yapılırken, bugün gelinen noktada doktorsuz kalan ünite, sadece donör merkezi olarak çalışıyor. Dün sabah beyin ölümü gerçekleşen 40 yaş üstü bir hastanın yakınları, ihtiyacı olanlara can vermek üzere hastanın organlarını bağışladı. Bağışlanan karaciğeri ve böbrekleri, ÇOMÜ’de nakli gerçekleştirecek doktor bulunmadığı için çevre illere gönderildi.

Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul ve Yrd. Doç. Dr. Muhammet Kasım Arık’ın istifasının ardından merkezde operasyonu gerçekleştirecek doktorun olmaması sonucu, nakil bekleyen hastalar ve nakil edilecek organlar, başka illerdeki merkezlere aktarılıyor. Her fırsatta organ bağışına yönelik farkındalık oluşturmaya çalışan yetkililer, uygun donelerin bulunmasına rağmen Çanakkale’de nakli gerçekleştirebilecek bir doktora sertifika verilmesi konusunda adım atmıyor. İki tecrübeli doktorun istifasının ardından nakli gerçekleştirilmesi planlanan Doç. Dr. Cabir Alan, bakanlıktan sertifika bekliyor. Her geçen gün hayata tutunmayı, sevdiklerine kavuşmayı bekleyen mağdur hastalar ve hasta yakınları ise bu duruma isyan etmekle yetiniyor. (Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif