Anasayfa / Manşet / ‘Mücavir olması yetmez sınırlarımız büyümeli’

‘Mücavir olması yetmez sınırlarımız büyümeli’

1

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Işıklar Köyü-Dörtyol mevkisinin Belediye sınırları içerisine alınması ile ilgili olarak köy halkına bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Işıklar Köyü-Dörtyol mevkisinin Belediye alanı içerisine alınması için köylülerden gelen talep üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Işıklar Köyü Kahvehanesinde köy halkını bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Köy halkı tarafından katılımın yoğun olduğu gözlenen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri de katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda Çanakkale Büyükşehir olduğu takdirde köy alanının mahalle olacağını belirten Gökhan; “Buralarının da sağlıklı yapılanması için, derme çatma yapılaşma olmaması için belediye sınırları içerisinde olmasında yarar var diye düşünüyoruz” dedi.

“BÜYÜDÜKÇE BİRBİRİMİZE YAKLAŞIYORUZ”

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Gökhan köy halkına şunları söyledi:

“Ben Belediye Başkanı olduğumdan beri, kent büyüdükçe bizler sizin tarafa doğru geliyoruz. Sizler büyüdükçe bizim tarafa doğru geliyorsunuz. Sizin bir bölümünüz bizim mücavirimizin içerisinde. Bir bölümünüz kentsel bir bölüm 100 binlik kentsel plan içerisinde, çok yakın işbirliği içerisinde burada yaşıyoruz. Yıllardan beri hep Dörtyol’un, Işıklar bölgesinin aynı Karacaören gibi ama özellikle Işıklar Köyü sınırının belediye hudutları içerisinde olmasını, bu yörenin sıkıntılarının giderilmesi açısından her zaman iyi olacağını düşünmüşüzdür. Eğer yasa geçer ve Çanakkale Bütünşehir olursa, otomatik olarak buraları merkezin sınırları içerisinde olacaktır ve mahalle haline gelecektir. Ama bu süreç olur ya da olmaz, biz o tarihi beklemeden burada da yapılaşma ihtiyacı doğduğundan, Çanakkale’de de bu bağlamda yapılarının, arsalarının daralması dolayısı ile buralarının da sağlıklı yapılanması için, derme çatma yapılaşma olmaması için belediye sınırları içerisinde olmasında yarar var diye düşünüyoruz. Bu düşüncelerimizi de sizinle paylaşmak için buradayız. Tabi bu olduğunda, altyapısıyla, kanalizasyonuyla, yoluyla, içme suyuyla, imar kolaylıklarıyla, düzenli yapılanmasıyla buranın değerinin daha da artacağına inanıyoruz. Böyle bir durum olduğunda buradaki arsalar ve yapılar daha değerli hale gelecektir. Çünkü bir nizam olacaktır, hizmet alacaktır. Çöpünden tutunda, temizliğinden, kanalizasyonundan, bütün hizmetleri doğal olarak alacaktır.

 SAĞLIKLI HİZMET İÇİN MECLİS KARARINA İHTİYACIMIZ VAR

Burası bir köy statüsünde. Bizim buralara sağlıklı hizmet verebilmemiz için meclis kararına ihtiyacımız var. Her seferinde de meclis kararı almak tabiatı ile kolay değil. Çünkü burası Özel İdarenin yetkisi altında. Onlar da buralara maalesef yeterli hizmeti veremiyorlar. Bunu tabi sadece burası için düşünmüyoruz. Aslına bakarsanız, Işıklar ile beraber Karacaören Köyü’nün içi ile beraber oranın da bu projenin içine girmesinde yarar olduğunu görüyoruz. Tabi Saraycık bölgesi farklı bir bölge. Orada sulu tarım yapılıyor. Orası şu anda bir bölü 100 binlik planda da yerleşim gözükmüyor. Buranın normal bir kent planının yapılması ve yasal bir hale getirilmesi lazım. Burada bayağı bir mevcut yapının da kaçak olduğunu biliyoruz. Ama sonuç itibari ile o mevcut durumu tespit edip, onun üzerine daha sağlıklı bir yapılaşma yapılması, daha geçerli bir yapılaşma yapılmasında fayda var.

BELEDİYENİN BU SINIRLARA ULAŞMASI LAZIM

Çanakkale’nin gelişme alanı olarak ben Kemer’i de hep söylemişimdir. Kemer Köyü’nün de bunun içine girmesi gerekir ama şu anda bizim öncelikli olarak sizler ile görüşmemizin nedeni, burada zaten bir bölümünde Çanakkale Belediyesinin mücavir alanı var, bir bölümünde fiiliyata geçememiş planlı bir alan var ve onun dışında da diğer bir alan var. Işıkların Merkez Köyü var. Bütün bunların planlanması gerekir. Dolayısı ile Çanakkale Belediyesi sınırları içerisine girmeli. Mücavir değil. Mücavir olması yetmez. Mesela Güzelyalı mücavir alandır, ama yine oraya bir altyapı yapacağınız zaman meclis kararı gerekir. Artık belediye sınırları içerisine girmesi lazım. Belediyenin bu sınırlara uzaması lazım. Buraya gelişimizin nedeni şu, bu konuda tereddüdü olan arkadaşlarımız tek tek söz alsın, sorularını sorsun, bunların cevabını bizim ağzımızdan duyun. Çünkü bunları başka yerlerden duyduğunuz zaman, acaba doğru mu diye bir tereddüt olabilir. Bizim ağzımızdan duyun, ondan sonra oturup kararınızı verin. Muhtarımız da bunu imzaya açmış. Ondan sonra karar tabi ki de sizin olacaktır, ama burada artık iç içe girmişiz, yan yana gelmişiz. Dolayısı ile buranın da sağlıklı yapılanması çok önemli. Buralar daha da değerli yerler olmak noktasında, imara aykırı, planlama şekline aykırı bir biçimde büyümesi yarın daha da büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir. Burada kanalizasyonun, yağmur suyunun da yapılması lazım. Üstyapının yapılması lazım. Dolayısı ile burayı bir mahalle olarak görmek istiyoruz. Mahallenin adını da Işıklar Mahallesi koyarız. Işıkların adı da yaşar diye düşünüyorum” dedi.

Gökhan yaptığı sunumun ardından köy sakinlerinin sorularını cevapladı. Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif