Anasayfa / Güncel / Fabrikalar gitti, istihdam bitti

Fabrikalar gitti, istihdam bitti

ertol-bekir-ertugrul

Çanakkale’de yeteri kadar istihdam olup olmadığı sorusunu kentlilere sorduk. Birçok vatandaş istihdam yaratmak yerine, var olan yerlerin kapatılarak işsizlik yaratıldığını ifade ederken, bazı vatandaşlar ise artık iş olanağının istihdam yaratmaktan çok politik ilişkilere dayandığını söylediler. Özellikle genç nüfus Çanakkale’de vasıfsız olarak çalışacak bir ok iş ilanın olduğunu ancak bu yerlerinde çok düşük ücretlere, sosyal güvence olmadan 13-14 saat çalıştırıldıklarını ifade ettiler.

Çanakkaleliler kentteki istihdam sorunu alakalı olarak şu cevapları verdiler:  

MEVCUT FABRİKALAR KAPATILMAMALIYDI

Ahmet Tokgöz: Bence Çanakkale’de istihdam amacı için illa bir otomobil fabrikası kurulmasına gerek yok. Burası ne kadar sanayileşirse buranın en büyük değeri Kaz Dağları, o kadar ölecek. Başka şekilde istihdam yaratılabilir. Öncelikle mevcut olan fabrikalar kapatılmamalıydı. Sümerbank’ın bir fabrikası vardı kapatıldı. Kanyak fabrikası vardı kapatıldı. Gökçeada’da Bozcaada’da bir sürü üzüm bağları vardı, turizm adına bir sürü evler yapılarak bunlar yok ediliyor. Bu tarafta zeytinlikler vardı hepsine bir sürü evler yapılıyor yok ediliyor.  Bu zeytinlikler kalsa bile yerel halk için ciddi bir istihdam olmuş olacak. Bu kapatılan yelerde bir sürü insan açığa çıktı. Ekolojik tarım özendirilebilirdi. Ancak Kaz Dağlarında bir sürü gereksiz maden açılıyor. Ben bu durumu doğru bulmuyorum.

MEVCUT YERLER DEVAM ETMELİYDİ

Aytaç Akman: Nüfusla orantıladığımızda bu nüfusun kaldıracağı kadar bence sanayileşme var burada. Daha fazlasının burayı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Şu anda mevcut olan fabrikalar kapatılmasaydı ve tarım geliştirilerek devam ediyor olsa Çanakkale nüfusu için yeterli istihdamın yaratılabileceğini düşünüyorum.

SANAYİMİZ ASKER VE ÖĞRENCİ

Ertuğrul Erdem: Çanakkale öğrenci ve asker kenti. 50 Bin öğrenci olduğunu düşünürseniz üç aileye bir talebe düşüyor bizim sanayimizde bu. Başka da bir sanayimiz yok. Çanakkale’de bir fabrikamız var Çan Seramik Fabrikası, o da kendine zor yetiyor.  Çanakkale Bölgesi asker ve talebe ile gidiyor.

İSTİHDAM YERLERİ PARTİLER

Bekir Kulak: Sadece Çanakkale için değil, tüm Türkiye için geçerli olan bir şey var. İstihdam sahibi olabilmek için önce gidip bir partiye kayıt olacaksın ondan sonra ancak iş sahibi olabilirsin. İşe yerleşmek buralardan geçiyor bunun dışında bir işe yerleşmek mümkün değil. Türkiye’de parti devletleri kuruluyor bunun sebebi bu.

İSTİHDAM MEYDANDA

Ertol Akışık: Hükümet konağı önündeki kuyruklara baktığımız zaman istihdamı görebilirsiniz. Birçok öğrenci öğretmen ataması için sabah akşam kuyrukta işte istihdam burada. Şu anda herkes içeride. İçeriye baktığımızda doktorunu, öğretmeni, sağlıkçısı bunarlı nerden bulacağız. Şimdi muhalefet bunu anladı ve yeni yeni bu konu hakkında bağırmaya başladı. Anlayacağın istihdam meydanda.

İŞ VAR EMEĞİN KARŞILIĞI YOK

Elif Şeşen: Bence Çanakkale’de istihdam var ancak bunlar niteliksiz ve güvencesiz işler. Kordonda merkezde bir sürü cafe var ve bu cafeler sürekli eleman arıyor. Ancak bu işletmeler asgari ücreti bile verme istemiyor. Gençler köle gibi çalıştırılıyorlar. Öğle arasında bir saat oturma izni verilir bu izin bile verilmiyor. Ayakta dikilip ha bire çalışacaksın, 12 saat çalışıp günde 30 TL para alacaksın. Bazı yerlerde 13-14 saat oluyor ancak para değişmiyor. İşveren çok ancak o işin emeğin karşılığını alması zor. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif