Anasayfa / Kent Yaşamı / Değerli taşlardan değerli tespihler

Değerli taşlardan değerli tespihler

y

Çanakkale’nin tek el yapımı tespih ustası Samet Uzuner, tespihlerin ve değerli taşların sırrını anlattı.

Çanakkale’nin tek el yapımı tespih ustası olan Samet Uzuner, tespihlerin ve taşların sırrını anlattı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan ve eşi Burçin Anafartalar Uzuner ile birlikte Aynalı Çarşı’da açtıkları Lapistore adlı dükkânda değerli taşlardan el yapımı tespihler ve kolyeler üreten Uzuner,  tespih ustalığını daha önce yine el yapımı tespih ustası olan kayın pederi Hasan Celal Anafarta’dan öğrenmiş. Tespihlerin, taşlarının değerine ve ustalığına göre değiştiğini söyleyen Uzuner, yakın bir zamanda Çanakkale’de iş yapmalarına rağmen her geçen gün meraklıların kendilerini bir şekilde bulduğunu söylüyor.

Titizlik ve sabır isteyen bir iş olduğunu ifade eden Uzuner tespihleri ve taşların sırrını şu şekilde anlattı:

MESLEK ERBABI KAYINPEDERİMDİ

Şu an bildiğim kadarı ile yerimiz daha yeni ve yeni yeni duyuluyoruz. Duyuldukça da meraklıları gelip bizi buluyorlar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Mezunuyum.  Aslında bu işi kayınpederim yapıyordu. Ben de kendisinden öğrendim. Kendisi rahatsızlanınca buraya gelmemiz vesile oldu. Çanakkale’de bilinir Hasan Celal Anafarta o da buranın tek el yapımı tespih ustası idi.  Uzun süre Antep’te tasarımcı olarak eşim ile beraber çalışmaya gittik. Bize çok uymadı.

DEĞERİ USTALIĞI

Tespih eskiden beri kültürümüzde olan doğa ve zikir amaçlı olarak kullanılan bir obje. Geçmişten beri de çeşitli materyallerde ‘ahşap, kehribar, doğal taş olsun’ yapılmış. Bunlardan sıkma kehribar dediğimiz son yıllarda revaçta olan bir tespih. Bunun aslı bakalit ancak Türkiye’ye bu şekilde geçmiş. Tespihi değerli kılan başta malzeme ve işçiliği yani ustası. Tespihler ortalama tornada çıkan bir sıkma kehribar en kötü 250 ile başlayan fiyatlardan oluşuyor. Tabii bütün taneleri tornada yapılıyor. Makine işleri olan seri üretimleri ise daha ucuza bulabilirsiniz. Ancak tornada tüm taneleri teker teker yapıldığı için bu değer katıyor. Bunun yapımı da 2 gün sürüyor. Büyüklüğe, imamesine göre Maksimum 750-800 TL gibi fiyatlar olmak üzere değişiyor. Bu fiyatlar ustasına göre de değişiyor. Örneğin Volkan Acar gibi. Bu ustalara tespih yaptırmak istediğinizde sıraya giriyorsunuz. Bunlar koleksiyonluk ürünler oluyor.

İNSANLAR TAŞLARIN ENERJİSİNE İNANDIĞI İÇİN TERCİH EDİYOR

Aynı zamanda değerli taşlardan tespih ve takılar yapıyoruz. Taşlar çok çeşitli, ucuz pahalı, değerli yarı değerli olarak değişiyor. Ama doğal taşların da günümüzde çok sentetik üretimi var. Bunları çok ucuza bulabilirsiniz. Ancak iyi bir taşı, örneğin yakut taşından olan bir taş 300 TL gibi fiyatlardan satış görüyor. Bende usta Volkan Acar’ın bir işi var, bu tespihin fiyatı 1.200 TL. Taşları enerjilerine inandıkları için de alıyor insanlar. Taşların enerjilerinin kendilerine uyumluğu ile alakalı. Siz bir taş alırsınız size iyi ya da kötü gelir. Bu biraz deneme yanılma yöntemine göre. Yani her taşın kendine göre frekansları var.

ZAMAN GEÇTİKÇE MERAKLILAR BİZİ BULUYOR

Bu işin özel meraklıları var, Çanakkale’de de var. Sürekli müşterimiz kendilerinin koleksiyonluk tespihleri var. Bunları yapım amacı ile de getiriyorlar. Kendilerinde fosil, fildişi, kemik gibi değişik tespihleri görebilirsiniz. Zaman geçip duyuldukça meraklıları da bizi bir şekilde buluyor. (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif