Anasayfa / Güncel / Yerelden dünyaya tarımsal kalkınma

Yerelden dünyaya tarımsal kalkınma

1-erdem-karadag

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, IPARD programı kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü iş birliği ile yürütülen “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi” bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantı, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile açıldı. Toplantının açılış konuşmasını Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ yaptı. Karadağ konuşmasında, “Bakanlığımız son yıllarda çiftçimizi daha fazla koruma hususunda etkin çalışmalar yürütmektedir. Leader programı ile yereldeki üretim potansiyelimizi destekleyerek, ulusal anlamda bir başarı hedefliyoruz. Bayramiç’in, Lapseki’nin tarımsal üretim potansiyellerini destekleyerek geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu çok önemli bir projedir. Bu program 1991 yılından beri Avrupa’da uygulanan başarılı bir programdır. Çiftçilerimiz, sivil toplum kuruluşları ve belediye başkanlarımızla bir fikir birliği içerisinde olacağız” dedi.

Çanakkale, Amasya, Kastamonu, Denizli, Erzurum, Manisa, Ankara, Diyarbakır, Ordu ve Samsun olmak üzere 10 IPARD ilinde uygulanacak olan proje ile yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil olmasını sağlayarak oluşturulan yerel kalkınma stratejilerinin desteklenmesi ile kırsal alanın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

Proje ile LEADER yaklaşımına yönelik bilgilendirme, farkındalık yaratma ve yerel halkı harekete geçirme faaliyetleri yürütülecek, her ilde Yerel Eylem Grubu oluşturulması için en uygun iki alan belirlenecek ve bu alanlarda yerel eylem grubu oluşumu desteklenecektir.

Kırsal ekonomiyi, hayat kalitesini, çevreyi ve kültürel mirası geliştirmeyi hedefleyen LEADER programı hakkında bilgilendirme konuşmasını Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınma Uzmanı Serhat Alkan yaptı. Alkan, “LEADER projesi aslında bizlerin yıllardır uyguladığı imece usulüdür. İnsanların bir araya gelerek üretim gücünü birleştirmesi ve artı değer kazanmasına dayanır. Çanakkale birçok zorluğa rağmen üretimin ve kültürel değerlerin yoğun olduğu bir ildir. Avrupa ‘da 2451 adet faal yerel eylem grubu var.  Avrupa Birliği bu eylem gruplarına hibe destekleri veriyor. Ulusal düzeyde yapılan kalkınma planlarını yerel olana ulaştırmayı hedefleyen bir programdır. Her bölge kendi yerel karakteristiğine göre kalkınma stratejileri geliştirmek adına yerel eylem grupları oluşturacaktır” diyerek konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. (Dilek Akşen – Cemal Oral)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif