Anasayfa / Güncel / ÇTSO toplantısının tam metni

ÇTSO toplantısının tam metni

????????????????????????????????????

ÇTSO Ortak Komite Toplantısı ile Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının tam metnini yayınlıyoruz.

Ortak Komite toplantısını açan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Selçuk Semizoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

2016 yılı ikinci ortak komite toplantımıza hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Biliyorsunuz,  bu toplantıları Mart ve Eylül’de olmak üzere yılda iki kere yapmamız Kanun gereği. Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Komite Başkanlarımız ile her ay ayrıca toplantı yapmayı sürdürüyoruz. Yeni bir uygulamamız ile de her hafta bir meslek grubumuzun tüm üyelerini davet ederek sohbet ediyor, görüşüyoruz. 13 meslek grubumuz ile görüştük. Bazılarında komitelerinden bize hiç iletilmeyen konular gündeme geldi. Hepsini araştırıp, ilgili kurumlara iletiyor, takip ediyoruz.

Yılın son çeyreğine girerken Meclisimizin de bugün 39. Toplantısını gerçekleştireceğiz. Sizlerle her toplantımızda güncel gelişmeler ile ilgili görüşlerimizi paylaşıyor,  projelerimizin gelinen aşamaları hakkında da bilgi vermeye çalışıyoruz. Burada 6400 üyemizi temsilen bulunuyoruz. Tüm mücadelemiz, Çanakkale için neler yapabileceğimiz, Çanakkale’yi nasıl markalaştıracağımız, çağ atlatacak projeleri engelleri aşıp nasıl uygulayacağımız, Çanakkale’nin sorunlarını, eksiklerini nasıl halledeceğiz…

“Yani Çanakkale’yi geleceğe nasıl hazırlayacağız? Bunları konuşmamız gerekiyor. İlimizin ekonomik ve sosyal alanlarda potansiyeli fazlasıyla yüksek olmasına rağmen bunu niye kullanamıyoruz?  Niye herkesin tamam dediği projelerde sonradan takılıyoruz? Bunların kavgasını yapmamız ama hep birlikte yapmamız gerekiyor.”

ÇANAKKALE’NİN KAYBEDECEN BİR GÜNÜ BİLE YOK

????????????????????????????????????

Değerli arkadaşlar, hep tekrarlıyoruz gene söylemeden edemeyeceğim. Çanakkale’nin artık kaybedecek bir günü bile yoktur, olmamalıdır. Çanakkale’yi hak ettiği konuma taşımak hepimizin görevidir. Kısır çekişmeler, yapıcı olmayan yıkıcı eleştiriler hiçbirimize fayda sağlamaz, hepimiz bunu idrak edecek yaşa ve iş tecrübesine sahibiz.

Herkes çabalıyor, risk alıyor, yatırım yapıyor. 2016 yılı başından itibaren Odamıza 389 üye daha katıldı. 101 üyemiz de kaydını sildirdi. Nisan ve Ağustos aylarında olmak üzere 2 mesleki yeterlilik sınavı düzenledik. Nisan ayında duvarcı ve ahşap kalıpçı sınavlarına katılan 23 kişiden 11’i başarılı olarak belge almaya hak kazandı. Ağustos ayındaki duvarcı ve ahşap kalıpçı, sıvacı, betonarme demircisi sınavlarına ise 34 aday katıldı, 22’si başarılı oldu. Ekim ayı içerisinde de inşallah 3.sünü düzenleyeceğiz.

Üyelerimiz için yurtiçi ve yurt dışı iş gezileri düzenliyoruz. Portekiz ve İspanya iş gezilerinden sonra 09-12 Ekim tarihleri arasında da biliyorsunuz inşaat ve maden sektöründeki üyelerimiz için Finlandiya ziyaretimiz olacak.

Geçen hafta Yönetim Kurulu olarak yeni Valimizi ziyaret ettik. Ekibi ile birlikte kendisi de Odamızı ziyaret edeceğini ve projelerimiz hakkında bilgi alacağını ifade ettiler. Ayrıca 4 milletvekilimizi davet edip yaşadığımız ortak sıkıntılarımızı çözüm önerilerimizi paylaşacağımız bir toplantı düzenlemeyi planlıyoruz. Her komitenin başkanı bizzat kendi grubundaki sıkıntılarını birebir kendi dile getirsin istiyoruz.

BİZLER İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

????????????????????????????????????

Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül ayı Meclis toplantısına hoş geldiniz. Hepimizin malumu, Ülke olarak olağanüstü günlerden geçiyoruz. Sıkıntılarımız, sorunlarımız aynı, bunların çözümü noktasında da birlikte hareket edersek çözümü daha kolay bulacağımız gibi motivasyonumuz da artacaktır. Ülkemiz içerden ve dışarıdan bu kadar tehdit altındayken toplumsal uzlaşmamız çok önem taşımaktadır. 7 Ağustos tarihinde sergilenen tarihi tablonun sürekliliğini, sağlanan birlik ve beraberliğin devamını diliyoruz.

Türkiye’yi yatırım yapılamaz ve kaos ortamında göstermek ve felaket senaryolarıyla ülkemize zarar vermeye dönük çabaları da bertaraf etmek zorundayız.

Demokrasimize nasıl sahip çıktıysak ekonomimize de sahip çıkacağımıza ve yolumuza hiçbir kesintiye uğramadan devam etme azminde olduğumuza inancımız tamdır.

Yatırım yapan, üreten, ticaret yapan bizler işimizin başındayız. Üretmeye,  yatırım yapmaya, istihdam sağlamaya devam ediyoruz. Hükümetimizin de katma değerli üretim konusunda Ar-Ge ve Ür-Ge paketleri, yatırım teşvikleri, vergi barışı ve yapılandırmaya dönük çalışmaları, önümüzdeki engelleri aşıp bu zor süreçten daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkmamızı amaçlamıştır.

Bugün 2 Meclis üyemiz ve 1 Yönetim Kurulu üyemiz farklı konulardaki çalışmalar hakkında bize bilgi verecekler. Yönetim Kurulumuza bu vesile ile teşekkür ediyorum, projeler ve diğer çalışmalar hakkında bizi şeffaflıkla bilgilendiriyorlar, takipçisi olmak da bizim görevimiz.

Biliyorum ki;  Ezine Gıda OSB için de, diğer projeler için de, ciddi mesai harcıyorlar. Sıkıntılarımız, sorunlarımız aynı, bunların çözümü noktasında da birlikte hareket edersek çözümü daha kolay bulacağımız gibi motivasyonumuz da artacaktır. Ülkemiz içerden ve dışarıdan bu kadar tehdit altındayken toplumsal uzlaşmamız çok önem taşımaktadır. 7 Ağustos tarihinde sergilenen tarihi tablonun sürekliliğini, sağlanan birlik ve beraberliğin devamını diliyoruz. Türkiye’yi yatırım yapılamaz ve kaos ortamında göstermek ve felaket senaryolarıyla ülkemize zarar vermeye dönük çabaları da bertaraf etmek zorundayız. Demokrasimize nasıl sahip çıktıysak ekonomimize de sahip çıkacağımıza ve  yolumuza hiçbir kesintiye uğramadan devam etme azminde olduğumuza inancımız tamdır.

Yatırım yapan, üreten, ticaret yapan bizler işimizin başındayız. Üretmeye,  yatırım yapmaya, istihdam sağlamaya devam ediyoruz.

Hükümetimizin de katma değerli üretim konusunda Ar-Ge ve Ur-Ge paketleri, yatırım teşvikleri, vergi barışı ve yapılandırmaya dönük çalışmaları, önümüzdeki engelleri aşıp bu zor süreçten daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkmamızı amaçlamıştır. Bugün 2 Meclis üyemiz ve 1 Yönetim Kurulu üyemiz farklı konulardaki çalışmalar hakkında bize bilgi verecekler. Yönetim Kurulumuza bu vesile ile teşekkür ediyorum, projeler ve diğer çalışmalar hakkında bizi şeffaflıkla bilgilendiriyorlar, takipçisi olmak da bizim görevimiz.

KANSU EZİNE GIDA İHTİSAS OSB’Yİ ANLATTI

Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kansu, Ezine Gıda İhtisas OSB kurulmasıyla ilgili yaşanan süreçleri ve gelinen nokta hakkında bilgi veren Kansu konuşmasında;

“2013 Aralık ayı İl İstihdam Kurulu toplantısında gündeme gelmesi üzerine İhtisas OSB’ler ile ilgili 24.01.2014 tarihinde Odamızda gerçekleştirilen toplantıda konu ile ilgili genel bilgi aktarımı yapılmıştır. Bu toplantıda; Sayın Valimiz Ahmet Çınar’ın Odamıza tevdi ettiği görev üzerine Gıda İhtisas OSB kurulması için çalışma başlatılmış ve sektördeki üyelerimiz ile 29.01.2014 tarihinde Odamızda bir toplantı düzenlenmiştir. Bilgilendirme raporu çok kısa bir sürede hazırlanarak 03.02.2014 tarihinde Sayın Valimize ve hemen ardından o tarihte İl Özel İdare Genel Sekreteri olan Sayın Ayhan Gider’e teslim edilmiştir. Mayıs 2014’de dosya tekrar iletilmiştir.

Çanakkale İzmir karayolu üzerinde Çınarköy Mevkiindeki 153 hektar alan, Bakanlıkça uygun bulunarak Haziran 2015’de 2 uzman mühendis  gerekli incelemeleri yapmak üzere Çanakkale’ye gelmiş, ilgili tüm kurumları  ziyaret ederek yerin coğrafi, mülkiyet durumları vs bilgileri almış ve  raporlandırmışlardır.

Yer Seçim Komisyonu 14-15 Ocak 2016 tarihlerinde ilgili tüm kurum temsilcilerinin  katılımı ile Odamızda toplanmış,  yerinde  inceleme yapılmış,  rapor altına alınmıştır.

Uygunluk görüşleri tamamlanarak yer seçiminin kesinleştirilmesi için Bakanlık ara talimatı 14.06.2016 tarihli yazı ile Odamıza ulaştırılmıştır.  Bu talimat ile yapılması istenen jeolojik etüt, 1/1000’lik haritalar gibi çalışmalara Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından süratle başlanmıştır.

Ancak, bu çalışmalar yapılırken bilgi sahibi olduğumuz bir durum üzerine çalışmalarımıza bir süre ara verilmiştir. Haziran 2015’de Gıda OSB icin düğmeye basılmasının ardından Ağustos 2015′ de  söz konusu alanın yarısının orman kadastrosu tarafından orman olarak belirlendiği öğrenilmiştir. Bu yanlışlığın ve problemin ortadan kaldırılması için 2B çalışması yapılmış olup, süreç devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.  (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.