Anasayfa / Manşet / Barışa koşacaklar

Barışa koşacaklar

2

Son dönemde ülkede yaşanan sıkıntıları ve bu sıkıntıların Çanakkale başta olmak üzere ülke turizmine yansımalarını; Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği(ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, gazetemize değerlendirdi.

Aydeğer, gazetemize yaptığı açıklamada son dönemde yaşananların Türkiye ve Çanakkale turizmine olumsuz etkilerinin olduğunu, ancak bu etkilerin son dönemde özellikle Rusya ile yeniden şekillenen ilişkiler nezdinde düzeleceğinin sinyallerinin verildiğini ifade etti. Bayram tatillerinin uzun olmasını turizm açısından can suyu olarak nitelendiren Aydeğer, bunun sadece merhem riayetinde görüldüğünü açıkladı. Dünyada turizmin en önemli motivasyon faktörünün etkinlikler olduğunun altını çizen Aydeğer, Çanakkale’de gerçekleştirilecek Turkcell Gelibolu Maratonu ‘Barış İçin Koşuyorum’ etkinliği ile Çanakkale’den doğru dünyaya yeni bir etkinlik kazandıracaklarını açıkladı.

Aydeğer, turizmin durumu hakkında değerlendirme yaparak, Maraton hakkında detaylı bilgiler paylaştı:

GÖÇ DALGASININ TURİZME OLUMLU ETKİSİ BEKLENEMEZDİ

Türkiye’de gerçekleştirilmek istenen alçak girişim ve ülkemizin 10‘un üzerinde çok büyük terör saldırılarına maruz kalması… Her sektörde olduğu gibi turizmde çok büyük olumsuz bir etki oluşturdu. Tabii ki sadece bunlarla sınırlı değildi. Dünyanın en büyük göç dalgası bir mülteci sorunu ile de karşı karşıyaydık ki, Türkiye bunun lideri ve birinci durak noktasıydı. İnsanlık adına çok büyük bir hizmet etti ama aynı zamanda çok büyük bir yükü de omuzlarına aldı. Bu durumun dolaylı olarak turizme çok olumlu katkısı olduğunu söyleyemeyiz. Yine farklı, eş zamanlı gelişen son 6 içerisinde Rusya ve Ortadoğu ülkeleri ile yaşanan gerilimler, buradaki turizm hareketini de olumsuz derecede etkilemişti.

BAYRAM TATİLİNİ CAN SUYU OLARAK GÖRÜYORUZ

Günümüze geldiğimizde 9 günlük bayram tatili hem Türkiye turizmi hem de Çanakkale turizmi açısından çok önemli, bu tatili can suyu olarak görüyoruz. Geçtiğimiz ramazan bayramının yine 9 gün olması özellikle iç turizmde önemli bir hareketi beraberinde getirmişti. Ancak sadece bayramdaki 9 günlük yoğunluk tamamen sektörü kurtarmaz, sadece yaralarımıza merhem riayetinde algılanabilir. Geçtiğimiz bayram tatilinde trafik yoğunluğu insanların burada olumsuz deneyimler edinmesini de sağladı. Şu an için Çanakkale tam olarak dolmasa da önemli oranda bir hareket görüyoruz. Özellikle ülke ve dünya turizminin gelişmesinde motivasyon faktörlerini iyi okumak gerekiyor. Dünyada turizmin en önemli motivasyon faktörü etkinlikler. Siz ne kadar etkinlik üretirseniz, bu etkinlikleri çeşitlendirebilirseniz o kadar daha sürdürülebilir bir turizme sahip olabilirsiniz.

GRİ BULUTLARI DAĞITMAK TURİZM NOKTASI OLDUĞUMUZU GÖSTERECEĞİZ

Bugün herkesin bir tarihsel ve turistik değeri var. Bu, Dünya turizminde en önemli konuların başında geliyor. Bu nedenle Çanakkale savaşlarının yüzüncü yılını bir fırsat olarak görmüştük. GTP Turizm A.Ş olarak Çanakkale’de önemli işler yapmak için üç ortaklı bir şirket kurduk ve benzer etkinlikleri Çanakkale’ye kazandırmak adına bir yolculuğa çıktık. Tabi bu süreç içerisinde en önemli ürünlerden bir tanesi Türkcell Gelibolu Maratonu’dur. Yurtdışından belirli sayıda önemli basın mensupları bu organizasyona gelecekler. Biraz önce bahsettiğim alçak kalkışma sonrasında dış basında ülkemiz için çok olumsuz haberleri gözlemliyoruz. İşte bu gri bulutları dağıtmak içinde bizim yurt dışında ki basın mensuplarını, kanaat önderlerini ülkemize getirip yansıtılan gibi bir durum olmadığını, hayatın normal koşullar altında devam ettiğini, dünyanın önemli turistik noktalarından bir tanesi olduğuna ikna etmemiz gerekiyor.

ÇOCUK ATLETİZM PROGRAMINI ÇANAKKALE’YE GETİRECEĞİZ

Maratonumuz 2 Ekim tarihinde Tarihi Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilecek. Öncesinde üç gün boyunca İskele Meydanı’nda fuarımız olacak. Avrupa Atletizm Federasyonu ve Türkiye Atletizm Federasyonu ortak programı olan ‘Çocuk Atletizmi Programını’ buraya getireceğiz. Kurulacak dev bir platform üzerinde onlarca çocuk beraber oynayacaklar.

DÜNYANIN KATILACAĞI BARIŞ ETKİNLİĞİ OLSUN İSTEDİK

Gerçekleştireceğimiz halk koşusu, spor etkinliğinin ötesinde aslında bir sosyal etkinlik. Ana sloganımız ‘Barış İçin Koşuyorum.’ Burası 18 Milletin savaştığı, birçok şehidimizin kaybolduğu bir yer ve buradan doğru dünyaya bir barış yeşermiş. Burada, dünyadaki birçok ülke ve vatandaşın katılacağı uluslararası bir barış etkinliği olsun istedik. Barış temalı spor tekinliği olsun heyecanı ile bu işi yaptık. Ana sloganımızı göbeğinde de ‘Barış için Koşuyorum’ ifadesi ile bu yola çıktık. Bu organizasyonun ana sahibi Çanakkalelilerdir. Değişik maratonlar her sene katlayarak büyüyorlar. Bunun ana sebebi de o bölgenin insanı bunu sahiplendiği zaman büyüyor. Amacımız bunu bir şekilde bu bölgeye kazandırmak.  Önümüzde de bir ay gibi uzun bir süre de var. İnşallah çok güçlü bir organizasyonla Çanakkalelilere ve Türkiye’ye geleneksel ve büyük bir organizasyon kazandırabileceğiz. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif