Anasayfa / Güncel / Kepezli balıkçılar isyanda

Kepezli balıkçılar isyanda

2  

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da bilgisi dahilinde, beraberinde AK Parti Belde yöneticileri ve Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte Kepez Su Ürünleri Kooperatifi’ni ziyaret eden AK Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, fiziki koşulların balıkçılık yapmaya elverişli olmadığını öne sürdü.

Su taşkınları ve foseptik atıkları yüzünden balıkçılık yapamaz hale geldiklerini söyleyen Kepez Su Ürünleri Kooperatifi üyelerinin yıllardır çözümlenemeyen sorunlarına AK Parti Kepez Belde Başkan’ı Alper Altınok el attı: “Yeni bir fizibilite raporu hazırlayarak bunu Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ile paylaşıp ortak bir kararla inşallah balıkçılarımızı muzdarip oldukları dertten kurtaracağız.” dedi.

Kepez’in artan nüfusuyla orantılı arıtma tesisi kurulamadığı için beldenin foseptiklerinin Kepez Çayı içine deşarj edilmesinin hem balıkçılara, hem meyve bahçe işi yapan üreticilere, hem de denize ve doğaya zarar verdiğini belirten Altınok “Yıllar içinde artarak devam eden bu sorunu ortadan kaldırma ve birlikte iş yapma kültürünü geliştirerek el birliği ile çözüm yolu arıyoruz” dedi.

“KENDİ İMKANLARIMIZLA ÇAY YATAĞINI TEMİZLİYORUZ”

Kepez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tuncay Özel, limanın hemen yanında yıllar önce geçici olarak kurulan kayık bağlama yerinin fiziki koşullarının bugünkü talep ve şartları karşılayamadığını belirterek “100’e yakın kayık buraya bağlıyor. Ancak görüyorsunuz ki; burası artık ihtiyaca cevap vermiyor. Bir de kayık bağladığımız çay yatağının içindeki suya bakın. Burada bir tek canlı yaşamıyor. Daha önceki yıllarda çay yatağının içinde balık çeşitliliği vardı. Kabuklu, pullu balıklar yaşıyordu ancak bugün dere gibi akan fosseptik yüzünden tek canlı yaşayamıyor.” dedi.

KEPEZE YENİ BALIK PAZARI

Kepezli balıkçılarla birlikte bölgeyi gezen Ak Parti Belde Başkanı Alper Altınok daha sonra kooperatif yöneticileri ve üyeleriyle görüştü. Altınok, “Bu işle ilgili belediye meclisi AK Parti Grubu olarak da bir çalışma yapalım. Birkaç nokta belirleyelim. Dip derinliği nedir, limana gelen gemileri, kruvazörleri trafik yönünden etkiler mi? Doğal resif var mı, yok mu, bu konuda üniversitemizden de destek isteyelim. Gümrük Ticaret, Denizcilik Ulaştırma, Orman Su İşleri, Çevre Şehircilik Bakanlıklarımızı bağlayan bir konu var mı yok mu? Bütün bunları en ayrıntılı bir biçimde inceleyelim ki, barınağı kurmaya başladığımız zaman sorun çıkmasın. Elektrik ihtiyacının da karşılanması lazım. UEDAŞ ile de görüşelim. Avan bir proje yapalım.” dedi. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif