Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / PİLAV ARTIK SU KALDIRMIYOR

PİLAV ARTIK SU KALDIRMIYOR

Bugün sanat okulları ile ilgili bir yazı okurken duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak içimden geldi. Çanakkale’de yapılamayan tam teşekküllü Endüstri Meslek Lisesi’ni hatırladım. Bu lise olayı ile ilgili biraz bildiklerimi sizinle de paylaşayım, kararı siz verin.

Çanakkale’de yatırımları olan bir firma, bölgeye minnet borcu için içinde tüm malzemeleri, aletleri, laboratuarları olan bir meslek lisesi yapmak istiyor. Öyle bir yatırım ki içinde spor salonundan laboratuarına, takım taklavatından tüm aletlerine kadar hazır bulunacak. Sonuçta ne mi oluyor? Milli Eğitim İl Müdürlüğü, ‘bizim böyle bir liseye ihtiyacımız yok, başka bir okul yaparsanız yer gösteririm’ diyor. Gel de çık işin içinden… Bu nasıl bir milli eğitim müdürü? Kendi inisiyatifinden çok bir sendika tarafından yönetiliyormuş gibi.

Okula ne mi oldu? Öğrendiğimize göre Güneydoğu’da başka bir ile yapılacak. Sayın Milli Eğitim Bakanımız, atadığı müdür gibi düşünmüyor olacak ki başka bir ile yapılması için yer tahsis etmiş. Bu memlekette ırkçılık, yüzeysizlik, eğitimdeki milli birlik ve köylülerin teknolojiden, modernizasyondan geri kalması, hep Köy Enstitülerinin kapatılması ile başlar. Egemen güçlerin isteği de buydu. Biz şimdi bunlara salaklığımızı ortaya çıkarmamak, ‘sömürü altındayız’ dememek için “üst akıl” diyoruz.

Kendi çıkarlarını (bu ekonomik çıkar da, siyasi çıkar  da, sosyal çıkar da olabilir) düşünen üç beş azınlık tarafından üst düzey idarecilerimizi birbirine düşürüp kavga ettirip, kazananların sayesinde gün geçtikçe daha da fakirleşiyoruz. İdarecilerimiz birbiri ile tartışırken, birileri de halka hep “Cambaza bak” diyorlar. Vatandaş yukarı bakarken cebinden nelerin çalındığını görmüyor. Kimler mi kavgayı yaptırıyor? Bakın kimin mal varlığında bir artış olmuşsa O. Bakın kim yükselme merdivenlerini ikişer üçer basamak çıkıyorsa O. Bakın kim son 15-20 yıldır en üst düzeydeki insanların yanındaysa O’nlar.

Son olarak da Çanakkale AK Partili yöneticilerin ve seçilmişlerin, Belediye ile ilgili açıkladıkları konulara değinmek istiyorum. Muhalefet yapmak iktidara daha iyi hizmetler yaptırmaktır. Bunu en iyi Çanakkale halkı bilir. Çünkü yıllardır merkez iktidar ile yerel iktidar arasında kalmıştır. Hayatından, hizmetlerden de memnun olacak ki seçimini hep böyle yapıyor. Yani sözüm birilerini savunmak, birilerine de işini öğretmek değil. Sokağın sesine tercümanlık etmek.

Artık şu pilava su katma işini bir bırakın. Evet bu pilav çok su götürür ama yeter. O kadar çok su katan oldu ki, iş pilavdan çıktı çorbaya döndü. Son günlerde de tutturdular, Bienalde Çanakkale Belediyesine danışmanlık yapan Beral Madra için konuşuluyor. Yahu bırakın bunları. Yapacaksanız halkın çıkarları için muhalefet yapın. Hayatta; en zor olan insanın kendisinin inanmadığı bir konuyu karşısındakine anlatmak. Çok belli oluyor. Ayakları yere basmayan konuları halkımız anlamıyor. Vazgeçin işaret edilerek konuşulanlardan. Suyu ucuza mı içiyoruz, çamurlu yollar mı var? Bunlara bakalım. Hizmetlerden söz edelim. Daha anlaşılır olacak.

Sayın Kılıçdaroğlu ne kadar çok “kaçak saray” diye söze başlayıp muhalefet yapayım derken, inandırıcı olamıyorsa, Çanakkale AK Partililerinin yaptığı muhalefet de halkın gözünde aynı… Sayın Gökhan’ı savunmak bize düşmez ama sinir uçlarına dokunarak muhalefet yapamazsınız. Çanakkale halkının yaşam alanını sınırlandırmaya çalışarak muhalefet olmaz. İki uçlu koltuklara oturanlar bunu başaramaz. Onların söylediklerine siz çok inanmayın.

Hakkımızda Güngör Yıldız

Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

Annelere – Babalara

ANNELERE – BABALARA Çanakkale’de  her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara gelen uyuşturucu illeti ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.