Anasayfa / Kent Yaşamı / Uzmanından bayramda beslenme önerisi

Uzmanından bayramda beslenme önerisi

Uzmanından bayramda beslenme önerisi

Lapseki Devlet Hastanesi Dahiliye Uzman Doktoru Muammer Topaloğlu, sofraların temel besin maddesini oluşturan etin uzun bir dönem tüketilecek olması anlamına da gelen Kurban Bayramı’nda Obezite, hipertansiyon, kalp-damar, diyabet (şeker) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Lapseki Devlet Hastanesi Dahiliye Uzman Doktoru Muammer Topaloğlu, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi:

“Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketilebilmektedir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle bu tür hazımsızlık şikâyetleri olanlar kurban etlerini buzdolabında en az 24 saat bekletmeden tüketmemelidir. Kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için yağsız veya az yağlı etler tercih edilmelidir.

Etlerin pişirilme yöntemi olarak, haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler kullanılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ kullanılmamalıdır. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır.

ETLER ÇİĞ VEYA AZ PİŞMİŞ TÜKETİLMEMELİ

Bazı parazitler hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yüzden etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Kesilen etlerin korunması ve saklanması da insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kurban etleri, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturabilir ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, yine buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.” dedi. (Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Banklar Yenileniyor

Banklar Yenileniyor Çanakkale Belediyesi Kuyumcular Çarşısı olarak bilinen Çarşı Caddesindeki banklarda yenileme çalışması gerçekleştirdi. Çanakkale …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif