Anasayfa / Manşet / CHP’li Erkek açtı ağzını yumdu gözünü

CHP’li Erkek açtı ağzını yumdu gözünü

muharrem-erkek

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, yayımladığı basın açıklamasıyla genelden yerele gündemi değerlendirdi. Erkek,

Vekil Erkek, ülke gündeminden, acı kayıplarımızdan yereldeki siyasete kadar pek çok konu ile ilgili basın açıklaması yaptı: “19 Eylül 2016 Pazartesi günü (bugün) Rize İdare Mahkemesi’nde başlayacak Cerattepe davasını izlemek üzere partim tarafından görevlendirildiğimden Ankara üzerinden Trabzon’a uçacağım… Pazartesi sabahı Artvin halkıyla buluşarak Kazdağları’ndan  Cerattepe’ye  haklı mücadelemiz için dayanışma göstereceğiz…

Ülkemizde barış, huzur ve birlikte kardeşçe yaşama kültürü hiçbir dönemde olmadığı kadar ciddi tehdit altında…  Yine şehitlerimiz var.  Şehitlerimize rahmet,  ailelerine sabır ve milletimize başsağlığı diliyorum. Terör, bir insanlık suçudur ve nereden gelirse gelsin tereddütsüz kınanmalı, kararlılıkla reddedilmelidir.

Bir dönem Kilitbahir Köyü’nde yaşayan hemşehrimiz,  sanatçı,  yurtsever,  Cumhuriyet aşığı Tarık Akan’ı bugün sonsuzluğa uğurlayacağız. Tarık Akan demokrat kişiliği ile ve duruşuyla bizlere yol gösterecek, ışıklar içinde uyusun…”

ÜLKE ‘TEK ADAM’  İRADESİNE TESLİM EDİLDİ

Ülkemiz, 15 Temmuz gecesi hiç hak etmediği bir tablo ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Erkek, CHP’nin bu bilinçle, 15 Temmuz darbe girişiminin ilk andan itibaren karşısında olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Türkiye’yi askeri vesayet altına almak isteyenler kadar, demokrasiyi diktatoryal hedeflerine ulaşmak amacıyla bir araç olarak kullanmak isteyen siyasi darbe heveslileri de karşılarında her zaman CHP’yi bulacaktır. AKP’nin ülkeye yaşattığı olağanüstü hal sürecinde, 12 Eylül darbe hukukunun ve zihniyetinin devam ettiğini görmek son derece düşündürücüdür.  Bu süreçte 45 gazete,  23 radyo, 18 televizyon, 15 dergi, 29 yayınevi ve 3 haber ajansı kapatılmış, 120 gazeteci gözaltına alınmış, 26 gazeteci tutuklanmıştır.

15 Temmuz gecesi darbeye teşebbüs edenler kaybetmiştir ama demokrasimiz de kazanamamıştır.  Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleri ile ülke ‘tek adam’  iradesine teslim edilmiştir.

Ülkemizi demokrasi ve özgürlüklerden hızla uzaklaştıran AKP zihniyetinin,  kentimizde de barışı hoşgörüyü ve kardeşliği zedelemesine asla müsaade etmeyeceğiz. Demokrasinin öznesi, insandır. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Hıristiyan-Müslüman, zengin-yoksul değil, İNSAN… Farklı renklerin, düşüncelerin ve kültürlerin Anadolu’nun en büyük zenginliği olduğunu unutanlar bu topraklara barışı getiremeyeceklerdir. Çanakkale ile Sur Kentinin kardeşliğine dahi tahammül edemeyenler, bu iki kentte yaşayan insanları birbirlerine ötekileştirmek, yabancılaştırmak ve bizi bölmek mi istemektedirler?  Faşist zihniyet,  Sur kentinde AKP’ye oy veren binlerce yurttaşımızın da bizim kardeşimiz olduğunu ve kültürel zenginliğimizi maalesef bilinçli olarak reddetmektedir. Barışın kenti Çanakkale bu güzel ülkenin her köşesinde yaşayan insanlarla kardeş olmaya devam edecektir.  Çünkü CHP ve sosyal demokrasi, ülkemizin birleştirici gücüdür.

“TETİKÇİLİK YAPTIRILMAK AMACIYLA KORUNUYOR”

 Çanakkale’nin %54,4 oyu ile seçilmiş belediye başkanını demokrasiden,  barıştan kardeşlikten yana koyduğu tavırlar nedeniyle hedef gösterenler, algı operasyonları yapanlar en güzel yanıtı Çanakkale halkından alacaklardır.  Her dönem gücün yanında tetikçilik yapanlar da vicdanlarıyla baş başa kaldıklarında acaba kendilerini affedebilecekler midir? Bu kentte paralel yapının yayın organı olduğu herkes tarafından bilinen bir sitenin (ki bu site kapatılmıştır) yöneticisi olan, Laçiner döneminde Laçiner’in ve cemaatin tetikçiliğini de yapan,  FETÖ üyesi olduğu için korkudan sabahlara kadar demokrasi nöbeti tutan, yönettiği sitenin bir kısım yazarları tutuklanmış bir kısım yazarları da kurumlarından ihraç edilmişken, tetikçilik yaptırılmak amacıyla korunan birinin sosyal medya üzerinden belediye başkanımızı yıpratmaya çalışması beyhude ve zavallı bir çabadır. Etik değerlerden yoksun ilkesiz davranışları nedeniyle herkes bir gün mutlaka hesap verecektir.  Bu tip kişilerin korunmasının nedeni de anlaşılmakta, bu kişilere tetikçilik yaptırıldığı açıkça görülmektedir.

Siyaset kurumu ve herkes halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma potansiyelinin tahrik edilmesine dönük her türlü girişim ve ortamı ortadan kaldırmakla sorumludur. Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün topluma açık çağrımızdır: Güçlü bir parlamenter sistem,  hukukun üstünlüğü, özgürlükçü demokrasi ve barış için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu tarihi sorumluluktan kaçmak,  bu vatana ihanet etmektir.”

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif