Anasayfa / Güncel / Tuta zararlısı domatesi

Tuta zararlısı domatesi

ismail-kayaTuta zararlısı domatesi

TMO çeltiği vuruyor

Çiftçinin derdi bitmek bilmiyor. Çanakkale’nin birçok bölgesinde ekilen domateslere tuta zararlısının görülmesi büyük kayıplara sebep oldu. Bir türlü önlem alınamayan tuta zararlısı 15-20 tonluk domates verimini 5-6 tonlara düşürdü. Aynı zamanda Çanakkale 92 Bin tonluk üretim ile ülke birinciliğini elinde bulundururken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahale fiyatı açıklamaması üreticiyi alıcıların insafına emanet ediyor.

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Ziraat Odası Şube Başkanı İsmail Kaya domateste tuta zararlısına karşı önlem alınamadığı için üreticilerin büyük zararlara uğradığını ifade ederken, çeltik üreticilerinin ise TMO tarafından müdahale fiyatı açıklanmamasından kaynaklı büyük sıkıntı içerisinde olduklarını kaydetti.

Kaya, üreticilerin yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Üreticimiz 4 ila 6 gün arasında açılan kelebek yumurtalarına karşı üst yapraklarda yeni bırakılmış yumurtaları takip ederek, kelebek ve kurt yoğunluğuna göre kontrollü bir şekilde ilaçlamalarına devam ediyorlar. Konukçusu olabilecek otlu alanları ve ilk turfan domates tarlalarını sürüyorlar. Fakat, hava şartlarının zararlının biyolojik gelişimi için uygun gitmesi dolayısıyla çok hızlı üremesi, üreticimizi gerek ilaçlı, gerekse kültürel mücadelede başarısız kılmaktadır.”

İLAÇLA MÜCADELE BAŞARISIZ

“İlaçlı mücadelesinde entegre mücadele kurallarına (IPM)  uygun bir şekilde, ruhsatlı ilaçlar kullanılmasına özen gösterilmekte, fakat aynı ilaçlar ile önceki yıllarda alınan başarılar bu yıl alınamamaktadır. Zararlıya ruhsatlı olan ilaçların, tekrardan kontrollerinin ve denemelerinin yapılması, gerek üreticimizin gerekse tüketicimizin sağlığı açısından en başta gelen uygulamalardan biri olmalıdır. Ama üreticimiz bu konuda gayet sağduyulu davranmaktadır. Çözüme odaklı hiçbir mücadelede masraftan ve işgücünden kaçmamaktadır. Çiftçimiz, yoğun bir ilaçlı mücadelede bile insan sağlığına en az zararlı 1 ila 3 gün arasında bekleme süresi olan zirai ilaçları kullanmakta, kendi ürettiği çözümler doğrultusunda sadece zararlıya hedef etkisi olan zirai ilaçları kullanmakta, diğer doğal düşmanları korumak ve doğal dengenin sürdürülebilirliği adına kendilerince çözüm aramaktadırlar. Fakat kullanılan onlarca yönteme rağmen, tam bir çözümün olmaması üreticimizi çaresiz duruma düşürmekte, üreticimizi, çiftçiliğin ve tarımın sürdürülebilirliği konusunda maddi ve manevi olmak üzere tam bir çıkmaza sokmaktadır. Biyolojik mücadele ve kimyasal mücadeleyle üreticimiz tam anlamıyla net bir çözüm bulunamadığından, deneme-yanılma yöntemiyle şaşkın bir vaziyette çare arıyor.”

MEYVELERİN PAZAR YOĞUNLUĞU YOK OLMAKTA

“En büyük zarar hasada yakın dönemlerde olmakta, çünkü toplama aşamasında ilaç kullanım periyodunun uzaması, zararlıya hızlı bir üreme imkânı sunmakta, kelebek yoğunluğunun artması ile birlikte, yapraklara ve meyvelere bırakılan yumurtalar, açılmayla birlikte hasat olgunluğuna ulaşmış meyveleri delerek pazar değerini yok etmekte. Yeni sürgünleri ve çiçekleri yiyerek domatesin verimini, dönüme 15 tonlardan 5-6 tonlara düşürmekte, hatta zararlı ile mücadelede başarılı olunamayan alanlarda hasadı imkansız kılmaktadır. Normal yıllarda bile toplam maliyeti dönüme 2 bin TL olan domates yetiştiriciliğinde, bu maliyetin üzerine, Tuta ile mücadele maliyetlerinin de katlanarak ilave olması, üreticimizi ekonomik olarak ciddi anlamda dara düşürmektedir.

Domates üretimi, geçtiğimiz yıllarda virüs hastalıkları yüzünden, bu yıl ise tuta zararlısıyla artan maliyetler ve entegre mücadelede etkin bir kontrol yönteminin olmayışı, üreticimizin domates ekimini, üretim deseninden çıkartmasına neden olacaktır. Böyle bir durumda lezzetli bir tarla domatesi, çok büyük ücretlerle bile bulunamayan bir sebze olacaktır.”

TMO’DAN ÇELTİK FİYATI YOK

“920 bin tonluk ülkemiz toplam çeltik üretiminde, 92 bin tonluk üretimiyle, ülke üretiminde 3. sırada yer alan ilimiz, birim alandan 830 kg/da verimi ile de Türkiye ortalamasının üzerinde bir üretim yapıyor. Çeltiği en kaliteli bir şekilde yetiştirmek ve hasadını yapmak için çiftçimiz tüm gayretini sergiliyor. Fakat konu fiyat olunca maalesef üreticimiz, tarladaki kaybından daha fazlasını pazarda kaybediyor. Geçen yıl fiyatların düşük olması nedeniyle zor bir sezon geçirdik, bu yıl ise maalesef yine aynı tablo yaşanıyor. Hububat sezonunda da aynı fiyat belirsizliği TMO ‘nun müdahale alım fiyatını açıklaması ile istenen seviyelere ulaştı. TMO şu anda çeltikte emanet alım yapıyor fakat müdahale fiyatı açıklamadığı için, çiftçimiz alıcıların insafına terk ediliyor. Ofisin bir an önce müdahale fiyatı açıklaması, çiftçimizin ürününü hak ettiği değerde satmasında en büyük etken olacaktır.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif