Anasayfa / Güncel / Mevsim geçişlerine dikkat

Mevsim geçişlerine dikkat

mevsim-gecislerine-dikkat

Sonbahar mevsimin başladığı şu günlerde yaşanan ani ısı değişiklikleri vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Mevsim geçiş dönemlerinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmak için bilinçli davranmak gerektiğini ifade eden,  Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Akkuş “Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu zamanlarda ani hava değişiklikleri grip ve soğuk algınlığının yayılmasında önemli bir faktör oluşturuyor. Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması hazırlıksız yakalanan kişilerin sağlığını tehlikeye atıyor. Ani hava değişimleri insan bünyesinin adaptasyon ve savunma mekanizmasını bozduğundan hastalıklara da davetiye çıkarıyor” diye belirtti.

Akkuş; “Hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerdir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır” dedi.

Uzman Doktor Mehmet Akkuş; “Kış geçişleri enfeksiyonlar açısından riskli dönemler olduğundan pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar. Bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri,  koenzim, yeşil çay, bunlar arasında sayılabilir. Enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka bir uzmana muayene olun. Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin” diyerek bir uzmana görünmenin önemini vurguladı.

Akkuş, geçiş mevsimlerinde bağışıklığı arttırmak ve hastalıklardan korunmak için bir dizi tavsiyelerde bulundu.  Tavsiyeler şöyle sıralandı:

Bol su tüketin.

Sigara ve alkolden uzak durun.

Düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir.

İyi bir vitamin ve mineral desteği sağlayın, besin çeşitliliği ile beslenin.

Yazın açık renkli, kışları ise koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir.

Soğuk bölgelerde uç bölgelerin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir.

Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin. (Haber Merkezi)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif