Anasayfa / Yazarlar / TARIK AKAN!

TARIK AKAN!

                                 

Yılların sanatçısı, genç kızların sevgilisi, Türk Sinemasının yakışıklı jönü Tarık Akan vefat etti. Aklı Selim insanlar, hayırla yad edip rahmet dilediler. Amma ve lakin bazı örümcek kafalı yobazlar, kin kustular. Ölünün arkasından bile birçok yakışıksız sözler söylediler. Haşa, sanki ahrette kendileri yargılayacakmış gibi, mevtayı cehenneme gönderdiler! Ne demek yahu? Ölü sizden ise, doğru cehenneme. Bizden ise Cennette. Oh ne güzel nane şekeri. Suyundan da koy. Yok öyle üç kuruşa beş köfte. Kimin cennetlik, kimin cehennemlik olduğuna ancak Yüce Yaradan karar verir. Bunun haricindeki yorumlar, Cenab- ı Allah’a şirk koşmaktır. Hele, Cehennem kaçkını, zebani bozması sözde bir yazar, “Ateist birisinin cenaze namazını kıldık. Nasıl bilirsiniz diye sordular. İyi biliriz dedik” diyerek cenaze ile alay etmiştir. Bu hadsizler, birilerine yaranmak için insanların ölüsüyle bile uğraşıyorlar. Bakınız, Sayın Başbakan Binali Yıldırım da Tarık Akan’ın ölümünden dolayı bir mesaj yayınlayarak, Allah’tan rahmet dilemiştir. Tarık Akan size ne yaptı? Mazlumların yanında oldu. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır diyerek, 12 Eylül Cuntacılarına direndi. FETÖ’cuların askerlerimize kurdukları kumpas için mücadele verdi. Ön saflarda yer aldı. Katledilen maden işçileri için yapılan eylemlere destek verdi. Ne var bunda? Adam kendine bir yol seçmiş. Ama kıvırmamış. Hep o yolda ilerlemiş. Vatan hainliği mi yapmış? Asla. Cenazeye saygısızlık ha. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Bizler, Yahudi cenazesi geçerken ayağa kalkan Hz.Muhammed’in Ümmetiyiz. Fikirlere karşı niye hazımsızız? Bakınız, İlber Ortaylı hocamız Tarık Akan için neler söylemiş; “12 Eylül’de tutuklandı. Uzun bir süre hücre hapsinde tutuldu. Bununla birlikte zamanımızın sözde liberallerinin aksine sol ve sosyalist düşüncenin devlet düşmanlığı olmadığının farkındaydı. Özgün bir oyuncuydu, siyaseti tutarlıydı, farklı düşünceleri vardı.” Kim ne derse desin, Türk İnsanı Tarık Akan’ı sevdi. Kaybına da üzüldü. Türklük lafını ağzına almayan embesiller elbette sevinmiştir. İnsanlıktan nasibini almamış bu kahpeler için, bakalım musalla taşına geldiklerinde sorulan “Nasıl Bilirsiniz?” sorusuna, aziz milletimiz ne cevap verecek. Biz Tarık Akan’a şahadet ederiz. İyi bilirdik. Allah’ın rahmet üzerine olsun. Mekânı Cennet olsun. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. İnna Lillahi ve inna ileyhi raciun. (Şüphesiz Biz Allah’tan Geldik ve Şüphesiz Dönüşümüz O’nadır)

İSLAMDAKİ YERİ

Müslümanlık, Güzel Ahlaktan ibarettir. Dinimizde Ölüler hakkında, kötü laf edilmemesi konusunda birçok hadis vardır. Aşağıda bunlardan bazılarını okuyacaksınız. “Ölen ya hayırla anılacak, ya iyiliği konuşulacak ya da ebediyen susulacaktır. Allah’a ve Ahirete imanı olanın başka bir söylem ve eylem içinde olması mümkün değildir (Buhârî, Edeb 31; 85; Rikâk 23; Müslim, İman 7).”, “Sakın ölenlerin ardından ve hakkında kötü şeyler konuşmayınız. Çünkü ölen biri hakkında kötü şeyler konuşma  diriyi rahatsız eder; yaşayanları üzer; ölüye de konuşulan hiçbir şey ulaşmaz )”, “Ölülerinize sakın dil uzatmayın; hele ki sövüp saymaya kalkmayın. Çünkü onlar dünyada yapmış oldukları kötülüklerinin cezasını çekeceği, iyiliklerinin de ödülünü alacağı en âdil merciye gitmiş bulunmaktadırlar; onların cezalandırılması ya da ödüllendirilmesi size düşmez( Buhârî, Cenâiz 97.)” Kendileri cehennemden kurtulmuş gibi ona buna din ve dindarlık adına dil uzatanların Allah Elçisinin şu uyarısına uymaları gerekir: “Bir kişi, bir kişiye lânet eder; imanına yönelik bir söylemde bulunursa bu sözün gökteki görevli melekler tarafından Tanrısal kata ulaşması engellenir ve dünyaya geri gönderilir. Sözü söyleyenle söylenen sözün mutlaka bir sonuca bağlanması gerekir. Eğer kendisine dil uzatılan kişi, böyle bir belayı hak etmiyorsa söz, söyleyene geri döner ve o kişi işlediği suç ve günahın cezasını çeker (Ebu Davud, Edeb 53/4905; Tirmizî, Birr 48/1978.)”,  “Mümin, kimseyi kötülemez; kimseye lânet okumaz. Bu nedenle ey inananlar! Allah adına kimseyi kötülemeye ve lânetlemeye kalkmayın! Sakın O’nun adına birini yargılamaya ve cezalandırmaya yeltenmeyin( Tirmizî, Birr 48/1976)… Tarık Akan’a tekrar rahmet diliyoruz. Sağlıcakla kalınız.

 

 

 

Hakkımızda Yusuf Eroğlu

Yusuf Eroğlu

Bu Haber Çok Okundu

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ?

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ? Öncelikle kimlerin nerede nasıl ve ne şekilde durması gerektiğini, ardından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif