Anasayfa / Manşet / Kaz Dağları’ndan Cerattepe’ye omuz verdiler

Kaz Dağları’ndan Cerattepe’ye omuz verdiler

1

Cerattepe’de yapılması planlanan ve Artvin’i yok edecek madencilik projesine karşı açılan davanın duruşması dün Rize İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya CHP Milletvekili Muharrem Erkek de katıldı.

Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; Milletvekilleri Mahmut Tanal, Necati Yılmaz, Yener Bektaşoğlu, Orhan Sarıbal, Erdin Bircan, Mehmet Bekaroğlu, Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, İl, İlçe ve Gençlik örgütleri ile birlikte, hem Doğa hem de İnsan Hakları İzleme Komisyonları üyesi olarak Muharrem Erkek’in de olduğu kalabalık bir grupla Rize İdare Mahkemesinde duruşmaya katıldı.

Erkek, yaptığı açıklamada “Doğa direnişinde verdiği hukuk mücadeleleriyle tanıdığımız, Çanakkale’nin önemli isimlerinden meslektaşım Avukat Ali Furkan Oğuz da Rize’ye, Kaz Dağları’ndan selam getirdi. Şunu çok iyi biliyoruz ki Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde biri olan; ama 41 koruma bölgesinden 2’sinin, 31 tabiat parkından 4’ünün bulunduğu Artvin’i savunmak Kaz Dağları’nı savunmaktır. Geleceğimizi ve insanlığı savunmaktır” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Muharrem Erkek, konuyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından “Duruşmaya gittiğimizde Rize, maalesef sıkıyönetim dönemlerini andırır biçimde ablukaya alınmış, kentte her türlü eylem ve hatta basın açıklaması dahi yasaklanmıştı. Kim için? Kim neden korunuyor? Siyasi iktidar, halka rağmen doğayı katletmeyi, yandaşları korumayı rant için mi göze alıyor? Kimse unutmasın ki halkın temiz bir doğa ve çevrede yaşama hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

ERKEK: “GAZİLERİMİZ HAK ETTİKLERİ KOŞULLARDA YAŞAMIYOR”

19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili de bir konuşma yapan Muharrem Erkek “Bildiğimiz gibi, her yıl 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün o ünlü “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.” emrinden sonra büyük bir zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal’e Gazilik ve Mareşallik unvanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiştir. İşte her 19 Eylül’ü, kahraman gazilerimiz için özel bir gün olarak kutlamaktayız. Sosyal devletin gereği, bu ülke için canını hiçe sayan ve onların kahramanlıklarıyla ayakta durduğumuz gazilerimiz, maalesef hak ettikleri koşullarda yaşayamamaktadırlar. CHP olarak, konut ihtiyacından sağlığa, bakımlarından yakınlarına desteğe kadar gazilerimiz için verdiğimiz tüm sözlerimizin arkasındayız. Bunlar için bizzat Genel Başkanımız ve tüm milletvekillerimizin imzasıyla verilen yasa teklifi hâlâ komisyonda durmaktadır. Siyasi iktidar, gazilerle ilgili sözlerinde samimi ise verdiğimiz yasa teklifi 5 dakikada yaşama geçer. Teklifimizde gazi ve şehit yakınlarının bütün sağlık harcamaları, ortez, protezlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını, milletvekilleri hangi koşullarda sağlık yardımından yararlanıyorsa ek ücret ödemeksizin bütün sağlık koşullarından aynı şekilde yararlanmasını önerdik. Bu teklifi bir iktidar neden reddeder? Teklifimizde bunun gibi çok sayıda düzenleme öngörülmüştür. Bunların yaşama geçirildiği dönemde Gaziler Günü’nü kutlama dileğiyle Çanakkale’den 15 Temmuz’a aramızdan ayrılan gazilerimize rahmet, yaşayanlara da sağlıklı ömürler diliyorum. Onlara minnet ve şükran duyuyoruz” dedi. Erkek, konuşmasını 2016-2017 Eğitim- Öğretim yılında öğrenci ve velilere başarılar dileyerek bitirdi.(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Çanakkale Yatırımlarını Anlattı

Çanakkale Yatırımlarını Anlattı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığın Çanakkale’deki yatırımları ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.