Anasayfa / Eğitim / Öğrenci çok yurt yok

Öğrenci çok yurt yok

1

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) her geçen yıl öğrenci sayısı katlanarak artarken, yeterli kapasitede yurt olmaması öğrencilerin Çanakkale’deki en büyük sıkıntısı. Kente ilk defa gelen öğrenciler, kendilerine yurt çıkmadığı için özel yurtlara kayıt yaptırmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Ev kiralarının ise özel yurtları aratmadığını belirten öğrenciler, Çanakkale’deki en büyük sıkıntının kendileri açısından barınma ve ulaşım olduğunu söylediler. KYK yurtlarına kayıt olabilen öğrencilerin ise kendilerini yurt çıktığı için pek de şanslı hissetmediklerini söylemesi ise barınma sorununun bir başka boyutu…

Öğrenciler, Çanakkale’de yaşadıkları barınma sorunu ile ilgili şunları söylediler:

Nursel Artuç: Ben KYK’ya başvuruda bulundum. 700. yedek geldi ve çıkmadı. Özel bir yurda kayıt olmak zorunda kaldım. Aylık 500 TL para veriyorum. Herhangi bir yemek de vermiyorlar. Sadece yatmaya para veriyoruz.

ÖZEL YURTLARDA BİZE MECBURLAR ANLAYIŞI VAR

Taha Buran: Biz yurt başvurusunda bulunduk ancak yurtların yetersizliğinden dolayı yedeklerde kaldık. Mecburen özel yurtlara yöneldik. Bu yurtlarda da devlet yurtlarının azlığından dolayı nasılsa bana mecburlar diye düşünüyorlar. Çok yüksek fiyatlar söylüyorlar. Bu yurtlarda da o kadar para vermemize rağmen hemen hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar. Ben ilk başvurduğumda 650. yedektim ancak 70’te kaldım. Bu saatten sonra da çıkacağını sanmıyorum.

Şiar Büyükaslan: Ben mecburen aparta çıktım ama fiyatları çok yüksek. Yıllık 4 Bin TL gibi bir para ödedim. İçerisinde bir sabah kahvaltısı mevcut. Zaten birçok masrafımız var, ancak öğrencilikte bunun en büyük kısmı, barınmaya gidiyor.

KYK ÇIKSA DA ŞANSLI HİSSETMİYORUZ

Cihan Şahin: Bana KYK çıktı. Ancak bu durumda da ken2dimizi daha şanslı sayamayız. Odamızda ne çalışma masası ne de buna benzer şeyler var. 3 dolap, 3 yatak, 3 çekmece. Odada 3 kişiyiz. Hiç iç açıcı bir durum değil. Bizde KYK çıktığı için kendimizi şanslı hissedemiyoruz.

Serkan Balkan: Bildiğim kadarı ile eğer KYK’da yedekseniz misafir olarak kabul ediyorlar. Eski binada misafir olarak kalıyorduk. Geçen hafta yerleştirildik. Aylık 230 TL ücret ödüyoruz. Şu an memnunum diyebilirim. Odalarda 3 kişiyiz.

ULAŞIMLA MİNİMUM 800 TL ÖDÜYORUZ

Yunus Gündüz: Bana yedeklerde çıktı. Bu yüzden özel yurda başvurdum. Aylık 500 TL gibi bir ücret ödüyorum. İçerisinde her şey var. Yurdun yeri otobüs sorun oluyor. Ayrıca kalmasını da düşünürsek Aylık herhalde 800 TL kalma ve yola gidecek diyebiliriz.

Sergen Güçlü: Ben KYK’da kalıyorum aylık 230 TL para veriyoruz yemek buraya dâhil, bir nevi yemek parası alıyorlar diyebiliriz. Ancak birçok arkadaşı a çıkmadı. Mesela bir arkadaşımla beraber geldim ancak ona çıkmadı. Keşke herkese çıksa. Özel yurtlar gereğinden fazla pahalı. Evler ise özel yurtları aratmıyor. Ama olmuyor ne yazık ki.

 

DEVLET AZ DA OLSA YURT DESTEĞİ ÖDEMELİ

Ömer Nevzat: Ben başvuru yaptım ancak çıkacağından pek inancım olmadığı için özel bir yurda yazıldım. Atatürk Caddesi’nde özel bir yurttayım. 3 kişilik oda da 600 TL ücret ödüyoruz. Şimdilik memnunum ancak maddi durumu olmayan bir insan için bu parayı vermek imkânsız. Yarı özel de olsa karşılanması gerekiyor. En azından 200 TL’lik gibi bir deste bile öğrenci için çok şey ifade eder.

Gürkan Yarımbaş: Ben hiç başvuru yapmadım. Çıkacağını düşünmedim. 540 TL’ye özel bir yurtta kalıyorum. Sıkıntı yaşıyoruz ancak dediğim gibi çıkmayacağından emindim. Bu konuya çözüm bulmaları lazım. Yedekler zaten çıkmaz diye özel yurtlara başvuruyorlar. Zaten ev durumları da farklı değil. 1+1 evler çok pahalı. Bence özel yurtlar bile olsa kapasite yoksa ve öğrenci burada kalmaya mecbursa devletin bir barınma yardımında bulunması lazım. (Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif