Anasayfa / Güncel / Kesilen gelir vergisi yüzde 35’i buluyor

Kesilen gelir vergisi yüzde 35’i buluyor

erdinc-uslanDİSK Genel İş Şube Başkanı Erdinç Uslan, asgari ücrette çalışanlardan kesilme tartışması devam eden vergi kaybı hakkında açıklamada bulundu.

Son olarak yapılan açıklamada devlet tarafından bu kaybın karşılanacağını belirten Uslan; “Peki diğer işçilerde, diğer çalışanlarda ne olacak?” diye sordu. İşçinin ya da memurun yıl içerisinde gelirleri arttıkça alınan gelir vergisinin de yüzde 35’lere kadar çıktığını ifade eden Uslan; “Biz de diyoruz ki, işçilere ya farklı bir statü getirin ya da maaşlarını bundan sonra netten brüte hesaplayalım. Yani Ocak ayında maaşı, eline geçen net para neyse, Aralık’ta da aynı para yatsın. Maaş bir yıl boyunca sabittir” dedi.

Uslan, çalışanlardan alınan gelir vergisi hakkında şöyle konuştu;

“Asgari ücretteki vergi kaybını bir şekilde giderdiler. Yaptıkları açıklama ile bunu devletin karşılayacağını söylediler. Peki diğer işçilerde, diğer çalışanlarda ne olacak. Memurlarda statü farklı. Memurların bütün gelir kalemleri vergiye tabi değil. Ama işçilerin tüm gelirleri vergiye tabi. Bu sadece sendikalı olanlar için geçerli olan bir şey değil. Bugün herhangi bir marketteki kasiyer, basın mensubu, işçi statüsü ile iş kanununa tabi olarak çalışan herkes gelir vergisine tabi ve maaşından bir gelir vergisi ödüyor. Bu yüzde 15’lik bir dilim ile başlıyor. Yıl içerisinde gelirin arttıkça yüzde 15’ten yüzde 20’ye, yüzde 20’den de yüzde 27’ye, hatta yüzde 35’e kadar çıkıyor. Bu vergi dilimlerini devlet, Maliye Bakanlığı belirliyor. Bu dilimler memurlar ve işçiler için de aynı. Bunun üst limitleri var. Bu rakama kadar yüzde 15 diyor, bu rakamı geçersen yüzde 27 diyor. Biz de diyoruz ki, işçilere ya farklı bir statü getirin ya da maaşlarını bundan sonra netten brüte hesaplayalım. Yani Ocak ayında maaşı, eline geçen net para neyse, Aralık’ta da aynı para yatsın. Maaş bir yıl boyunca sabittir. Bu Anayasal bir haktır ve bizim sözleşmelerimizde yer alır. O zaman bunu netten brüte geçirelim. Tek çözüm budur. Çıkan vergi yükü de işverenin olsun ya da devlet vergi dilimlerinde işçiye ayrı bir vergi dilimi belirlesin. İşçilerin vergi dilimlerini memurlardan biraz daha yüksek tutsun, bu yüksek tutuğu rakamlar üzerinden biz vergi dilimine tabi olalım. Bu şekilde vergi ödeyelim.

BU SORUNUN SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULMASI GEREKİYOR

Biz yılın sonunda işçiler olarak vergi diliminde yüzde 27’leri buluyoruz, hatta yüzde 35’leri bulan arkadaşlarımız var. Ama memurlar yüzde 15’ten yüzde 20’ye geçiyor, yüzde 20 ile yılı bitiriyor. Şimdi devlet memuruna bu hak tanınıyor da işçinin bu anlamdaki uğradığı haksızlığı ve yıllardır süren kaybını kim kurtaracak? Şimdi asgari ücret söz konusu diye bunu bir çözüme ulaştırdılar. Başbakan bunu devlet karşılayacak, Maliye Bakanlığı karşılayacak diyerek çıktı işin içinden. Peki diğer işçiler, emekliler ne olacak? O yüzden bu sorunun sürekli gündemde tutulması gerekiyor. Biz bu konu ile ilgili fırsat buldukça açıklamalar yapıyoruz. Bunun iki tane çözümü var. Ya netten brüte hesap yapılacak veya devlet çıkıp, ‘ben vergi dilimlerini işçiler için değiştirdim, bu dilimler bundan sonra bu aralıklarda olacak’ diyecek. İşçilere ayrı bir vergi dilimi koyacaklar. Biz de bütün toplu sözleşmelerimizde bu sene sendika olarak karar aldık, tüm görüşeceğimiz kuruluşlardan maaş hesaplarını netten brüte yapmalarını talep edeceğiz.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif