Anasayfa / Eğitim / Öğretmenlerden yeni eğitim yılı raporu

Öğretmenlerden yeni eğitim yılı raporu

 

indir

Eğitim İş Çanakkale Yönetim Kurulu 2016 – 2017 Eğitim- Öğretim yılındaki aksaklıkları ve eksiklikleri değerlendiren bir rapor yayınladı.

Eğitim-İş, 2016-2017 eğitim öğretim yılında, eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının daha da ağırlaşmasının yanı sıra, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulamaları nedeniyle geçmiş yıllardan farklı bir durumun da söz konusu olduğunu belirtti.

CEMAAT OKULLARI İMAM HATİP’E DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Yapılan açıklamada darbe girişiminin ardından FETÖ operasyonları kapsamında kapatılan cemaat okullarının kamulaştırılmasını doğru bulduğunu belirten Eğitim –İş, bu okulların İmam Hatip okullarına dönüştürülmesinin pedagojik olarak bir gerekçesinin olmadığını bildirdi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN UYGULAMASI YARGIYA TAŞINDI

Darbe girişimini fırsat bilen AKP iktidarının cemaat mensuplarını temizleme bahanesiyle, muhalif olanları görevden uzaklaştırdığını ifade eden Eğitim-İş öğretmen açığına ve ihtiyaca rağmen eğitimin kalitesini düşürecek olan mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen uygulamasını yargıya taşıdı.

BÜTÇEDE EĞİTİME YER YOK

Her türlü eşitsizliğin ve haksızlığın takipçisi olan Eğitim- İş, OECD ülkelerinde milli gelirin ortalama yüzde 6’sı eğitime ayrıldığını, Türkiye’nin ise milli gelirin yaklaşık yüzde 3,45’ine karşılık gelen bu bütçeyle eğitime en az pay ayıran ülkeler arasında olduğunu belirtti.

TÜİK’in hane halkı bütçe harcamalarıyla ilgili araştırmaları Türkiye’de en zengin ve en yoksul kesimlerin yaptığı harcamalar arasında en büyük uçurum eğitim harcamalarında yaşandığını ortaya koyuyor. Eğitim alanında yaşanan eşitsizlik ise gelir dağılımının gelecekte daha da bozulması ya da en iyi ihtimalle bu bozuk halinin devam etmesi riskini artırıyor. Çünkü eğitim alanındaki eşitsizliklerin, gelir dağılımında eşitsizliğe yol açan unsurların başında geldiği biliniyor.

ÇOCUKLARIMIZ CİNSEL TEHDİT ALTINDA EĞİTİM GÖRÜYOR

“Değerler eğitimi” adı altında tarikat ve cemaatlerin okullarımıza sokulması ve ardından iyice ayyuka çıkan öğrencilere taciz olaylarının son örneği olarak kamuoyunda infiale neden olan Karaman’da yaşanan taciz olayı, Bakanlığa bağlı okullarda eğitim gören çocuklarımızın çeşitli dernek, vakıf ve özel kuruluşlara ait yurt, ev ve etüt merkezleri olarak faaliyet gösteren yerlerdeki güvenliğine dikkatlerin çekilmesi gerektiği gerçeğini gün yüzüne çıkarmıştır.

Eğitim- İş “Devlet, kendi sorumluluğu altındaki bu çocukların eğitimini, barınmasını, ihtiyaçlarını belirli amaçlara hizmet eden; çoğu dini esaslara göre eğitimi şekillendirmek isteyen, eğitimin bilimsel ve laik yapısını, karma eğitim anlayışını yok etmeye çalışan bir kısım tarikatların, Cumhuriyet düşmanı vakıf, dernek veya cemaatlerin eline terk edemez” diyerek konuya olan yaklaşımını dile getirdi.

Adaletsiz ve kalitesiz Eğitim- Öğretim sisteminin değişmesi gerektiğini ifade eden Eğitim- İş,  ülkemizin geleceğini oluşturan yeni kuşakların akıl, bilim ve sanat ortamında yetişmesi gerektiğine dikkat çekti.  (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif