Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / BAŞKANLAR NE İSTER?

BAŞKANLAR NE İSTER?

Türkiye’de, en kolay elde edilen iki lakap vardır. Birisi “Başkan” diğeri ise “Muhtar”. Her iki makamda da görev süresi bittiğinde, lakapların başına ‘eski’ kelimesi konularak, unvan devam ettirilir. Eski muhtar, eski başkan gibi.

Şimdi sorunun yanıtını vermeye çalışalım.

Başkanlar ne ister? Başkanlar güdülecek davar, öpülecek yanak istemez. Başkanlar, kendilerine akıl veren de istemez. Başkanlar, kendilerine itaat edecek, söylediklerinden milim sapmayacak hatta kraldan çok kralcı olacak isimler ister. Muhtarlar ne ister peki. Onların tek isteği vardır. Mürekkebi kurumamış bir ıstampa ve bir adet mühür. Gerisi önemli değil.

Cesaretim yok ki başkanlar için “Kral Çıplak” diyeyim. Korkularım var. Kaygılarım var. Eğer ben çıkıp doğruları söylesem arkamda kimse kalmıyor. Herkes sırtımı sıvazlayıp, önüme koydukları bir kova suyu içmemi istiyor. “Sen haklısın, doğru söylüyorsun”, “Yaz bunları herkes bilsin” diyorlar. Sen de yazıyorsun. Sonra bir bakmışın, sana yaz diyenler, karşına geçmiş, sana hakaretler yağdırıyorlar. İş, Hoca Nasrettin’in fil hesabına dönüyor.

Sen bildiğin gerçekleri yazıyorsun. Gerçekten Kral Çıplak diyorsun, belgeleri de ortaya atıyorsun. Seni ilk yalanlayanlar da çıkarcı, üç kuruşluk, toplumda hatırı olmayan, bir kemik uğruna birilerinin pravdası olan, sözde meslektaşların oluyor. Atıyorlar ağızlarına bir kemik, seni ısırtmaya çalışıyorlar. Bilmiyorlar ki tavizin sonu yoktur. Bilmiyorlar ki satın alınanlar, bir gün birileri tarafından daha fazla fiyat verilerek satın alınırlar. Önce, bunların geçmişine bir bakın, sonra da aynayı alıp kendinize bakın.

Aslında Çanakkale’de herkes her olayı çok ince ayrıntısına kadar çok iyi biliyor. Sadece nezaket olsun diye yüzlerine söylemiyor. Arkasından ise teneke çalacak kadar yüksek sesle konuşuyorlar. Biz gazeteciler kendi çıkarımızı toplumun çıkarının üzerinde düşünmediğimiz gün, gerçekler daha fazla gün yüzüne çıkacaktır. Toplum da ne zaman evlendirme ve magazin sayfalarından şikâyetçi olduğu gün, geleceğimiz biraz daha yaşanacak olacaktır.

Kısaca başkanlar,

Besler,

Veriyor-muş gibi yapar

Ve

Hep senden

İsterrrrrrr.

 

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

AKLIMDA KALAN

AKLIMDA KALAN 24-25 Nisan tarihlerinin Çanakkale için çok büyük önemi vardı o günlerde… Avustralya, Yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif