Anasayfa / Güncel / Son gün 31 Ekim

Son gün 31 Ekim

y

Çanakkale Defterdarlığı “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili olarak önceki gün, Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda bilgilendirme toplantısı yaptı.

Toplantı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı İmral Duran, Şube Müdürü Selim Saka, Çanakkale TÜRMOB, TESK, Çanakkale Barosu, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Ticaret Odası, Yöneticileri üyeleri ve Çanakkale halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşması Sayın Defterdar Mustafa Işık tarafından yapılarak kanundan faydalanmak için son müracaat tarihinin 31.10.2016 olduğu, kanundan azami ölçüde mükelleflerin faydalanması için kanunun tanıtımı için bu toplantının düzenlendiği,  ileriki tarihlerde de Vergi Dairelerinin bulunduğu Biga, Çan, Gelibolu ilçelerinde de toplantıların düzenleneceğini belirtildi.

 

BORÇLUNUN YÜKÜ AZALTILACAK   

Toplantıda Defterdarlık Gelir Müdürlüğü şefi Hakan Göksoy tarafından yapılan bir sunumda borçluların kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesi, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, işletme kayıtlarının fiili duruma uygun hale getirilecek kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi, bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

 

BORÇLARDA YAPILANDIRMA MÜMKÜN

Maliye Bakanlığına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Sosyal Güvenlik Kurumuna, İl özel idarelerine Belediyelere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Orman Genel Müdürlüğüne, TOBB, TESK, TÜRMOB, Türkiye Barolar Birliği’ne olan borçların kanun kapsamında yapılandırılacağını söyleyen Göksoy Vergi cezaları, faizleri ve gecikme zamları, sosyal güvenlik primleri, trafik para cezaları, askerlik, nüfus, seçim para cezaları, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller haksız kullanılan destekleme fonları pek çok farklı kalemde yapılandırmanın mümkün olduğunu ifade etti.

 

BAZI HİZMET PAYLARI KANUN KAPSAMI DIŞINDA

Göksoy,  “Kanun kapsamı 30 Haziran 2016 tarihi esas alınarak düzenlenmiştir. Vergiler için bu tarihten önceki vergilendirme dönemleri kapsama girmektedir. Beyannameli mükellefiyetlerde bu tarihten önce verilmesi gereken beyannameler kapsama alınmıştır” diyerek;  petrol kanununa istinaden alınan devlet hissesi, şeker fiyat farkı, akaryakıt fiyat istikrar payı, madencilik fonu ile kılavuzluk ve römorkörcülük hizmet paylarının 6736 sayılı Kanunun kapsamı dışında tutulduğunun altını çizdi.

 

KANUNDAN YARARLANMAK İÇİN BELLİ ŞARTLAR VAR

Kanundan yararlanılmasının belli şartları olduğunu ifade eden Hakan Göksoy,  bunların; açılan davalardan vazgeçilmesi, yazılı başvuruda bulunulması, ödemelerin süresinde yapılması, taksit ödeme süresince verilen beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden; yıllık gelir/kurumlar vergisini, gelir/kurum stopaj vergisini, katma değer vergisini, özel tüketim vergisinin zamanında ödenmesi gerektiği belirtti.

Toplantının sonunda Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı İmral Duran ve Şube Müdürü Selim Saka tarafından kanunla ilgili olarak sorulan sorular cevaplandırıldı. (Haber Merkezi)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif