Anasayfa / Manşet / Tümsek’ten bilgilendirme toplantısı

Tümsek’ten bilgilendirme toplantısı

 

basri-tumsek

Çanakkale Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürlüğü tarafından kamu alacaklarının yapılandırılması hakkında bilgilendirilme toplantısı gerçekleştirildi.  

SGK İl Müdürü Basri Tümsek tarafından gerçekleştirilen toplantıda Tümsek, Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları yapılandırılmasına ilişkin olarak 6736 Sayılı Kanun Uyarınca 2016/18 Sayılı Genelgede alacakların yapılandırması hakkında basına bilgilendirmede bulundu. 1 Eylül tarihi ile 2 Ocak 2017 tarihleri arası, sigortalılarımızın mutlaka gelir testini yaptırmak için mutlaka başvuruda bulunmaları gerektiğini belirten Tümsek, basınla şu bilgileri paylaştı:

“Bildiğiniz gibi 6736 sayılı kanun gereği 19 Ağustos tarihi öncesindeki bütün borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılıyor. Hangi Borçlar yapılandırılıyor? Sigorta primi borçları, işsizlik sigortası primi borçları, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, emekli keseneği primler, idari para cezaları yapılandırılıyor. Yapılandırmalar peşin veya 6-9-12-18 eşit taksitte yapılandırabilirler mükelleflerimiz. Bir ay ödeyecekler, bir ay ödemeyecekler. Yani 6 taksit yaptıklarında aslında bir yıla denk geliyor. Son başvuru tarihimiz 31 Ekim. Peşin ödemelerde biriken bütün faiz borçlarının yarısı tamamı ile af oluyor. İdari para cezalarında pirim aslının yarısı, artı bütün gecikme faizleri af oluyor. Genel Sağlık Sigortası’nda ise 1 Eylül tarihi ile 2 Ocak 2017 tarihleri arası, sigortalılarımızın mutlaka gelir testini yaptırmak için mutlaka başvuruda bulunmaları gerekiyor. Gelir testinde ne kadar borç tahakkuk ediyorsa ona göre biriken borçlar 12 eşit taksitle gecikme faizi alınmaksızın tamamı ile yapılandırılabilecek. Borçlar yapılandırıldıktan sonra hangi avantajlar sağlanıyor diye soracak olursak, yapılandırılan borçlar ile ilgili hiçbir teminat alınmıyor. Borçlardan dolayı bütün icra takipleri durduruluyor. Tatbik edilen hacizlere dokunulmazlar eğer vatandaşlar istiyorsa satılarak borçlar tahsil ediliyor. İnşaat, işyerleri için işsizlik vergileri, teminat yazısı gibi yazılar verilebiliyor.”

İLK TAKSİT ÖDENMESİ ŞARTI İLE SAĞLIKTAN YARARLANILABİLİR

“Ayrıca en önemli avantajı da ne kadar borcu olursa olsun, yapılandırma yaptıysa sigorta teşvik primlerinden de yararlana biliniyor.  Sanki borcu yokmuş gibi, yüzde 5 teşviklerden ve 100 liralık teşviklerden yararlanabiliyor. Yapılandırma yapan Bağ-Kur Sigortalıları ile Genel Sağlık Sigortalıları ilk taksitleri ödemeleri halinde de sağlıktan yaralanabiliyorlar. Onun için bir an önce yapılandırma yapmaları gerekiyor. Yine sigortalılarımız nasıl başvuruda bulunabilirler? İşverenlerimiz istiyorlar ise www.sgk.gov.tr üzerinden bütün işlemlerini kuruma gelmeden yaptırabilirler. Her ay ne kadar ödeyecekler, borçları ne kadar, gecikme faizleri ne kadar, onları online olarak takip edebilirler. Gelemeyecek durumda olanlar posta kanalı ile İl ya da merkez Müdürlüklerimize müracaat edebilirler. Ayrıca Kurumumuz Ziraat Bankası ile anlaştı. Özellikle 4/B dediğimiz Bağ-Kur sigortalılarımız borçlarını ödeyemeyecek durumda olanlar, emekli yaşı gelmiş, prim günü tamamlanmış olan sigortalılarımız da Ziraat Bankası’ndan kredi yolu onlara emekli maaşı sağlayabileceğiz” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif