Anasayfa / Güncel / Kardeş Belediye Mecidiye

Kardeş Belediye Mecidiye

2

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Projesi kapsamında Romanya’dan Çanakkale’ye gelen Mehmet Niyazi Derneği üyeleri, kenti gezerek Türklük bağlarını güçlendirdiler.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası üyesi ve Proje Başkanı İsmet Balkan’ın önderliğinde bir araya gelen heyetin basın toplantısına çok sayıda dernek üyesi Türk’ün yanı sıra Mecidiye Belediye Başkanı Vrabie Valentin, Tarih Profesörü Ekrem Gaffar, Mecidiye iş adamlarından İsmail Fevzi de katıldı. Sabah feribot iskelesinde Kırım Tatar Derneği tarafından coşkuyla karşılanan üyeler, daha sonra Polis Evi’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Kırım Tatar Türklerinin bulundukları bölgelerde çalışmalar yaptıkları ve milli ortak paydaların öne çıkarılmasını hedefledikleri belirtilen heyetin basın toplantısında açılış konuşmasını yapan İsmet Balkan, “Çanakkale Türkiye’nin Balkanlara açılan kapısı olmalıdır. Bu anlamda Çanakkale batıda bir şehir olmanın hakkını veriyor. Mecidiye Mehmet Niyazi Derneği ile beraber 40 kişilik bir heyet ile buraya geldik. Önümüzdeki haftalarda yine 40’ar kişilik 4 grup daha gelecek. Kırım Türklerinin yaşadıkları merkez olan Mecidiye Sultan Abdülmecid tarafından baştan yapılmış bir şehirdir. Bizler Kırım Türklerinin tarih içerisinde çektiği sıkıntılara ortak olmak ve Çanakkale ile Romanya arasında iyi ilişkiler geliştirmek için Mecidiye Mehmet Niyazi Derneği ile beraber, Çanakkale Kırım ve Dobruca Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de desteklerini alarak bu projeyi başlattık. Amacımız Çanakkale ve Romanya arasında bir köprü kurmaktır” dedi.

“MECİDİYE DÜNYAYA ÖRNEK BİR ŞEHİRDİR”1

Mecidiye Belediye Başkanı Vrabie Valentine toplantıda yaptığı konuşmada, “Ben Mecidiye şehrinin belediye başkanı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Çanakkale’de yaşayan tatarları tanımak beni ayrıca mutlu etti. Çanakkale ve Mecidiye arasında bir ortak özellik var. Çanakkale Fatih Sultan Mehmet zamanında, Mecidiye de Sultan Abdülmecid zamanında kurulmuş bir şehirdir. Bizler Çanakkale ve Romanya arasında ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin ileri noktalara taşınması için buradayız. Bunun iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum; devam edeceğini umuyorum.  Sizleri de Mecidiye ’ye devam ediyoruz. Mecidiye ‘ye bir kez gelen geri dönmek istemez. Nüfusunun %30’ u Müslüman olan Mecidiye azınlıklar arasında nasıl iyi ilişkiler geliştirilebileceğine dair tüm dünyaya örnektir” dedi.

12 MÜSLÜMANA BİR CAMİ

Balkan, “Kırım Tatar Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Romanya ile Çanakkale arasında muhakkak bir ekonomik, turistik ve kültürel bağlantılar kurulabilir, Avrupa Birliği üyesi olan Romanya üzerinden Çanakkaleli iş adamları da bir takım projeler geliştirebilir. Ayrıca Başkan Valentine, yüzde 60 bağımsız oy ile seçilmiş bir belediye başkanıdır. Daha önce ilçe belediye başkanlığı yaparken sadece 12 Müslüman için cami yaptırmıştır. Şimdi de Mecidiye’de Osmanlı zamanından kalan camiler olmasına rağmen yeni bir cami daha yaptırıyor. Başkanın hoşgörüsü ve iyi niyeti takdire şayandır” dedi.

Heyet bir süre daha Çanakkale’de kalarak şehri gezmeye devam edecek ve kurum ziyaretleri de yapacak.  (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif