Anasayfa / Güncel / Okul alış-verişini bankalar yaptı

Okul alış-verişini bankalar yaptı

ebru-coskun-akay

Kurban Bayramı ve yeni Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile piyasalarda bir hareketlilik yaşayan Çanakkale esnafı, kendilerinin sorunlarının yanı sıra vatandaşın alım gücünün düşmesini anlattı. Esnaf, okul alışverişlerini yaparken kredi kartlarına yüklenen ailelerin, bu yıl okul alış-verişini bankalara yaptırdıklarını vurguladı.

9 günlük Kurban bayramı tatili ve okulların açılması ile esnafta beklenen hareketlilik başladı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ciddi oranlarda durgunluk yaşandığını belirten işletme sahipleri, halkın alım gücünün de düştüğünü, yapılan alışverişlerin büyük çoğunluğunun kredi kartları ile yapıldığını ifade etti.

Çanakkale esnafı içerisinde beklediği canlılığı yakalayan hazır yiyecek işletmecileri oldu. Okulların açılması ve üniversite öğrencilerinin şehre gelmesi ile birlikte yoğun bir sürece giren hazır gıda işletmecileri durumdan memnun olduklarını söyledi.

“15 TEMMUZ SONRASINDA SATIŞLAR ÇOK AZALDI”

Mutlu Yerlikaya (Kırtasiye işletmecisi):mutlu-yerlikaya Bu sene işler hiç umduğumuz gibi gitmedi. Her geçensene cirolar daha da aşağı düşüyor. Önceki senelere oranla daha az iş yapar hale geldik. Nüfus artıyor, fiyatlar yükseliyor ancak alım gücü düştükçe bizim de cirolarımız azalıyor. Bizim bir çözüm önerimiz yok. İşler bu şekilde devam ederse işletmeyi ya kapatırız ya da satarız.

Hüseyin Solmaz (Ayakkabı satıcısı): Maalesef okulların açılması bizim işlerimizi bu sene etkilemedi.  Geçtiğimiz senelerde gördüğümüz hareketliliği bu sene henüz yakalayamadık. Bayramdan beri neredeyse oturuyoruz. Halk huseyin-solmazalışverişe çıkmıyor, çünkü alım gücü zayıfladı. 15 Temmuz’dan sonra satışlarımızda belirgin bir azalma zaten yaşandı. Okulların açıldığı haftanın Kurban Bayramı’nın hemen arkasına gelmesi, halkın alım gücünün zaten düşük olması bizim işlerimizi olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yılı daha canlı geçirdik, üçte bir oranında satışlarımızda düşme var. Gelen müşteriler de indirimli ürünler ile işini görmeye çalışıyor. Üstelik kredi kartı  ile alışveriş yapıyorlar. Yeni sezon ürünlerimizde fiyatlar çok yüksek değil fakat satışını yapamıyoruz. Beklemekten başka yapacak bir şey yok.

“ÖĞRENCİ VE ASKER BİZİ KALKINDIRIYOR”

Ebru Coşkun Akay (Fast-food işletmecisi): Aslında bizim işlerimiz her dönem çok iyi. Gıda sektörü pek hezimete uğramıyor. Öğrenci gittiği zaman asker kalıyor. Çalışanlar öğle saatlerinde geliyor, şimdi okullar da açıldı. Neredeyse hiç vaktimiz yok.  Hatta okulların açılmasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz bile diyebiliriz. Çünkü bazı öğrenciler çok uzun saatler oturuyor, bir takım sıkıntılar çıkıyor. Aileler biraz daha denetimli olsa çok iyi olur diye düşünüyorum.ebru-coskun-akay

Yaşar Dalgıç (Fast-food işletmecisi): İşlerimiz yazın neredeyse durma noktasına gelmişti. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra çok durgun bir sürece girdik. Ancak okulların açılması bizim işlerimizi çok olumlu etkiliyor. Öğle saatlerinde ciddi bir oyunluk yaşıyoruz. Özellikle üniversite öğrencileri geldiğinde paket servislere yetişemiyoruz. O yüzden yaz boyunca herkes için durgun olan piyasa, şu anda gıda sektöründe oldukça canlanmış durumda.

BU YIL OKUL ALIŞVERİŞLERİNİ BANKALAR YAPTI

sedef-cetin-karatasSedef Çetin Karakaş (Kırtasiye işletmecisi): Biz genelde kırtasiye ürünleri sattığımız için işlerimiz genelde iyi gidiyor. Çünkü lükse yönelik değil de ihtiyaca yönelik satış yapıyoruz. Fakat birçok üründe fiyat artışları oldu. Halk, genelde kredi kartı ile alışveriş yapıyor. Özellikle kreş ve anaokullarının her dönem başında markaları ile sıralanmış bir ihtiyaç listesi oluyor. Kimse çocuğunu mağdur etmek istemiyor. Bu sebeple insanlar listede ne varsa bunu kredi kartı ile ödeyerek de olsa alıyor. Cebinde belli bir miktar parayla gelip de kasada bazı ürünleri bırakan müşteriler de oluyor, bu daha önce rastlamadığım bir şeydi. Üzücü bir durum.

orhan-ankaraliOrhan Ankaralı (Çanta satıcısı): Okulların açılması ile satışlar mecburen yükseldi. Çünkü  okul alışverişi ertelenebilecek bir alışveriş değil. Kimse okul alışverişinden geri kalmak istemiyor. Ama Temmuzdan sonra satışlarımızda hissedilir bir azalma oldu tabii. Halk kredi kartı ile alışveriş yapıyor; onu da taksitle yapıyor ve de en ucuz olan ürüne yönelmeye çalışıyor. (Dilek Akşen – H. Ayşe İrim)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif