Anasayfa / Kent Yaşamı / Sevil Ural: “Ormanlar orman alanı olmaktan çıkacak”

Sevil Ural: “Ormanlar orman alanı olmaktan çıkacak”

2

TBMM’ne 75 maddelik torba düzenlemeler şeklinde sunulan, “Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında Çanakkale Mimarlar Odası Şube Başkanı Sevil Ural gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde ormanların orman olmaktan çıkacağını, aynı zamanda mimarlık ve şehircilik ilkelerinin hiçe sayılacağını ifade etti.

Ural Yarlık Fonu Yasası ile ilgili gazetemize şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na göre Başbakanlık’a bağlı Türkiye Varlık Yönetimi A.Ş. tarafından oluşturulacak olan Türkiye Varlık Fonu altında daha bir sürü fon olacaktır. Aynı zamanda bu şirket özel hukuk hükümlerine tabi, vergi ve yasalar üstü muafiyetlerde. Devlet İhale Yasası, Kamu İhale Yasasından tutun da birçok yasadan muaf.

ORMANLAR ORMAN ALANI OLMAKTAN ÇIKACAK

Bu düzenlemeler gerçekleşirse Ormanlar orman alanı olmaktan çıkacak. Eğer içlerinde fabrika ticarethane gibi yapılar varsa binalar da Devlet tarafından kullanılacak. Örneğin, bu tasarıyla Atatürk Orman Çiftliği içindeki yapılar Ankara Büyükşehir belediyesine 29 yıllığına tahsis ediliyor. Üstelik bu yapılarla ilgili işlemler de ( her türlü tadilat, projelendirme vs… gibi ) Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası ile ilgili mevzuatlara, kısıtlamalara bağlı değil.

MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK İLKELERİ HİÇE SAYILACAK

Bu kadar ucu açık, serbest uygulamaların ne gibi vahim sonuçlar doğuracağı malumdur. Keyfi hale getirilen; kanun, yönetmelik, kısıtlama tanımayan teknik – bilimsel hiçbir tarafı olmayan bu tür uygulamalar beraberinde mimarlık ve şehircilik ilkelerini de hiçe sayacaktır. Gelinecek aşamada güvenli ve sağlıklı yapılaşmanın güvencesi olan kamu denetiminin ortadan kaldırıldığı İktidar, Yerel Yönetim inisiyatiflerine bırakılan Kamu Varlıkları durumuna düşecektir. Bu bağlamda baktığımızda mesleki deneyim, birikim ve bilgilerimizi zaten hızlı ve büyük yapılaşma hedefleriyle, dönüşüm ve afet baskısı altında değişen kentlerimiz ve yapılı çevremiz için toplum yararına kullanmaya devam edeceğiz. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif