Anasayfa / Güncel / Başarılı bir yıl için altın tavsiyeler

Başarılı bir yıl için altın tavsiyeler

basarili-bir-yil-icin-altin-tavsiyeler

Çanakkale Devlet Hastanesi Psikologu Pınar Erdoğan Özdemir, yeni eğitim öğretim yılını değerlendirerek öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulundu.

Pazartesi çalan ilk ders zili ile başlayan yeni eğitim öğretim yılını değerlendiren Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesi Psikoloğu Pınar Erdoğan Özdemir, başarılı bir yıl geçirebilmek için öğrencilerin kurallara uyması gerektiğini, velilerin ve öğretmenlerin ise daha şefkatli davranması gerektiğini vurguladı.

Pınar Erdoğan Özdemir, okula yeni başlayacak öğrencilerin velilerine önemli görevler düştüğünü belirtirken, çeşitli hediyeler ile okula başlama sürecinin sevinç ve heyecan uyandıran bir durum haline getirilebileceğini söyledi.

“İLK HAFTA OKULA BİRLİKTE GİDEBİLİRSİNİZ”

Okula başlama çocuklar ve aileleri için önemli bir aşamadır ve çocuğun yaşamında büyük bir değişim anlamına gelmekte, çocuklarıyla birlikte aileler de bu heyecanı paylaşmaktadırlar diyen Özdemir “Okula başlayacağı güne kadar çocuklar, zamanlarının büyük bir bölümünü evde kardeşleriyle birlikte ya da anne babalarıyla bir arada geçirmektedirler. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar tamamen yabancı oldukları yeni bir ortama girerler ve daha önce tanımadığı yeni insanlarla bir arada vakit geçirmeye başlarlar. Bu durumu kavramakta zorlanan çocukların okula uyumları güçleşmektedir. İlk günlerde yaşanabilecek kaygı ve endişelere karşı çocukların hazırlanması gereklidir.  Bu kaygıların normal olduğu, okulda arkadaşlar ve öğretmenleri ile geçirilecek saatlerin eğlenceli olacağı anlatılarak çocuk rahatlatılabilir. Okulun ilk günü çocuğun yanında olunması normaldir. Anne ve babanın çocuğun yaşayacağı duygusal duruma hazır olması ve güçlü bir duruş göstermesi çocuğun okula uyumunda çok önemlidir. Aile ilk hafta okula birlikte gitmeli fakat çocukları ile kalma saatlerini kısa tutulmalıdır. Okul ile ilgili hazırlıkları ve küçük de olsa bazı alışverişlerini çocukla birlikte yapmak bu hazırlıkları yaparken onun kararlarının da dikkate alındığı mesajını vermek okul hakkında onu heyecanlandıracak, okula uyumunu hızlandıracaktır. Öğrencinin okula götüreceği çantasını ya da araç gereçlerini anne babasıyla birlikte hazırlaması sağlanmalıdır. Böylece çocuk sınıfına ve arkadaşlarına daha kısa zamanda ayak uydurabilir” ifadelerini kullandı.

“OKUL MECBUREN GİDİLEN BİR YER DEĞİLDİR”

Motivasyonun önemine değinen Çanakkale Devlet Hastanesi Psikoloğu Pınar Erdoğan Özdemir  “Okul hayatı hiç kuşku yok ki çocuğun bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle okulun çocuğun dünyasında mecburen gidilen bir mekândan ziyade; arkadaşları ile oyun oynadığı, eğlenerek yeni bilgiler öğrendiği bir mekân halini alması gerekir. Yine bu anlamda hem ailelere hem de eğitimcilere önemli görevler düşmektedir. Motivasyon kuşkusuz başarının ve okul uyumunun en baş aktörüdür. Öğretmeniyle görüşülmesi ya da iletişimde olan arkadaşlarıyla buluşmalar da kuşkusuz hazırlık sürecini kolaylaştıracaktır “dedi. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif