Anasayfa / Güncel / Japon yetkililer köprü için kurum kurum geziyor

Japon yetkililer köprü için kurum kurum geziyor

1Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen OCG Danışmanlık Kuruluşu yetkilileri, Çanakkale 1915 Köprüsü Proje alanına ilişkin bir dizi ziyaretlerde bulunarak, köprü projesinin çevresel etkilerini araştıracak. Ziyaretlere, Kalkınma Ajansı yetkilileri de eşlik etti.

Görüş alış verişinde bulunmak üzere Çanakkale Defterdarı Sayın Mustafa Işık’ı ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ı makamında ziyaret eden  Oriental Consultants Firması Uzmanı Hironori Kuroki köprü projesindeki negatif etkileri minimum seviyeye indirmek hedefinde olduklarını belirtti.

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından Çanakkale Boğaz Köprüsü konusunda araştırma ve inceleme yapan Oriental Consultants Firması Uzmanı Hironori Kuroki ve Tuğrul Yetişgin Çanakkale 1915 Köprüsü projesi ile ilgili bilgiler vererek 2014 yılında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çanakkale Boğaz Köprüsünde Japonlarla ortak çalışmalar yapılması konusunda mutabakat sağlandığını, bu kapsamda da projenin çevresel etkilerini araştırmak amacıyla Çanakkale´ye geldiklerini belirtti.

Defterdar Mustafa Işık, Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi’nin büyük ve önemli bir yatırım olduğunu ifade ederek proje kapsamında kalan hazine arazilerinin durumu konusunda bilgiler verdi. Defterdar Işık konuyla ilgili olarak;  “Güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme ortamını desteklemek üzere kamu kaynaklarının kullanımında toplumsal faydayı artıran bir vizyonumuz var. Yasal mevzuatımız ölçeğinde proje kapsamında kalan hazine arazilerinin tahsis ve devri için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

ÖZACAR’A “BOĞAZ KÖPRÜSÜ PROJESİ” ZİYARETİ

 Temelinin 18 Mart 2017 tarihinde atılacağı açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü projesi ile ilgili Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyet, ön incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Çanakkale programlarında Gelibolu’yu da ziyaret etti.

OCG Danışmanlık Kuruluşunu temsilen görevlendirilen çevre uzmanı Hironori Kuroki ve Tuğrul Yetişgin kendilerine eşlik eden GMKA Çanakkale İl Koordinatörü Recai Başaran ile geldikleri ilçede, Kaymakamlık ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerinin ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar’la buluştu.

KUROKİ: NEGATİF ETKİLERİ MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK HEDEFİNDEYİZ

 Belediye Başkanı Özacar’ın görüşme öncesinde, konuklarına başkanlık şeref salonundaki balkon manzarasından çıplak gözle Gelibolu Sütlüce mevkii ile Lapseki Şekerkaya mevkisi arasında yapılacak boğaz köprüsü projesinin yerini göstermesi objektiflere renkli karelerle yansıdı.

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen OCG Danışmanlık Kuruluşu yetkililerinden çevre uzmanı Kuroki, Çanakkale’deki üç günlük ziyaret programlarında “Çanakkale 1915 Köprüsü” proje alanına ilişkin çevre faktörleri, balıkçılık ve deniz hayatının korunması, istimlaklar ve tarihi mirasın korunması konularında bilgi alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Negatif etkileri minimum seviyeye indirmek hedefindeyiz” dedi.

Kuroki, Gelibolu’da bölgedeki balıkçılık sektörü, tarımsal üretim ve alanları üzerine etkileri konularında bilgi almak için bulunduklarını ifade ederek, Gelibolu Belediyesi’nin görüşlerinin de kendileri için önemli olduğunu vurguladı.  Belediye Başkanı Özacar da, öncelikle bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, projenin hayata geçirilirken çevre faktörlerinin göz önünde tutulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Başkan Özacar, gelişmiş ülkelerin kısa adı ÇED olan çevresel etki değerlendirmesine çok önem verdiğini belirterek, “Bizler de bu doğrultuda çevreyi ne kadar önemsersek saygınlığımızın o kadar artacağını savunan bir anlayıştayız. Gelibolu Belediyesi olarak bu büyük köprü projesine sorumluluğumuz çerçevesinde teknik destek vererek adapte olacağız.” şeklinde konuştu.

Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Meclis Başkanı Hüseyin Tutum ve Genel Sekreter Hüseyin Çakmak’ın da katıldığı görüşme sonunda Belediye Başkanı Mustafa Özacar, konuklarına içinde ilçeyi tanıtan broşür ve yöresel ürünlerin bulunduğu birer çanta takdim etti.(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif