Anasayfa / Özel Haber / Taşerona Kadro Yalanı tescillendi

Taşerona Kadro Yalanı tescillendi

2-2

1 Kasım seçimlerinin en önemli vaatlerinden biri olan taşeron işçilere kadro verilmesi, 1 yıl olmasına karşın gerçekleşmedi. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız DİSK Genel İş Şube Başkanı Erdinç Uslan, gazetemize yaptığı açıklamada verilen vaadin ‘taşerona kadro yalanı’ olduğunu ifade etti. Resmi gazetede yayınlanarak yasalaşan kiracı işçiliğin köleleştirme yasası olduğunu belirten Uslan, aynı zamanda kadro için 3 yıllık sözleşmeli çalışma ve yeterlilik sınavı şartı içinse “Kabul edilemez” dedi.

Uslan, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

TAŞERON KADRO YALANI OLDUĞU BELLİ OLUYOR

“Daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde seçimler öncesinde taşeronun kaldırılarak çalışanlara kadro verilmesi söylenmişti. Seçimlerden sonra ise bunun sadece bazı kesimlere verileceği açıklandı. Bu duruma karşı bir itiraz vardı, bu yasa geçecekse ve olacaksa herkese, her yöne verilmesine dair. Davutoğlu, açıklamayı yaparken heyecanlandık. ‘700 bin kişiye kadro vereceğiz’ dediler. Biz de bu durumu minnetle karşıladık. Ancak daha sonra başkan yardımcıları tepki vermeye başladılar. Çıkan yasada ise taşerondan kadroya geçme şartları vardı. Bu şartlarda kazanımlardan vazgeçilmesi şartı idi. Kıdem tazminatı, iş güvencesi gibi. Aynı zamanda 3 yıllık sözleşme yapılması şart koşuluyor. Bu süre içerisinde sözleşmesiz çalışılacak ve bir sorun çıkması halinde işsiz kalacaksınız. Bu kabul edilemez. Herhangi bir disiplin sorunu olmadan çalışanın emekli olana kadar iş güvencesinin korunması gerekli. Aynı zamanda 700 bin çalışan için sınav şartı konuluyor. Buna da yeterlilik sınavı adı verilmiş. Bu durumda çalışanlara verilen vaatlerin taşerona kadro yalanı olduğu açıkça belli oluyor.

KİRALIK İŞÇİLİK İLE KÖLELELEŞTİRME YAPILDI

Ancak kamu kurumlarından ve çalışanlardan gelen tepkiler, taşeron yasasını ötelettirdi. Yılbaşına kadar bu işin sonuçlandırılacağı söylenmişti. Bu durumda kiralık işçilik ile ilgili düzenleme yapıp meclisten geçirdiler. Bu durumda yine insanları sözleşmeler ile köleleştiriyorsunuz. Yani kölelik düzeni olan kiralık işçiliğe geçiriyorsunuz. Amaç burada çok çalışan ama az kazanan bir emek gücü yaratmak. Çalışanlar taşerondan kadroya geçeceğiz beklentisi içerisindeyken, bir anda taşeronu arar oldular.

KADRO EMEKLİ OLUNCAYA KADAR ÇALIŞMA GÜVENCESİDİR

Biz çalışanlar için kadro bekliyoruz. Ancak taşerona kadro yalanının olduğunun farkındayız. Kadro içerisinde kıdem tazminatı, iş güvencesi gibi hiçbir sosyal hakkının kısıtlanmadan herhangi bir disiplin soruşturması olmadığı takdirde emekli oluncaya kadar çalışmasıdır. 3 yıllık sözleşme demek bunun yalan olduğunu gösterir.  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif