Anasayfa / Güncel / Bağ-Kurluya 5 puanlık müjde

Bağ-Kurluya 5 puanlık müjde

basri-tumsek

Bağ-Kurluya 5 puanlık prim indirimi uygulaması 1 Ekim tarihinden itibaren başlayacak. Primini düzenli ödeyen Bağ-Kurluların indirimleri otomatik olarak yansıtılacak.

Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek, verdiği demeçte, “Bağ-Kurluya 5 puanlık prim indirimi uygulaması 1 Ekim tarihinden itibaren başlamaktadır. Bu kapsamda çalışanların primleri bu tarihten itibaren 5 puan düşürülecek olup,  isteğe bağlı sigortalılar hariç eski adıyla BağKurlular, yeni adıyla 4/b’liler 5 puanlık prim indiriminden faydalanabileceklerdir.   Yani şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-Kurluları, esnaflar, gelir vergisi mükellefleri ekim ayı itibariyle başlayacak olan prim indiriminden yararlanacaklardır “dedi.

PRİMİNİ ZAMANINDA ÖDEYEN VE BORCU OLMAYANLAR İNDİRİM ALACAK

İl Müdürü Tümsek açıklamasında, “Kapsamdaki kişilerden SGK’ya prim borcu bulunmayanlar ve yasal süresi içerisinde primlerini ödeyenler indirimden yararlanabilecek. Ancak, idari para cezası borcu ve bu borca ilişkin gecikme zammı ve cezası bulunanlar indirimden yararlanamayacaktır. Borç yapılandırması kapsamında SGK’ya prim borcu olan Bağ-Kurlulardan bu borcu yapılandıranlar prim indiriminden yararlanabileceklerdir.   Dolayısıyla, borcunu yapılandıran veya taksitlendiren Bağ-Kurlular yapılandırma bozulmadığı sürece primlerini indirimli ödeyebilecekleri gibi,   1 Ekim 2016 tarihinden itibaren primlerini eksik ödeyen Bağ-Kurlular bu indirim tutarını gelir ve kurumlar vergisi bakımından gider veya maliyet unsuru olarak yansıtamayacaklardır. Dolayısıyla, bu tutar vergiden düşülemeyecektir.   Kapsamdaki Bağ-Kurluların tamamına 5 puanlık prim indirimi uygulanacaktır. Bu durumda, yüzde 34,5 üzerinden prim ödeyen Bağ-Kurluların prim oranı yüzde 29.5’e düşecektir”dedi.

İNDİRİM OTOMATİK OLARAK YANSITILACAK

İl Müdürü Tümsek, “Prim indiriminden yararlanmak için Bağ-Kurluların başvuruda bulunmalarına gerek bulunmamaktadır. Primini düzenli ödeyen, Prim borçları olmayan Bağ-Kurlulara indirim otomatik olarak yansıtılacaktır. Bu durumdaki kişilerin indirimden yararlanmak için herhangi bir başvuru yapması gerekmeyecektir.  1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı sigortalılar Bağ-Kur kapsamında değerlendirilmeye başlandığından bu çerçevede, isteğe bağlı sigortalılara 4/b’li olarak işlem yapılacaktır. Ancak prim indirimi isteğe bağlı sigortalıları kapsamamaktadır. Dolayısıyla, isteğe bağlı sigortalılar prim indiriminden yararlanamayacaklardır” dedi.(Haber Merkezi)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif