Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / NERDE BÜYÜK YATIRIMLAR?

NERDE BÜYÜK YATIRIMLAR?

NERDE BÜYÜK YATIRIMLAR?

Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi kurulalı neredeyse 25 yılı geçti. Bu süreç içersinde kaç fabrikanın kurulduğunu, kaç fabrika için yer alındığını bilen var mı? Mesleğimiz gereği bizler bile bilmiyoruz. Ne söyleyen nede net bilgi veren var.

Çanakkalelilerin deyimi ile “Ne Organize Sanayisi? Depo orası depo” sokağa çıkıp sorduğumuzda en fazla  aldığımız yanıt bu cümle. Gerçi son yıllarda tüm ayak sürçmelerine karşın bazı girişimciler tarafından fabrika temelleri atıldığını duyduk. Sanayici bizim kentimize niçin gelmez? Neden bizde bir Vestel fabrikası olmaz? Niçin yatırımcılar bizi tercih etmez?

Deniz ulaşımımız var. Duble yollarımız sıcak asfalt, hava ulaşımımız desen son derece başarılı ve sürdürebilir. Tarım sektörü için hiçbir konuda hammadde sıkıntısı yok. Hayvancılık desen öyle. Deniz ürünü açısından zengin bir bölgeyiz. Eğitim düzeyi ve yetişmiş eleman açısından kendimize yeteriz. Sanayinin özellikle de çevre dostu sanayi için tam biçilmiş bir kaftanız yanı.

 

NEYİMİZ EKSİK?

Tüm bu denli olumlu ortam varken, istediğimiz ölçüde, istihdam sağlayan yatırımcıyı niçin kentimize getiremiyoruz? Çanakkale halkı olarak hiç bunların nedenlerini mercek altına aldık mı? Milletvekillerimiz birbirlerine muhalefet edeceklerine, niçin Çanakkale için bir araya gelmezler? Üst düzey yöneticilerimiz niçin birbirlerini suçlayıp dururlar? Seçildikleri koltuklara hizmet etmek için mi? Yoksa birbirleri ile kavga etmek için mi seçiliyorlar?

Başkanların çevresindeki küçük çıkar grupları, ya da çıkarcılar, kendileri için hep farklı mı yönlendirme yapıyor? Başkanlar biraz da sokağa çıkıp halkın dertlerini dinlese. Başkanlar büyük projeleri ballandıra ballandıra anlatmaya çalışacaklarına halka küçük dokunuşlar yapsın. Bakın bir hayırsever kurum tam teşekküllü, içinde spor salonları, atölyeleri olan Endüstri meslek Lisesi yapmak istiyor. İl Milli Eğitim müdürlüğü de “Bizim meslek lisesine ihtiyacımız yok” diyerek yatırımı istemiyor.

Peki güzel, milli eğitim zaten milli olmaktan çıkmış. İl müdürü bir iki sendika yönetimine teslim olmuş. Ne yaptığını bile bilmiyor. Tek yaptığı, siyasilerin isteği doğrultusunda soruşturma açmak. Örneğin, Milli Eğitim ile belediye yetkilileri ortak bir yer gösterselerdi ve kent içersindeki taş bina endüstri meslek lisesine tüm bölgesel zanaatkarlar toplansa, Çanakkale’ye özgü seramik atölyeleri, başta diğer el sanatları da burada geliştirilip sergilense olmaz mıydı? Tüm bunları bizim yöneticilerimizin birbiri ile kısır çıkar kavgaları nedeniyle kaybediyoruz.

Yöneticilerimiz birbirini yiyeceğine, niçin seçildiklerini unutmasınlar da, yapılacak yatırımların karşılığını Çanakkale halkı alsın.

Genel başkanların ismini yazdırıp halkın seçtiği milletvekilleri de bölgemize, istihdam sağlayan yatırımların önünü açsın.

Çanakkale halkı ve biz başta olmak üzere yapılan yatırımların neler olduğunu, kimlerin yaptığını izleyip alkış tahtasına ismini yazalım.

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

NE SORUNLAR VARMIŞ

NE SORUNLAR VARMIŞ Çanakkale’de trafik başta olmak üzere bir çok sorunu üst üste say deseniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif