Anasayfa / Güncel / Bir an önce sınıflarına dönmek istiyorlar

Bir an önce sınıflarına dönmek istiyorlar

2-sec-1

15 Temmuz d arbe girişimi sonrası açığa alınan KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi 5 öğretmen, açığa alınmalarının hukuksuzluk olduğu gerekçesi ile Valiliğe itiraz dilekçesi verdi.

Çanakkale’de açığa alınan 5 Eğitim Sen üyesi öğretmen, hiçbir hukuki gerekçe olmadan açığa alındıkları gerekçesi ile Valiliğe itiraz dilekçesi verdiler. Üzerlerine giydikleri Eğitim Sen yazılı yelekler ile dilekçelerini veren öğretmenlere diğer sendika üyeleri de destek verdi. Dilekçelerini vermelerinin ardından Valilik önünde Eğitim Sen Şube Başkanı Telat Koç tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Koç, yaptığı açıklamada arkadaşlarının FETÖ gibi örgütler ile nasıl bir ilişki kurulduğunu bilmediklerini belirtti. Yapılan hukuksuzluğun giderilerek bir an önce öğretmenlerin öğrencilerine dönmelerini istediklerini belirten Koç; “Açığa alma sürçlerinde, hiçbir hukuki gerekçe yok. Buna rağmen arkadaşlarımız açığa alınıyor. Bir an önce sınıflarımıza dönmek istiyoruz” diye konuştu.

Verilen itiraz dilekçelerinin ardından konuşan Şube Başkanı Koç şunları söyledi:

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve KESK olarak ülkenin emek ve demokrasi mücadelesinde hep zor olan bize düştü. Özellikle bilim ve eğitim çalışanı olmaktan kaynaklanan asıl zorluklar budur herhalde. Yapılan her iş, her aşaması hukuksuz, keyfi, tamamen kişisel. Şu anda devletin her kurumu, bütün hukuk kurallarının dışına çıkmış durumda. Yine tarihimiz boyunca bize düşen görev olduğu gibi, şimdide yine topluma ve devlete, hukuku ve demokrasiyi öğretme sorumluluğumuz var. Bu kapsamda nasıl odlu da biz yıllardır bilimsel, laik, anadilinde demokratik, kamusal eğitimi savunurken, bizim arkadaşlarımızı FETÖ gibi yapılar ile ya da değişik terör örgütleri ile ya da yasa dışı yapılanmalar ile ilişki kurdular bilemiyoruz.

 

GÖREVİMİZ HÜKÜMET GÖREVLİLERİNE DEMOKRASİYİ ÖĞRETMEK OLACAK

Aslında onlar bunu hiç tutmayacağını biliyorlar. Bütün hukuk süreçlerimizi kazanacağımızı biliyorlar. Bununla birlikte kendi yanlışlıklarını, her alandaki tıkanmışlıklarını, her alanda ki başarısızlıklarını aslında iki yüzlülüklerini örtmek için yine emekçilere, eğitim ve bilim emekçilerine saldırıyorlar. Bu süreçte mademki bize düşen bir şeyler öğretmek, yine hukuku, demokrasiyi öğreteceğiz. Dersliklerde, laboratuarlarda, öğrencilerimize, çocuklarımıza, alanlarda topluma öğretmeye çalışıyoruz. Yine bize düşen devlet görevlilerine, hükümet görevlilerine öğretmek olacak.

 

BİR AN ÖNCE SINIFLARIMIZA DÖNMEK İSTİYORUZ

Her konuda haklı çıktığımız artık yeter. Bir an önce derslere ve sınıflara öğrencilerimize dönmek istiyoruz. Bu nedenle açığa alınan öğretmen arkadaşlarımızdan doğru itiraz dilekçelerimizi verdik. İşin komiği açığa alma sürçlerinde, hiçbir hukuki gerekçe yok. Buna rağmen arkadaşlarımız açığa alınıyor. Bir an önce sınıflarımıza dönmek istiyoruz. Artık bu kadar dersten de anlamıyorlarsa, doğrusunu söylemek gerekirse onların demokrasiden beklentileri konusunda önemli ölçüde şüpheler var demektir. Kamuoyunu ülkenin eğitim ve bilim emekçilerini, demokrasi mücadelesi veren insanlarını sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu aşamaya kadar olan her durumda, toplum yanımızda oldu. Haklar ve demokrasi konusunda toplumla her zaman beraber olduk. Bundan sonrada devam edeceğiz. Arkadaşlarımız göreve döndüğünde de kamuoyu ile paylaşacağız. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif