Anasayfa / Eğitim / ‘Sözümüz net: At izi it izine karışmasın’

‘Sözümüz net: At izi it izine karışmasın’

muharrem-erkek

 

CHP Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek, 15 Temmuz sonrası görevden alınmalar hakkında basın açıklaması yaptı.

Muharrem Erkek, dün yaptığı basın açıklamasında, “Çanakkale ve ülkemizdeki öğretmenlerimizin yaşadığı hukuksuzluğa ve mağduriyete derhal son verilmelidir. Öğretmenlerimiz, yeni eğitim ve öğretim yılının hemen başında öğrencileriyle buluşmalıdır. Hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize daha fazla mağduriyet yaşatılmamalıdır. Sözümüz net: “At izi, it izine karışmasın” ve tüm süreç hukuk sınırları içinde yürütülsün” dedi.

“SIĞINACAĞIMIZ TEK LİMAN HUKUKTUR”

Erkek, basın açıklamasına “15 Temmuz günü yurttaşına silah doğrultup, milli iradenin mabedi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombalayacak kadar gözü dönen bir örgütün darbe kalkışmasının başarısızlığa uğramasının ardından OHAL ilân edilmiştir. Bu kapsamda önlem amaçlı olduğu iddia edilen biçimde görevden el çektirmeler, ihraçlar, gözaltılar ve tutuklamalar gerçekleşmektedir. Bizim yıllardır söylediğimiz, hükümetin kulak tıkadığı bu tehlikeli yapılanma ile her alanda mücadele edilmelidir. Bizim bu konudaki tek amacımız, her şeyin hukuk devleti ilkesi içinde yürütülmesidir. Unutulmasın ki yargılamalar sonunda FETÖ ile doğrudan bağlantılı olduğu ortaya çıkacak biri ‘siyasi iktidar gibi ben de kandırıldım’ derse bu durum nasıl çözülecektir? Bu nedenle sığınacağımız tek liman hukuktur” diyerek devam etti.

“MAĞDURİYETLERİ İZLEMEK İÇİN KOMİSYON KURDUK”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi bünyesinde bir komisyon kurduklarını belirten Erkek, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki liderler zirvesinde, Genel Başkanımızın dile getirdiği ‘mağduriyetleri izlemek için tüm partiler komisyon kursun ve koordineli olarak çalışsın’ önerisini partimiz yerine getirmiş ve mağduriyet yaşanmaması için titizlikle çalışmalarını sürdürmüştür. Partimizin Genel Merkezi bünyesinde 15 Temmuz sonrası yürütülen sürece ilişkin yaşanan mağduriyetleri izlemek amacıyla komisyon kurulmuştur. Ne komisyonumuzun ne de bizim bir kişinin FETÖ ile bağı olup olmadığını yargılama yetkimiz olmamakla birlikte, vicdanları yaralayan ve hukukun temel ilkelerini hiçe sayan kimi uygulamalara da tanık olmaktayız. Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için bunlarla ilgili girişimlerde bulunmak, özellikle biz siyasilerin öncelikli görevidir” dedi.

“FETÖ İLE MÜCADELE EDEN ÖĞRETMENLERİ DE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRDILAR”

Erkek, “Çanakkale’de, ömrünü FETÖ ile mücadeleyle geçirmiş öğretmenlerimizin görevden uzaklaştırılmaları, yaşanan süreçteki hukuksuzluklara ilişkin önemli örneklerdendir. Bunun bilinciyle Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerimizin isim listelerini ilk gün Genel Merkezimiz bünyesindeki komisyonumuza ilettim. Komisyonumuz ise konuyu derhal Başbakanlık’a iletti. Bundan birkaç gün sonra ise TBMM Genel Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a da bu listeyi bizzat elden ileterek çok büyük bir hukuksuzluk ve mağduriyet yaşandığını ilettim. Kendisi de bu konuyla bizzat ilgileneceğini belirtti. Partimizin gerek Çanakkale gerekse Ankara’daki organları yaşananlara hassasiyetle yaklaşmaktadır. Kamuoyunda bu konuyu sahiplenen sendika, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin çabaları da aynı derecede önemlidir” diyerek sözlerini bitirdi.  (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif