Anasayfa / Manşet / CHP’li Öz terbiyesizliğe kayıtsız kalmadı

CHP’li Öz terbiyesizliğe kayıtsız kalmadı

chp-canakkale-milletvekili-bulent-oz

Bayramiç İlçesi’nde Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özcan, eşiyle birlikte kullandığı Facebook hesabında, türbansız kadınları perdesiz eve benzeten bir pankartın görselini paylaşması üzerine CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Çeşitli basın yayın organlarında Çanakkale Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özcan’ın sosyal medya hesabından türbansız kadınları perdesiz eve benzeten kara çarşaflı bir kadının elinde tuttuğu ve üzerinde “Örtüsüz Kadın Perdesiz Eve Benzer Perdesiz Ev ise Ya Satılıktır Ya da Kiralık…” yazan bir pankartın görselini paylaştığı yayımlanmıştı.

Milletvekili Bülent Öz yaşanan bu kadınlara yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici söyleme yönelik Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmak üzere bir soru önergesi verdi. Önergede şu sorular yer aldı.

  1. Çanakkale Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özcan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı görselleri gördünüz mü? Eğer gördü iseniz söz konusu paylaşımda ifade edilen fikre ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığının yaklaşımı nedir?
  2. Kadına yönelik küçümseyici ve aşağılayıcı söylemlerin, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yapan bu şahıs tarafından dillendirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
  3. Milli Eğitim Bakanı olarak Bakanlığınıza bağlı bir birimin yöneticisinin kadınlara yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici söylemlerine ilişkin olarak ne gibi önlemler aldınız? Söz konusu yöneticiye yönelik bir işlem yaptınız mı? Bu anlayışta birinin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevine devam etmesi Halk Eğitim Merkezlerin görev ve hedefleriyle çelişmemekte midir?
  4. Hükümetinizin devletin laik yapısını ve toplumdaki çağdaşlık anlayışını erozyona uğratan bu tarz yöneticilere yönelik yaklaşımları sonucunda her geçen gün ülkemizin bir başka yerinde kadına yönelik yeni bir şiddet eylemi yaşanmaktadır. Başını örtmeyen, eşofman ya da şort giyen çağdaş kadınlara yönelik oluşan baskıcı tehdidi önlemek için bakanlık olarak hangi çalışmaları yapıyorsunuz?
  5. Geçtiğimiz günlerde Abdullah Çakıroğlu’nun bindiği otobüste şort giydiği gerekçesiyle Ayşegül Terzi’ye saldırması olayını değerlendirirken Sayın Başbakan “Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın…” ifadesini kullanmıştı. Bu Halk Eğitim Müdürünün paylaşımını mırıldanma olarak mı değerlendiriyorsunuz? (Haber Merkezi)

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif