Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / Okul yolu çile dolu

Okul yolu çile dolu

Okul yolu çile dolu

Mesleğe ilk başladığım yallarda, okul haberleri için atılan klasikleşmiş ama fotoğraf ile desteklendiğinde durumu anlatan bir başlıktı. Aynı başlığı aradan geçen 35 yıla karşın hala kullanabiliyoruz.

Yazık, gerçekten de yazık. Önceleri, tüm okul yılları (siyah önlüklerin, beyaz yakalıkların olduğu yıllardı) çamurlu, toplu taşıma araçlarının yoğun olmadığı yıllardı. O yıllarda da okula gitmek zordu, ama bugünkü gibi tehlikeli değildi. Sabahları toplu taşımaya alışmadığımız, güvenmediğimiz, karmaşa ve zaman kaybı yaşadığımız için kullanmıyoruz. Hemen hemen her aile, çocuklarını özel araçları ile okula götürüyor.

Durum böyle olunca da okul yolu, çile dolu oluyor. Çağdaş, ileriye dönük, tek bir rapido kalemle planlanmamış kent merkezi, insanca ve hızlı taşıma yapan toplu taşıma sistemi geliştirilmezse, okul yolu yine çile dolu olur. 35 yıl önce attığımız başlığı yeniden kullanabiliriz.

Okul yolunun çile dolu olmasına yalnızca bunlar mı? Bitmedi, sayalım ve sırası ile yazalım ki, belki bir ilgili, duyarlı bir yönetici olayların üstüne gider de sorunlar çözülür. Okulların çevresinde otoparklar yok. Sabah önemli ölçüde, indi bindi araç trafiği yaşanıyor. Birçok okulun bahçe düzenlemesi yapılmamış. Öğrencilere geleceğe güvenle bakacakları ne mimari, ne de idari şekil var. Okulların çevresinde nelerin satıldığı, çocuklarımızın nasıl beslendiğini bilen yok. Kontrol eden de olduğunu sanmıyorum.

Güvenlik açısından her sabah emniyete ait ekipler, polisler, her okul çevresinde önlem aldığını görüyoruz. Ama ilerleyen saatlerde kimlerin okul yanlarına gelip neler sattığını bilen var mı? Bunlar da gözleniyor mu? Okul aile birlikleri ile ne tür önlemler ya da konular üzerinde görüşülüyor? Okul idareleri, çevrelerinde nelerin olup bittiğini biliyor mu? Yoksa sadece yalakalık olsun diye aslı astarı olmayan ihbarlarla mı uğraşıyor? Bunları bilmiyoruz.

Evet, okul yolu çile dolu olmaya devam ediyor. Ailelerin dar gelirli olanları için yüksek okul maliyetleri var. Kitaplar ücretsiz ama bu yetmiyor. Çocuklarımız özellikle orta ve lise dengi okullarında cep telefonlarına teslim olmuş durumda. Sosyal faaliyetler olmayınca, öğrenciler kendilerini aptal eden akıllı telefonlara teslim oluyor. Tüm öğrenciler, üretimin hiçbir safhasında ülke olarak bulunmadığımız güya akıllı telefonları almak için yarışıyor. Birçok okulumuzda spor salonu yok. Var olanlar da kullanılamıyor.

Meslek lisesi kurulmuyor. Bunun yerine nedense son yıllarda yer gök imam hatip lisesi oldu. Dinimiz israf etmeyi, ettirmeyi yasaklamış. İçini dolduramadığımız Camilerimiz ile yine gelecek veremediğimiz bu kadar imam hatipliyi niçin bile bile yetiştiriyoruz. “Mış” gibi yapmak ne devleti idare edenlere, ne de millet adına yetki almış iş yapanlara yakışır. Okul yolu çile dolu olmaya devam ediyor.

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

AKLIMDA KALAN

AKLIMDA KALAN 24-25 Nisan tarihlerinin Çanakkale için çok büyük önemi vardı o günlerde… Avustralya, Yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif