Anasayfa / Güncel / Kimseye etmem şikayet

Kimseye etmem şikayet

 

cansu-kircaerÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valiliklere bir genelge göndererek gürültü konusunda yapılan ihbar ve şikayetlerde gereğinin yapılması gerektiğini söyledi. Halkı birbirine yakınlaştırmak yerine daha da uzaklaştıracağı eleştirilerine neden olan bu uygulamanın doğru olup olmadığı hakkında Çanakkaleli vatandaşlar da düşüncelerini gazetemize ifade ettiler.

Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Banu Aslan Can tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Yönetmelikte yer alan “Ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü” tanımının 2015’de şöyle değiştirildiği açıklandı. Gürültü tanımı;  “Konutlarda kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından kaynaklanan; kapı, pencere kapatma, yürüme, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme, televizyon seyretme, radyo dinleme, her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı gibi ekipmanları kullanma, hava kanalları, temiz ve pis su tesisatı, jeneratör, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları, mahalle aralarında ve meskenlerde yapılan düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamalar, evcil hayvan besleme ile bina içinde yapılacak tadilat nedeniyle oluşan gürültü” olarak değiştirildi. Ceza yazmada belediye zabıtaları ile polis ve jandarma ekipleri yetkili olacak. Hakkında gürültü şikayeti yapılan kişi ya da komşulara zabıta veya kolluk görevlileri Kabahatler Kanunu gereğince 105 TL idari para cezası kesecek.

 

“CEZALARLA TOPLUMLAR SİNDİRİLEMEZ”saynur-durak

Saygın Durak:  Ben özellikle Çanakkale’de böyle bir yasanın işleyeceğini hiç düşünmüyorum.  Bu toplumlar içerisinde çatışma yaratır. Komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmamız gerekir. Birbirimize saygı duymalı ve birbirimizi uyarmalıyız. Duyulan bir rahatsızlıktan ötürü direk şikayette bulunmak bana çok anlamsız geliyor. Özellikle yaz aylarında Çanakkale’de eğlenceler ve düğünler sokak aralarında hatta site bahçelerinde düzenlenebiliyor fakat zaten bu etkinlikler gece yarısı olduğunda sona eriyor. Birkaç kez sokak eğlencelerinden rahatsız olunduğunu ve şikayet edildiğini duymuştum. Fakat olaya sosyoekonomik çerçeveden bakmamız gerekir. Sonuçta herhangi bir salonu kiralayamayacak gelir seviyesindeki aileleri de düşünmek zorundayız. Bu durum hoş görülmelidir. Ayrıca bu hakkı suiistimal edecek de çok sayıda insan çıkacaktır. Hükümetin toplum üzerinde çok ciddi bir baskısı var. Cezalarla toplumların sindirilebileceğini düşünmüyorum. Özellikle barışın kentinde yaşayan biz Çanakkaleliler çok başka bir yerde durmalıyız. Ama özellikle büyük kentlerin varoş kesimlerinde, ülkemizin kırsal bölgelerinde bu karar ciddi sıkıntılar doğurabilir. Evcil hayvanlar konusunda şahsen hiçbir komşumla sıkıntı yaşamıyorum. Ayrıca evinde hayvan besleyen komşularım üzerinde bunun terapi bağlamında bir etkisinin olduğunu düşünüyorum. Eğer komşularım mutluysa ben de mutlu olurum.

“HERKES ŞİKAYET ETME HAKKINI KULLANABİLİR”ferhan-guneri-deniz-gundogdu

Ferhan Güneri: Elbette ki herkes kendi haklarını da komşusunun haklarını da korumalı, rahatsızlığın ileri derecede olduğu durumlarda şikayet hakkını da kullanmalıdır. Örneğin, ben özellikle evde çocuk varsa karı koca kavgalarında şikayet hakkımı kullanıyorum. Evde hayvan beslemek konusunda karşı fikirde olan insanlara da saygı duyuyorum. Bu durumu herkes kabul etmeyebilir. Yaşadığım apartman da evcil hayvan besleyen biri eğer beni rahatsız ederse ben bu noktada şikayet hakkımı hemen kullanırım. Sokak eğlenceleri de zaten gece yarısı sona eriyor. Bazen daha uzun saatler süren eğlenceler de yapılabiliyor.

“BİRBİRİMİZE TAHAMMÜL ETMELİYİZ”

Deniz Gündoğdu: Akşam saat 10’dan sonra aslında çivi çakmak bile yasak ama her yasağın da tolere edilebilir bir tarafı vardır. Birbirimizle tahammül sınırları içerisinde ilişkiler k
urmalıyız. Herkes bir başkasının hakkına saygı gösterse yetkili mercilere gitmeye hiç gerek kalmaz. Para cezasının kesilecek olması belki gerçekten çevreyi rahatsız eden vatandaşlar için bir yaptırım yerine geçebilir ancak bunu suiistimal edecek olanları da göz önünde bulundurmamız gerekir.

“BU UYGULAMA SUİSTİMAL EDİLEBİLİR

Ayça Kurtulmuş: Tabi ki kimsenin birbirini rahatsız etme hakkı yok. Özellikle apartman yaşamında çok sıklıkla bu tarz problemler ile karşı karşıya kalıyoruz. Ama anlayışla karşılamamız gereken durumlarda mevcuttur. Komşumuzun misafiri olabilir, çocuğu rahatsız olabilir. Birlikte yaşamanın kurallarına uyduktan sonra hemen şikayet etmek aslında çok doğru bir davranış biçimi değil.  Süreklilik arz etmeyen durumlarda bence anlayışlı davranmamız gerekir. Örneğin yurt dışında hastanelere bile hayvanları sokuyorlar, bu hastaların motivasyonlarını artırıyor. İnsanlar eğer çevreyi çok fazla rahatsız etmeyeceklerse evlerinde hayvan besleyebilirler. Bunun nesinden rahatsız oluyorlar, anlamıyorum. Yapılacak olan uygulama güzel bir uygulama ancak bunu suiistimal edebilecek insanlara karşı da bir yaptırım uygulanması gerekir. Bu sefer her gürültü yapanı şikayet edenler de çıkacaktır. Benim evimde bir koşu bandım var ve çalışan bir kadınım.  Mesai sonrası ev işlerini de bitirdikten sonra maksimum yarım saat koşuyorum.  Alt komşum,  hemen, tavana vurarak bana uyarı gönderiyor. İnsanların spor yapmaya, hayvan beslemeye, çocuk yapmaya, televizyon izlemeye hakkı yok mu? Ben komşumdan rahatsız olursam önce onu uyarırım. İletişim kurmak bana daha sağlıklı bir çözüm gibi geliyor.

“BENİ ŞİKAYET EDENİ BEN DE EDERİM”

Cansu Kırcaer: İnsanların birbirilerini şikayet etme hakkını son derece doğal
buluyorum. Günlük yaşam içerisinde insanların birbirlerini rahatsız etmesinin insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyorum. Ben son bir yıldır Çanakkale’de bulunuyorum. Burada halkın hayvanları hatta birbirini sevmediğini düşünüyorum. Özellikle beni evde evcil hayvan beslediğim için şikayet eden komşumu ben de şikayet ederim.

“EVCİL HAYVAN SEBEBİYLE ŞİKAYET OLMAZ”

Kamil Çetin: Bir komşum beni gürültü sebebiyle şikâyet eediz-demirtas-kamil-cetintse bunu doğal karşılarım. Kimsenin birbirini rahatsız etmeye hakkının olmadığını düşünüyorum.  Hayvansever bir vatandaş olarak, evcil hayvan sebebiyle bir komşumu şikayet etmem.  Evde köpek ya da kedi beslemek de bir sakınca görmüyorum.

“ÇANAKKALE’DE ŞİKAYET OLMAZ”

 Ediz Demirtaş: Ben komşumu şikayet etme hakkımı normal kabul ediyorum. Zaten birbirini rahatsız eden insanların, saygısız olduğunu düşünüyorum.  Böyle saygısız insanları elbette şikayet etmemiz gerekir. Ama bu yasanın yürümeyeceğini de düşünüyorum. Özellikle Çanakkale’de kimsenin komşusunu şikayet edeceğini düşünmüyorum. (Aslı Yıldız – Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif