Anasayfa / Güncel / Okula başlayan minikler için ne yapmalı?

Okula başlayan minikler için ne yapmalı?

img_7572

Okul döneminin açılması işe birlikte binlerce minik öğrenci yeni hayatına başlarken Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ruh Sağlığı Birimi Psikologu Gözde Dural, okula başlayan çocuklar için ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar ve çocukların okula uyumluluk süreçleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çocukların yeni okul döneminde bambaşka yabancı ortamlara girdikleri ve bu süreçte anne, baba ve velilere ciddi sorumluluklar düştüğünü belirten Dural, çocuklara bu kaygının normal olduğunun anlatılması gerektiğinin altını çizdi. Çocuklar ile yeni süreçte empati kurmanın önemine değinen Dural, en önemli şeyin çocukların uyku düzeni ve beslenmesi olduğunu açıkladı.

Dural, okula başlayan çocukların uyum süreci ve yapılması gerekenler ile ilgili şu bilgileri paylaştı;

“Öncelikle okul dönemi başlamadan önce, öğrencilerin anne, baba ve kardeşleri ile çok daha fazla vakit geçirdiklerini biliyoruz. Okul başladıktan sonra ise bambaşka bir yabancı bir ortama giriyorlar ve hiç tanımadıkları insanlarla bir arada vakit geçiriyorlar. Dolayısı ile bir kaygı ve endişe yaşamaları çok normal. Bunun normal olduğunu belirtip, aslında veliler olarak kendimiz öğrencilere bu şekilde yaklaşmalıyız. Bu kaygının normal olduğunu öğrencilere, çocuklarımıza anlatmalıyız. Çünkü, onlara biraz daha empati kurarak ve anlayarak yaklaştığımızı göstermeliyiz.”

YANLARINDA OLDUĞUMUZU HİSSETTİRMELİYİZ

“Bütün bunların en başında, uykularını, beslenmelerini düzene sokmak geliyor. Geceleyin erken yatmak gerektiğini, herkesin bir görevi olduğunu, yani onlarında görevinin erken kalkmak, okula gitmek ve ödev yapmak olduğunu söylemekte fayda var. Bu konuda uykularını düzene sokarken ‘hadi sen yatıyorsun iyi geceler’ dileyip, biz başka bir şeyler ile ilgilendiğimiz zaman, bu konuda çok ikna edici olmamış oluyoruz. Onları yalnız bırakmayarak, ‘bizde birazdan yatıyoruz’ diyerek, ders çalışmak için bir okuma saati yaparak, hem model örnek olarak, hem de kendilerini yalnız hissetmemelerini ve yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Bir kütüphane ortamı yarattığımız zaman kendilerinden başka diğer ev bireylerinin de okuma yaptığını düşünüyorlar. Duygu durumları daha yüksek oluyor. Uyum sürecini daha kolay sağlayabiliyorlar.”

SPORTİF FAALİYETLER MOTİVE EDİYOR

“Bunun dışında okula gidip gelmelerinin yanında sportif faaliyetlerde bulunmalarında da fayda var. Bu hem verimlerini arttırıyor, daha çok sosyalleşmelerini sağlıyor hem de üzerlerinde ki enerjilerini atmalarını ve kanalize etmelerini de sağlıyor. Bu aktivitelerde gösterdikleri başarılar çalışma konusunda onları daha da fazla motive edebiliyor. Bu şekilde daha kolay uyum sürecini yaşayabiliyorlar.

OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUĞA TEŞVİK EDİCİ CÜMLE ÖNEMLİ

“Tabii ki velilere ve öğretmenlere uyum sürecinde büyük bir görev düşüyor. Her çocuğun uyum süreci, kişilik yapısına göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat ortalama olarak bir öğrencinin uyum sürecine 1 hafta 10 gün diyebiliriz. İlkokula başlayan çocuklarda okula yalnız gitmek istememe, annesini yanında isteme olabilir. Çok fazla ısrarcı davranmadan bir süre yanında kalınabilir ama bu bir haftayı aşmayacak şekilde olursa çok daha uygun olur. Biz genel olarak okul ailelerinden duyduklarımız okula gitmek istememe üzerine. Bu süreçte çocuğun okula gitmek istemediği an bir teşvik edici cümle ve ödül vermek faydalı bir yöntem oluyor.”

OKUL VE KAHVALTI SAATLERİNDE DÜZENLEME OLURSA ÇOK DAHA İYİ OLUR

“Okul saatleri içinde çocuğu çok erken saatlerde kaldırmak çocuk için eziyet olabiliyor. Biraz daha bunun ile ilgili düzenlemeler yapılırsa çok daha etkili olur. Çünkü hem sabah erkenden kahvaltı etmesini isteyip, hem de sabah yediye okula gitmeleri için onarlı kaldırıyoruz. Ya okulda kahvaltı saati uygulayarak mesela ilk derin kahvaltı dersi olmasını sağlayarak ya da rahat bir saatte kahvaltı etmesini sağlayarak bir şekilde güne daha dinç güne başlamasını sağlamak durumundayız. Belenmesini ancak bu şekilde düzene sokabiliriz. Çünkü beslenme ve uyku ok çok önemli tabi hekimlerimiz bunu çok daha iyi bilir.”  (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif