Anasayfa / Güncel / KENTLEŞME OLGUSU

KENTLEŞME OLGUSU

 

ali-aygun

Ali AYGÜN

Jeofizik Yüksek Mühendisi

Sanayi devrimi ve sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan makine teknolojisi, gelişen fabrika ve ulaşım sistemleri, bunların sağladığı kolaylıklar ve zorunluluklar büyük miktarda nüfusun topraktan kopmasına yol açmıştır. Ortaya çıkan bu nüfus hareketleri kentleşme olgusunu yaratmıştır. Kentlerde doğumların ölümlerden fazla olması nüfus artışı için bir etkendir ancak nüfus artışının asıl nedeni, kırdan kente göçlerdir.

Türkiye’de kentleşme sadece sanayileşmenin çekici etkisine bağlanmamalıdır. Aynı zamanda kırsal alanlardaki yaşam koşullarının elverişsizliğinden kaynaklı itici güçlerin de etkisi büyüktür. Tarımdaki gelirin düşüklüğü, ekilebilir alanların gün geçtikçe küçük parçalara bölünmesi, tarımsal üretimin makineleşmesi ve benzeri nedenler, bu itici güçlere örnektir. Kentlerde eğitim, sağlık ve sosyal olanakların daha yeterli olması ve kırsalda yaşayan nüfusun bu imkanlardan haberdar olması bir başka çekici etkendir.

Özellikle Akdeniz kıyılarında izlenen turizm yatırımlarına bağlı kentleşme modeli “turistik kentleşme” şeklinde isimlendirilebilir. Bu yatırımlar sadece turistik tesislerde değil, birçok alanda istihdam olanağı yaratmıştır. Bu durum Antalya ve çevresindeki kentlere yoğun göç yaşanmasına neden olmuştur.

Ülkemizdeki kentleşme konusuna son dönemde damgasını vuran bir başka faktörün de “terör” olduğu anlaşılmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde, güvenlik koşullarının yeterince sağlanamadığı kırsal alanlardan, bölge kentlerine yönelik büyük göçlerin ilk varış noktası, il ve ilçe merkezleri olmuştur. Bölge kentlerinin bu büyük göçün etkilerini ortadan kaldıracak ekonomik olanaklara sahip olmaması, söz konusu göçün batıdaki büyük kentlere yönelmesine neden olmuştur.

Kentleşme ve nüfus artışı konusunda bir diğer etken, hiç şüphesiz üniversitelerdir. Üniversitelerin, kentler üzerinde yarattığı değişimler sadece nüfus ile de sınırlı kalmamaktadır. Üniversitelerin kurulması ile doğrudan veya dolaylı olarak yaratılan istihdam ve bunun beraberinde getirdiği gerek kurumsal gerek çalışanların, öğrencilerin ve ziyaretçilerin yaptığı harcamalar kentlerin ekonomik yapısında büyük canlılık yaratmaktadır. Kentlerin üniversite öğrencisi ve çalışanlarına bağlı artan nüfusları, yoğun bir konut talebi yaratmakta ve bu durum kentlerin alansal büyümesini de hızlandırmaktadır.

Her ne sebeple olursa olsun, bölgedeki nüfus artışının en doğal sonuçlarından biri konut ihtiyacıdır. Planlı alanlarda yapılaşmanın doygunluğa ermesi ile yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç duyulur.

sec-istedigini-2

 

 

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif