Anasayfa / Güncel / Puan değil alım gücü düşüyor

Puan değil alım gücü düşüyor

img_8754

Türkiye’de ekonomi puanı düşme tartışmaları devam ederken. Halkın ekonomisini CUMPA’da alışveriş yapan vatandaşlara sorduk. Çanakkaleli vatandaşların birçoğu alım gücünün her geçen yıl düştüğünü, özellikle üreticilerin durumlarının iç açıcı olmadığını ifade etti. Bazı vatandaşlar ise Çanakkale’nin emekli kenti olmasından kaynaklı belirli bir gelir düzeyinin olduğunu belirttiler. Vatandaşlar daha önceki yıllara oranla alım gücünün nasıl olduğunu sorusuna ise, genel olarak düştüğü yanıtını verdiler. 

Vatandaşlar ekonomik şalter ve alım güçleri ile ilgili şunları söylediler:

Hüseyin Kıvrak: “Ben çiftçiyim verdiklerimiz çok ucuz ancak verdiklerimizin Pazar fiyatına baktığımızda çok daha pahalı. 200 gr. Ekmek 1 TL buğday ise 60-70 kuruş. Çiftçi zor durumda gittikçede daha zor duruma düşüyor. Pazar çiftçide daha fazla satıyor. Bizim satışımız çok daha ucuz. Yani bizden alırken ucuz verirken pahalı. Bozuk yani. Bu durumda bizim alım gücümüze aha düşük oluyor.”

BİR KİLOYDU YARIM KİLO OLDU

Duran Akkuş: “Üretici hiçbir şey kazanamıyor. Üreticinin durumu çok zor. İlaçlar, mazotlar, girdiler çok pahalı. Şu an aldığım 2 kilo üzümün kilosunu 1.5 TL’ye aldık. İnsanlar çok fazla bir şey alamıyor. Alsa da fiyatına göre bir kilo yerine, yarım kilo alıyor.”

Rıza Nur Yücel: “Fiyatlar bence normal. Aynı şekilde seyrediyor. Gün geçtikçe daha da düşüyor. Bence normal. Burada üreticinin de bir emeği var. Oları da katmak lazım. Tabi daha önceki yıllarla oranladığımızda insanların alım gücünde gözle görülür bir düşüş var.”

7 TL’LİK LİMONU ALAMADIK

Nermin Taneri: “Ben her keseye göre sebze ve meyve var. Pahalıda var, ucuzda var. Mesela ceviz 15’e de, 25’e de, 20’ye de var. Tabi daha önceki yıllara göre baktığımızda gittikçe daha pahalı oluyor. Alım gücü de gittikçe düşüyor. Ben emekliyim ve ona göre bütçemi ayarlamak zorundayım. Daha önce bir kilo alıyorsam artık yarım kilo alıyorum. Gelirimizi idareli harcamamız lazım. Aldığımız üç kuruş emekli maaşının içinden elektrik, su, doğalgazı ödediğinizde buraya da anca bu kadar ayırabiliyorsunuz. Bir limonun filesi 7 TL ve ben bu hafta bu limonu alamadım mesela çok pahalı, bunun yerine 3 TL’ye belki de suyu bile olmayan bir limon aldım.”

Gürcan Sağır: “Alım gücü gün geçtikçe düşüyor. Eskiden insanlar bir kilo alıyorsa artık yarım kilo almayı tercih ediyorlar. Fiyatlarda değişiklik olmasa dahi alım gücü düştüğü için bu şekilde tercih etmek zorunda kalıyorlar.  Herkes yarım kiloyla idare ediyor. 10 yıl önce bu kadar değildi.”

ALIM GÜCÜ NORMAL FİYATLAR UCUZ

Gönül Konuk: “Bana Çanakkale’de fiyatlar uygun geliyor. Ben Altınoluk’ta oturuyorum orada çok daha pahalı ama burası gayet güzel. Çanakkale’de alım gücü çok düşük olan insan olduğunu düşünmüyorum. Bizim toplumumuz o kadar tüketici ki her an telefon değiştirebiliyorlar ya da lükse harcama yapabiliyorlar. Genelde geçinebiliyorlar. Çanakkale için çok sıkıntı yok. Mesela İzmir’de semt pazarlarına göre fiyatlar çok değişiyordu. Kenar mahallelerde daha ucuz oluyordu. Ancak Çanakkale için böyle bir şey yok herkes aynı fiyattan alışverişini yapabiliyorlar. Ben uygun görüyorum.”

Ayhan Çetin: “Fiyatlar bence normal, çok yüksek değil. Her keseye göre bir şeyler var. Bence alım gücüde düşmedi herkes kesesine göre alabiliyor. İnsanların parası var ve alım gücü iyi.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif