Anasayfa / Ekonomi / Yeni gözde gram altınlar

Yeni gözde gram altınlar

sevcan-ozturk

Kurban Bayramı öncesi artan altın fiyatları ile birlikte kuyumcular altın alımlarını gazetemize değerlendirdiler.

Altın fiyatları yükselişte dur durak bilmezken aynı zamanda düğün ve bayram sezonunun da sonuna gelindi. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız birçok kuyumcu, vatandaşın geçen yıla oranla alım gücünün düştüğünü ifade etti. Çeyrekte ve yarım altında fiyatların artması ile insanların gram ve yarım gram gibi altınlara yöneliminin olduğunu söyleyen kuyumcular, altın satışları ve vatandaşların alım gücü ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptılar:

Atanur Ülker (Koçak Gold): Bir İslam ülkesi olarak normalde dini bayramlar öncesi talep oluşur. Fakat fiyatların yüksek seyretmesi kişilerin satın alma güçlerini azaltıyor. Eski fiyatlarda satışımız olmadığı için kuyumcular olarak sıkıntılı zamanlar geçiriyoruz. Kişiler de alternatif ürünlere yönelmeye başladılar. Bayram öncesinde, yeni evlenmiş kişiler birbirlerine hediye almaya çalışıyorlar. Bu da altın takıların tercih sebebi olmasına sebep oluyor. Ancak fiyatın yüksek olması buna engel oluyor. İnşallah fiyatlar düşerse önümüzdeki özel günlerde satışların artmasını umutla bekliyoruz. Kurban Bayramı halk arasında masraflı bayram diye geçiyor. Fakat bayram tatillerinin uzun olması, insanların tatil yerlerine gitmesine vesile olmasından çok yoğunluk görmüyoruz. Aynı zamanda kış mevsiminin gelmesi, okulların açılacak olması insanları zorunlu masraflarına yönelmeye itiyor.

Saim Bodur (Sarraf Recai): Önceden bayram arifesinden çay içmeye vakit bulamazdık. Şu anda saate bakıp zamanın geçtiğini anlamaya çalışıyoruz. Bekleyip kapatmayı düşünüyoruz. Vatandaşın alım gücü yok çünkü. Alabilen yarım grama döndü bunu almaya çalışıyor. Biz kart kullanmıyoruz. Bu da nakit olması demek, bu durumda alım gücü olmadığından zor. Buda insanların alım gücünün olmadığına işaret.

Sevcan Öztürk (Favori Kuyumculuk): Bu aralar satışlar çok olmasa da alım için gelen insanlar grama ya da yarım grama yönlenebiliyor. Para takmaktansa bunu yapıyor. Düğün ve bayram zamanı olduğu için vatandaş bunu tercih ediyor. Tabi eskiye göre altın fiyatları yükselince buna dönüş oldu. Alım gücüde giderek azalıyor. Oran olarak bakarsak geçen yıla göre çeyrek azaldı, gram arttı. Okulların açılması ile biz de sezondan çıkmış oluyoruz.

Hasan Öztürk (Öztürkler Kuyumculuk): Fiyatların yükselmesi insanların alım gücünü etkilediği için yarım gramlarda ve çeyrek gramlarda bu sene baya bir artışı oldu. Ama çeyrek altında eski süksesini devam ettiriyor. Eylül ayı itibari ile düğünlerin azalması da satışlarda değime var. Geçen seneye oranlarsak ise Çanakkale’de alım gücü düşmedi arttı. Türkiye genelinde düşüş olsa dahi Çanakkale’de satışlarımızda bir yüzde elli artış var bu sene. (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif