Anasayfa / Ekonomi / Köylüler dertli: “Bitme noktasına geldik”

Köylüler dertli: “Bitme noktasına geldik”

 img_8152

Hafta sonu gerçekleştirilen Çanakkale Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 8’inci Olağan Genel Kuruluna Çanakkale’nin birçok ilçesinden vatandaşlar bir araya geldiler. Toplantı öncesi üreticiler, Çanakkale’de hayvancılığın durumu ve Olağan Genel Kurul hakkındaki düşüncelerini gazetemize anlattılar. Üreticilerin hemen hepsi sadece Çanakkale’de değil, tarım politikaları doğrultusunda Türkiye’nin birçok yerinde hayvancılığın bitme noktasına geldiğini ifade ettiler.

Özellikle süt fiyatlarının 5 yıldır değişmezken, yem fiyatlarının katlanarak arttığını ifade eden üreticiler, odalara ve birliklere taleplerini tam olarak iletemediklerini, iletseler dahi herhangi bir sonuca varamadıklarını açıkladılar. Üreticiler, özellikle odalar ve birliklerin daha aktif ve üreticiden yana çalışmalarını beklediklerini söylediler.

8.si düzenlenen olağan genel kurul öncesi üreticiler sıkıntılarını şu şekilde dile getirdiler:

Erol Can: Çanakkale’de gelişmeyen ve geriye giden bir hayvancılık var. Bununda sebepleri uygulanan tarım politikaları. Birlikler ise zaten pasifize edilmiş durumda. Şu an hiçbir fonksiyonları yok. Sadece göstermelik ayakta bile duramıyorlar. Ekonomik bağımsızlıkları yok. Yani başlı başına hayvancılıkta her şey bir sorun. Sivil yoğlum kuruluşu diye bilinen bu kuruluşlar n yazık ki öyle değil. Birilerinin güdümünde.

Mustafa Dinçer: Genel Kuruldan iyi bir şeyler bekliyoruz. Bizim için iyi olsun. Ülke genelinde hayvancılık kan ağlıyor ve kimse para kazanamıyor. İyi bir şeyler olmasını istiyoruz. Üreticinin buna ihtiyacı var.

Amir Karanfil: 5 sene önceki süt fiyatına süt satıyoruz. Yem fiyatları şu anda 50 TL. 5 yıl önceki fiyatları da satıyoruz ancak o zaman yem fiyatları 30-40 TL idi. Şimdi 50 TL’ye çıktı ancak sütü hala 1 TL’ye satıyoruz. Şu an için ise birlik ya a oda bizim taleplerimizi karşılayamıyorlar. Onlar süt piyasasına hiç karışmıyorlar. Arz talep meselesi diyorlar. En büyük sıkıntı süt sıkıntısı, mandıracılar peynir satamıyoruz diyorlar böyle olunca sütü napayım diyor.  Kooperatifin kendine değil üreticiye çalışması lazım.

İbrahim Sakallı: Süt fiyatları hayvancılığın en büyük derdi. 3 tane mandıracı bir araya gelince istediklerini yapıyorlar. İstedikleri fiyatı veriyorlar. Üreticiler de buna mecbur kalıyorlar. Birliklerin, odaların üreticiye sahip çıkmaları gerekiyor ancak çıkmıyorlar. Sütümüzü satma şansımız yok. Aman diye diye mandıracıya zorla süt satıyoruz. Genel kurullarda bu sorunları dile getirme şansımız oluyor, önce tamam deniyor ancak daha sora gerisi gelmiyor. Gelen gideni aratmıyor bir şey pek değişmiyor.

Sümer Akkuş: Sıkıntılarımızı pek dile getiremiyoruz. Maliyetler yüksek pek iyi değil. Süt teşvikleri düştü. Hayvancılığı bilmeyen de yapmaya çalışıyor. Hayvancıların durumu gittikçe kötüye gidiyor dediğim gibi pekiyi bir durum yok ortada. Taleplerimizi kısmen dile getirebiliyoruz ancak askıda kalıyor.

Vahit Tüzgen: Süt fiyatlarında sıkıntı var. İşin doğrusu sütleri satmakta zorlanıyoruz. Buna bir çare bulunması lazım. Umarım bu kurul biz hayvanılar için hayırlı olur. Bunlara çözüm odaklı çalışmalarda bulunurlar.  (Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif