Anasayfa / Manşet / Berkit: “Milletvekillerini üreticileri ziyarete çağırıyorum”

Berkit: “Milletvekillerini üreticileri ziyarete çağırıyorum”

3

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, tarımın neredeyse bitme noktasına geldiğini belirtti. Berkit, İsrail tohumu ile üretilen domatesler dolayısı ile üreticilerin birçok hastalık ile uğraşmak zorunda kaldığını ifade etti.

Bayramiç ve çevre köylerde yüz binlerce ton elma üretildiğini ancak pazarın olmadığını açıklayan Berkit; “Bir araştırma önergesinde elma üretiminde dünyada 3. Sıradaymışız. Buna rağmen ise ihracatta sonuncuyuz ve hatta zaman zaman elma ithal bile ediyormuşuz” diye konuştu. Berkit, milletvekillerine, üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dinleme çağrısında bulundu. Tüketicilerin daha rahat ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri gerektiğini belirten Başkan Berkit, bunun için tüketicinin desteklenmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Tüketici Koruma Derneği olsak bile, biz bu ülkenin kalkınması ve tüketicilerin daha rahat ortamlarda yaşamalarını sürdürebilmeleri için hükümetlerin, tüketimi desteklemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda da kendi bölgemiz ile ilgili, özellikle Bayramiç ve çevre köylerde yüz binlerce ton elma üretildiğini, bu sene elma üretiminde rekoltenin ve kalitenin yüksek olduğunu fakat pazarın olmadığını gözlüyoruz. Üreticilerin bu konuda ciddi şekilde zor durumda olduğunu görüyoruz. Siyasilerin, hem iktidar hem de muhalefet Milletvekillerinin buraları ziyaret etmeleri ve sorunları dinlemelerini öneriyoruz. Tarım biterse ülkede bir sürü şey bitecek.

ÇANAKKALE DOMATESİ YERİNE İSRAİL DOMATESİ

Sizin de gözlediğiniz gibi Çanakkale domatesi kalmadı. Artık Çanakkale’de İsrail domatesi var. Bu fideler ve tohum yüzünden ilimizde biz domates yetiştiremez hale geldik. Küçük üreticiler tohumda belirli sıkıntılar olduğu için ilaçlamadan bir ürün almak çok zor. Özellikle bu sene domatesler hastalıklı gibiydi. Tüm ova köylerine yakın domates üreticileri kelebek türü çıkan bir hastalıktan ciddi şekilde rahatsızlar. 2006’da çıkan tohum yasasının kesinlikle kaldırılmasını öneriyoruz. Yerli tohuma yönelik bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Belediyelerinde tohum takas şenliklerinin ötesinde yasanın kaldırılması ile normal tohum üretilerek ticari hale getirilmesini öneriyoruz.

ELMADA PAZAR YOK

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ün sunmuş olduğu önergede elma üretiminde dünyada 3. Sıradaymışız. Buna rağmen ise ihracatta sonuncuyuz ve hatta zaman zaman elma ithal bile ediyormuşuz. Şu anda buzhanelerde elmalar bekletiliyor. 10 Bin ton kadar elma buzhanelerde toplanıyor. Bir kişi için hesaplarsak; 10 üreticiden oluşan 100 ton gibi bir rakam yapar. Eski yıllara oranla 10 bin ton elma üretiliyorsa bunun 3,5 tonu Pazar sürülürdü ve pazarda insanlar 1-1,5 TL’den para kazanırlardı. Artık bu pazar ortada yok.”  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif