Anasayfa / Güncel / Kurtuluş gününde yapay resif projesi

Kurtuluş gününde yapay resif projesi

2

Bozcaada kıyılarındaki balık ve ahtapot popülasyon sayılarının artırılmasının ve korunmasının hedeflendiği Bozcaada Yapay Resif Projesi başladı.

Yrd. Doç Dr. Barış Özalp’in yürütücülüğünü ve bilim danışmanlığını yaptığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nin ortak birim olarak yer aldığı, Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu’nun ve Bozcaada Su Ürünleri Kooperatifi’nin destekçi olduğu Bozcaada Yapay Resif Projesi başladı.

Adanın kurtuluş günü olan 20 Eylül 2016 tarihinde başlatılan projenin açılışına Bozcaada Kaymakamı 1Abbas Yeşilkuş, Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Garnizon Komutanı Piyade Bnbş. Ekrem Serdar Erden, Liman Başkanı Hüseyin Bilgin, Çanakkale Kıyı Emniyeti Müdürü İsmail Durgun, ÇOMÜ Öğretim Üyeleri ve adalılar katıldı.

Bozcaada kıyılarındaki balık ve ahtapot popülasyon sayılarının artırılmasının ve korunmasının hedeflendiği projede aylık yapılacak ölçümlerle proje alanı iki yıl süresince gözlem altında tutulacak. Bilimsel araştırmalar boyunca her türlü olta, ağ, dalış, çapa atma, bağlanma gibi faaliyetin yasak olduğu resif bölgesinde ileri aşamalarda mercan transplantasyonu uygulanması ve gelecek yıllarda, Gökçeada Sualtı Parkı statüsüne benzer bir strateji ile korunması amaçlanıyor.(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif