Anasayfa / Manşet / CHP’de Bayram mesajı: “Cadı avına son”

CHP’de Bayram mesajı: “Cadı avına son”

3

CHP Çanakkale örgütü, Kurban Bayramının birinci günü, Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde bayramlaştı. Bayramlaşmaya, CHP, İl ve Merkez İlçe Başkanları Nejat Önder, Celal Karakaş, Milletvekilleri Muharrem Erkek, Bülent Öz, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile çok sayıda CHP’li yönetici ve üye katılım gösterdi.

Gerçekleştirilen bayramlaşmada milletvekilleri, Başkanlar ve Belediye Başkanı Gökhan, tek tek Çanakkalelilerin bayramını kutlarken aynı zamanda son dönemde yaşananların buruk bir bayram havasına dönmesine vesile olduğunun altını çizdiler. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananların cadı avına dönüştüğü belirtilirken şu açıklamalarda bulundular:

Milletvekili Muharrem Erkek: “Hepimizin Kurban Bayramı kutlu olsun. Ama maalesef bu güzel bayramımızı huzur içerisinde kutlayamıyoruz. Bugün yine Van’da büyük bir patlama gerçekleşti. Çok sayıda yaralımız olduğunu öğrendik. Onlara acil şifalar diliyoruz. Türkiye hiç hak etmediği bir tablo ile karşı karşıya. İleride çok daha huzurlu bayramlar diliyorum. İnsan haklarının, demokrasinin, özgürlüklerin, adaletin, eşitliğin kurban edilmediği kurban bayramlarında artık buluşmak istiyoruz. Ülke ve Millet olarak bunu hak ediyoruz. Bu vesile ile tüm Çanakkaleli hemşerilerimin Kurban Bayramını kutluyorum.”

Milletvekili Bülent Öz: “Bugün birlik ve beraberliğin simgesi olan dini bayramlarımızın bir tanesini daha icra ediyoruz. Bu vesile ile ben tüm Çanakkaleli hemşerilerime ve Türk Ulusuna birlik beraberlik içerisinde bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum. Birlik beraberlik diyoruz. Ancak bugün maalesef Van’da bir saldırı olduğunu duyuyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biliyorsunuz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra CHP olarak birlik ve beraberlik adına darbe girişimi ile alakalı iktidarın yanında olduk. Fakat ondan sonraki OHAL süreci ile alakalı KHK’lar ile süren süreç ile alakalı iktidarın maalesef ‘FETÖ ile mücadele edeceğiz’ diye FETÖ ile hiç alakası olmayan kişiler ve kurumlar ile mücadele ettiğini görüyoruz. Dolayısı ile bu cadı avının bir an önce son bulmasını hükümetten talep ediyoruz. Bunun ile ilgili olarak CHP olarak bu anlamda mağdurların yanında olma adına mücadelemizi de sürdürüyoruz.”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan: “Türkiye Cumhuriyeti ve İslam coğrafyasında yaşayan tüm Müslümanların ve Çanakkaleli hemşerilerimin bayramlarını kutluyorum. Bayramı kutlarken mutlu ve sevinç içerisinde olmamız gerekirken maalesef biz bu sevinçten uzak kutluyoruz. Ülkemiz coğrafyamız içinde bulunduğu durum itibari ile maalesef bayramı sevinçle kutlamamıza engel. Buradaki ölümler, hayat şartları bizi mutluluktan uzak tutuyor. Sadece fiili görevlerimizi yerine getirebiliyoruz. Hâlbuki bizim hedefimiz bu coğrafyada, Atatürk ve Cumhuriyet kurucu değerlerinin izinde çağdaş medeniyetler seviyesinde, barış içerisinde yaşamak üzerine kurulu felsefenin hayata geçilmiş olmasını arzu ediyoruz. Ama maalesef bundan uzaklaşıyoruz. Darbe girişiminin olacağı çok uzun yıllar önce içimize sinmiş olan Fethullahçı Terör Örgütü yandaşlarının, ülkede zaten kaoslar çıkarttığını biliyorduk. Zaten darbe teşebbüsünde bulundular. Bu arada maalesef bu süreçte darbecileri ayıklarken masum insanların da zan altında bırakıldığını, gözaltına alındığını, tutuklandığını gördük. Bunlar da vicdanları kanatıyor. Bazılarının söylediği gibi avcılıktan vazgeçmemiz lazım. Söz konusu olan insan olduğunda, özellikle insanların masumiyet kaideleri son derece önemlidir. Dolayısı ile burada insanları suçlarken, somut deliller olmadan onları gözaltına alırken, meslekten atarken, hapishaneye atarken çok dikkatli olunması gerekiyor. Maalesef bunda çok uzak bir durum var. Düşünebiliyor musunuz? O insanların ailelerin bu bayramı nasıl geçirdiklerini. Bunu Cumhurbaşkanı da tespit etti. Bunu hepimiz tespit ettik. İzler birbirine karıştı diyor. Evet, izler birbirine karışır, sonra o izleri ayıklamak sorun haline gelir. Yeni Fethullah örgütleri yaratılmaması için birlik ve beraberliğin tam olarak tesisi için ve bayramlarımızı, özellikle dini bayramlarımızı mutluluk ve barış içerisinde geçirebilmemiz için çok dikkatli davranmamız gerekir. Ben her şeye rağmen bütün Çanakkaleli hemşerilerimin bir kez daha kurban bayramlarının mübarek olmasını diliyorum.”

İl Başkanı Nejat Önder: “Birlik, beraberlik ve dayanışmanın en yalın hali ile yaşanması gereken bir Kurban Bayramını, Cumhuriyet’in problemlerinin çözümünden uzak, maalesef Türkiye’mizde ve İslam âleminde kan ve barut kokusu ortamında kutluyoruz. 15 Temmuz ihtilal girişiminden sonra ülkemizde kaybolan Cumhuriyet değerlerinin ve Cumhuriyet ayarlarına geri dönülmesini arzulamaktayım. Çünkü geldiğiz ortamda kurunun yanında yaşın da yandığını görmekteyiz. Bu mağduriyetlerinde giderilmesi gerekir. Atatürk’ün, Cumhuriyet’in kuruluşunda elleri ile yerleştirdiği demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin harcı ile bu sorunların üstesinden geleceğimize inancım tamdır. 15 Temmuz’da vatanı için canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş: “Kurban bayramınız mübarek olsun diyorum. Sağlık sıhhat ve afiyet içerisinde bir bayram geçirmenizi diliyorum. Kestiğiniz kurbanları Allah kabul etsin. Ülkemiz yine her zaman olduğun gibi olağanüstü durumlar yaşıyor. İslam âleminin bir taraftan bayramını kutluyoruz. Bir taraftan da İslam âlemi yangın yeri gibi bombalamalar, sivil ölümler, şehitler, bunlar içimizi burkuyor. Bir an önce huzurun, barışın gelmesini diliyoruz. Kaybettiğimiz, sivillere, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kimsenin kimseye kurban olmadığı, kurunun yanında yaşın yanmadığı bir gelecek, Kurban Bayramı ümit ediyorum. Bir an önce normalleşmeye ihtiyacımız var.  (Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif