Anasayfa / Güncel / Palamutta 10 yıllık bolluk

Palamutta 10 yıllık bolluk

tuncay-dinc

Balık sezonu bolluk ile açıldı balıkçıların yüzü gülüyor. Bu yıl tezgâhlar, 5-10 yılda bir rastlanan bolluk sayesinde palamutla doldu. Tanesi 30 TL fiyatlarda satılan palamut, bu yıl bolluk sayesinde 7 TL’yi gördü. 

1 Eylül itibari ile balık sezonu açılmıştı. Balıkçılar, neredeyse 10 yıldır rastlanmayan bolluğun bu yıl gerçekleştiğini ifade ettiler. Bu durumun en açık göstergesi ise balık tezgâhlarında palamuttan başka bir ürünün olmaması. Halkın palamut özlemini giderdiğini ve başka balık tercih etmediklerini belirten balıkçılar, tanesi 7-8 TL’ye kadar düşen palamutlar için “hem halk palamut özlemini gideriyor, hem biz 5 aydır olmadığı kadar iş yapıyoruz” dediler. Vatandaşlar ise ağırlığı 1 kg’ı bulan palamutların ucuzlaması dolayısı ile hem bol hem de hiçbir yıl olmadığı kadar lezzetli olduğunu söylüyorlar.

Balıkçılar, tezgahlara bol gelen palamutlar için şunları söylediler:

8-10 YILDIR BÖYLE BALIK YOKTUmanset-alti-foto-rifki-gul

Ersin Erten (Dalyan Balıkçılık): “Balıklar iri ve canlı. Aşağı yukarı 900gr – 1 kg civarındalar. Tanesi 10 TL’ye kadar düştü. Şuanda palamuttan başka bir şey satmıyoruz. Ne kadar devam eder bilemiyoruz ama göç balığı… 5 aydır yatıyorduk. 10 gündür geldi. 8-10 yıldır böyle balık yoktu. Bu sefer bol geldi.”

DOYA DOYA PALAMUT YENECEK

Rıfkı Gül (Uysallar Balıkçılık): “Bolluk bu yıl çok fazla. Bereketli bir yıl oldu. 5 yılda bir olan bir şey bu yıl oldu. Ekim sonuna kadar devam eder diye düşünüyoruz. Havalara da bağlı bu tabi. Halkın ilgisi çok fazla. Çanakkaleli doya doya yiyebilecek pahalı iken bizim için de sıkıntıydı. Şuanda herkes palamut yiyecek.”

PALAMUT ÖZLEMİ TEZGAHLARI KAPATTI

Tuncay Dinç (Nadir Balıkçılık): “Kilosu 10 TL ve bol. Daha önceki yıllarda bu kadar bolluk olmadı. Zaten 5 yılda bir bu kadar bolluk olur. Bu sene güzel vurdu. İri, güzel ve lezzetli çıktı. Satışlar şu an baya iyi, kilosunu 10 TL’ye vatandaş alabiliyor. Yaz boyunca palamudun kilosu 30 TL’yi geçmişti. Asgari ücret ile geçinen bir kişi için palamut yemek nerdeyse hayaldi. Şu anda bir palamut satışı var, tezgâha başka balık koymuyoruz. Çünkü halkın ciddi bir palamut özlemi var, başka balık almıyorlar. Hem lezzetli hem de ucuz. Halk palamutla bu yıl özlemini gideriyor.”  (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif