Anasayfa / Ekonomi /  Başkan Yıldız: “Pozitif büyüme sürecek”

 Başkan Yıldız: “Pozitif büyüme sürecek”

ali-osman-yildiz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıklamasının ardından MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız, konuyla ilgili değerlendirme yaptı.

Yıldız Türkiye ekonomisinin, 2016 yılının 2. çeyreğinde %3,1 ile pozitif büyüme eğilimini sürdürdüğünü ve 27 çeyreğe ulaşan bir performans sunduğunu belirterek, yılın ilk yarısında sağlanan %3,9’luk büyüme oranının, Orta Vadeli Programda belirlenen %4,5 oranındaki yılsonu beklentisine ulaşmak adına zorluklar içerdiğini ifade etti.

Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgemizde artış kaydeden jeopolitik risklerin yanı sıra küresel ekonomik gelişmelerin de dalgalı görünüm arz ettiği bir dönem olan 2016 yılının 2. çeyreğinde, Türkiye ekonomisinin %3,1 oranında büyümesini önemsiyoruz. Öncü makroekonomik göstergeler önümüzdeki dönemde de Türkiye ekonomisinde pozitif büyümenin süreceğine işaret ediyor.

“EKONOMİMİZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

Yılın ikinci çeyreğinde %5,2 oranında artış kaydeden hane halkı tüketimi ile %15,9 artış kaydeden devletin nihai tüketimi, bu bağlamda dikkat çeken göstergeler olmuştur. Sanayi sektöründe sağlanan %3,9’luk büyümeyi ve sektörün GSYİH içindeki payının artış kaydetmesini ise memnuniyetle karşılıyoruz.

Ancak bu dönemde yatırımlarda gözlenen azalma, üzerine dikkatle eğilmemiz gereken bir meseledir. Hem kamu, hem de özel sektörün makine ve teçhizat yatırımlarının düşüş eğilimde olması, ekonomimiz adına gelen önemli bir uyarı olarak değerlendirilmelidir.

DIŞ TALEP BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI

Yılın ikinci çeyreğinde net dış talebin büyümeye katkısının ise negatif olduğunu görüyoruz. İhracatta küresel koşulların olumsuz yansımalarının farkındayız. Ancak %4,5’lik hedefe ulaşılabilmek için ihracatın mutlak suretle artırılması ve dış talebin büyümeye katkısının pozitife dönmesi gerekmektedir. %3,1’lük büyüme olumlu olmakla birlikte, potansiyelimizi tam olarak yansıtmamaktadır. Bu nedenle Türkiye ekonomisinin; yalnızca iç talep kaynaklı tüketimle değil, aynı zamanda yatırımlar ve dış talebin de pozitif katkısıyla gerçek potansiyelini ortaya koyabileceğini düşünüyor ve bu konuda ekonomimize olan güvenimizi yineliyoruz.”

Şube Başkanı Yıldız, 15 Temmuz darbe girişimi akabinde ortaya çıkan mevcut konjonktürde, ekonomiye duyulan güvenin ehemmiyetinin, daha kuvvetli bir şekilde anlaşıldığını dile getirdi ve “Yılın ikinci çeyreğindeki %3,1’lik bu büyüme, iş dünyasının Türkiye ekonomisine olan güvenini tazelemiş, üretmeye ve direnmeye devam etme konusundaki kararlılığımızı perçinlemiştir” diyerek değerlendirmesine son verdi. (Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif