Anasayfa / Güncel / Sessiz ayakkabıların duruşu

Sessiz ayakkabıların duruşu

1

Her yıl 28 Eylül’de “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” isimli bir törenle bireysel silahlanmaya karşı bir duruş sergileyen Umut Vakfı, bu yıl tören yapmama kararı aldı.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, yaptığı bir basın açıklamasıyla; “Umut Vakfı olarak her yıl 28 Eylül’de Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü isimli bir tören yaparız. Kırmızı halı üzerine bireysel bir silahla yaşam hakları ellerinden alınmış sevdiklerimizin adına, bu gidişe onların ağzından ‘dur’ demek için ayakkabılarını bırakırız. Böylece törende, “bireysel silahlanmanın ne denli tehlikeli” ve “silahın tek işlevinin öldürmek” olduğu mesajını kitlelere vermeye çalışırız ve bizlere destek verilmesini isteriz. Ancak bu yıl tören yapmıyoruz” dedi.

SESSİZ AYAKKABILAR DURDU

Çağatay, “En önemli hedefimiz geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin, toplumsal sorumluluklarının bilincinde, barışçı ve yaratıcı gençler olmasıdır. Kaynağını ve gücünü hukuktan, insan haklarından alan demokrasiler kimden ve nereden gelirse gelsin zora, baskıya ve darbelere karşıdır ve geçit vermez. Nitekim 15 Temmuz 2016 günü yüzlerce şehidimize ve yaralımıza rağmen darbeye geçit verilmedi ve darbe önlendi. Umut Vakfı olarak yaşadığımız bu yılın birikmiş endişelerini ve acılarını, yaşadığımız acı günleri, darbe kalkışmasının önlenmesi amacıyla yitirdiğimiz insanlarımızı ve lanetlediğimiz teröre kurban verdiğimiz vatandaşlarımızın acılarını yeniden hatırlatmamak için her yıl 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle yaptığımız “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinliğimizi yapmama kararı aldık. Sessizliğimizle yaşadıklarımızı protesto ediyoruz ve Umut Vakfı olarak 2016 yılı içinde teröre ve darbe kalkışmasına kurban giden hayatların geride bıraktığı acıların yeniden yaşanmaması için barış içinde silahsız, çatışmasız, şiddetsiz ve savaşsız yaşamanın hepimizin hakkı ve umudu olduğunu 28 Eylül 2016 Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle hatırlatmakla yetiniyoruz. Umudumuz ve amacımız hiç değişmedi. Umut Vakfı olarak işimiz zordu, ama zoru başardığımıza ve yapacak daha çok işimiz olduğuna inanıyoruz” dedi.

EL YAZMASI MEKTUPLAR YARIŞMASI DA İPTAL EDİLDİ

Çağatay, ayrıca “Bu nedenle, 1995 yılından beri her yıl çeşitli dallarda düzenlediğimiz ve bu yıl da konusunu ‘El Yazması Mektuplar’ olarak belirlediğimiz geleneksel ödüllü yarışmamızı da gelecek yıla ertelemek zorunda kaldık. Yarışmaya katılmak için başvuran adayların başvurularının gelecek yıl için geçerli olduğunu belirtmek ister” diyerek konu hakkında bilgilendirme yaptı. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK Çanakkaleli taksiciler çalışma şartlarını ve sıkıntılarını gazetemize dile getirirken ortak nokta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif