Anasayfa / Güncel / Bitkilere şifa yasağı

Bitkilere şifa yasağı

bitkilere-sifa-yasagi-1  

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun hazırlamış olduğu liste ile 71 bitkisel ürünün satışına yasak getirildi. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Çanakkaleli aktarlar, ürünlerin zaten uzun zamandır yasak olduğunu ve satışlarının yapılmadığını belirttiler. Kimi aktarlar yasak olan bitkilerden bazılarının zararlı değil faydalı olduğunu, ancak yasaklamalar ile insanların faydalanamayacağını ifade ettiler. Aktarlar, bu ürünlerin yasaklanması yerine uzman doktorlar tarafından incelenip kullanım şeklinin ve dozajının belirlenmesinin daha sağlıklı olacağını söylediler.   

Aktarlar yasaklanan şifalı bikriler ile ilgili şunları söylediler:

YASAKLAMAK YERİNE BİLİNÇLİ TÜKETİMİ YAYMAK LAZIM

Mehmet Erdal (Aktar toptancısı): “Bunlar yeni yasaklanan bir şey değil. Bu dönem dönem küresel ekonominin eczacılar ile aktarlar arasındaki sürtüşmenin vermiş olduğu bir etkileşimden çıkan yasaklar. Bunlar zaten daha önce yasaktı. Mesela âdemotu kökü, balık otu bunalar zaten bilinçli kullanım haricinde yasak. Bunlar ilaç yapımında belirli dozajlarda kullanılan ürünler. Direk yasaklamak bunlardan fayda görecek olan insanlarında bunlardan uzak olmasını ya da bilinçsiz tüketimini arttırır. Bir dönem kantar otu da yasaklandı. En iyi yara iyileştirici olan yağ, ameliyat izlerini dahi yok eden kantaron otu yasaklandı. Kantaron otu çay olarak tüketildiği, açık tenliler kullandığında güneşe çıktığı zaman güneş lekeleri oluşur. Bir doktor televizyona çıkıyor kantaron kullananda cilt lekesi olur diyor. Bu durumda ‘yasaklayalım’ deniyor. Bunun yerine fazla kullanım yapılırsa cilt lekesi yapar, çıkmayın demek lazım. Ezbere değil bilinçli kullanımı sağlamak lazım. Doktor tavsiyesi ile olabilir. Ancak bizim vatandaşımız internetten, kişilerden aldıkları bilgiler ile kullanımı tercih ediyor. Bunu altın çilekte de yaşadık. Tansiyon hastası bir vatandaş kullanmaması gereken bir bitki ile kullanmış ve tansiyondan hayatını kaybetmiş. Ne oldu? Altın çilek insan hayatına zararlı oldu ve yasaklandı. Aslında zararlı olan altın çilek değil. Modern tıp doktorlarının bu ürünlerden fayda görmesini sağlamak ve insanları bilinçli tüketime yöneltmesi lazım. Ürünleri dozajından kullanmak gerekir. Ben yasaklamaya karşıyım. Bunun yerine Sağlık Bakanlığı denetçiler üretim yapan yeleri denetlesinler. Sonuçta burası satıcı, alıp satmak zorunda, insanlar talep ediyor. Üretim yapmıyor. Bize güvenmek zorunda. Denetlemeleri yapıp ürünlerin kullanımını anlatmak gerekiyor.”

ÜRÜNLER ZATEN YASAKLI

Kamuran Burçu (Çanakkale Baharat): “Şu anda TV’lerde çıkan ürünler zaten uzun zamandır yasak. Yani bizde yok. Mesela adamotu, ada soğanı deniyor bunlar zaten bizde yok. İsteseler de yok. Liste olarak gelmese dahi düzenli olarak denetlemeler gerçekleşiyor. Şu ana kadar da kimse bize gelip ‘şu ürün var mı?’ demedi. Ancak TV’de spikerin saydığı bitkilerin hiç birisini satmıyoruz. Tavsiye de etmiyoruz. Tavsiye etmek gibi bir çalışmamız da yok bunlarda yasak zaten.”

Ercan Metin (Metin Baharat): “Şu anda sayılanlar zaten yasak ürünler. Tarım Bakanlığı’nın bize verdiği yasak ürünler var unlar aynı ürünler. 2 günden beri gündemde söyledikleri ürünlerde bu listede olan ürünler. Bizi etkileyen bir şey yok dediğim gibi zaten yasak. Denetlemeleri de yapılıyor il sağlıktan, il tarımdan geliyorlar. Her yasaklanan yeni üründen sonra bize yeni ürünler sunuyorlar. Eni bir şey değil.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif