Anasayfa / Güncel / Sağlıklı Yaşam için belediyelere bisiklet

Sağlıklı Yaşam için belediyelere bisiklet

1

Yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından talepte bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Belediyelere bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi. Bisikletler, Belediye Başkanları ve Kamu temsilcilerine Halk Bahçesi’nde bir araya geldikleri bir törenle teslim edildi.

Gerçekleştirilen törene  Çanakkale Belediyesi Başkanvekili Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediye Başkanı İsmail Işık, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, ÇOMÜ öğretim üyeleri, İlçe ve belde Belediye Başkanları ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük; “Bildiğiniz gibi hareketsiz bir yaşam modeli tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde giderek yaygınlaşan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olmaktadır. Teknolojik gelişmelerin de etkisi ile her geçen gün daha hareketsiz bir toplum haline geldiğimiz yapılan istatistiki çalışmalarda doğrulanmaktadır. Bu çalışmalardan bir olarak 2010 yılında Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre, ülkemizdeki bireylerin yüzde 71.9’u düzenli fiziksel aktivite yapamamaktadır. Bunun uzantısı olarak ülkemizin ve Çanakkale’mizin yetişkin nüfusunun yüzde 30’unun da obezite hastalığına yakalandığını tespit etmiş bulunuyoruz. Fiziksel hareketsizlik sonucu başta obezite olmak üzere, diyabet, hipertansiyon ve diğer tüm kronik hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dünya Sağlık Örgütü öncüğünde etkin bir mücadele hareketi sürdürülerek 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğiliminin durdurulası, fiziksel olarak hareketsiz olan nüfus oranının en az yüzde 10 azaltılması hedeflenmektedir. Kuşkusuz inaktivite ile mücadelede bisiklet en etkin araçlardan biridir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığımız bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesini amaçlamış, bu kapsamda bu projeyi yürürlüğe sokmuştur. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar ve öğrenciler, üniversite öğrencileri, belediyeler ve tüm kamu kurum ve kuruluşları vasıtası ile tüm halkımızın bisiklet kullanımının desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 2015 yılı içerisinde okular ve üniversitelere yaklaşık 40 bin adet bisiklet dağıtımı yapılmış olup, 2016 yılında 270 bin adet bisiklet dağıtımı yapılmaktadır. İlimizde ise 2015 ve 2016 yıllarında bakanlığımız planı dahilinde okullara ve öğrencilere toplamda bin 357 bisiklet dağıttık. Bugün ise ÇOMÜ öğrenci ve personellerinin kullanımı için 100 adet, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı koruma ve bakım altında olan çocuk ve gençler tarafından kullanılmak üzere 36 adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca Belediyelerimizin sorumluluğu atında halkımıza ortak kullandırılmak üzere 4 bin 285 teslimatı ile çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanları ve İmzalanan protokoller ile birlikte Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Çanakkale Belediyesine 2 bin bisiklet, Kepez Belediyesine 700 bisiklet, Biga Belediyesine 500 bisiklet, Gümüşçay Belediyesine 400 bisiklet, Karabiga Belediyesine 400 bisiklet, Kalkım Belediyesine 50 bisiklet, Eceabat Belediyesine 170 bisiklet, Küçükkuyu Belediyesine 25 bisiklet, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne 30 bisiklet ve ÇOMÜ’ye 100 bisiklet verdi. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif